Close

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

isvec-diyeti-nedir-nasil-yapilir

isvec-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Yaşam koşullarının giderek değiştiği günümüz şartlarında; yemek yeme ve beslenme alışkanlıklarımız da oldukça değişime uğradı. Evlerde geçirilen vaktin önceki yıllara oranla daha uzun olması, hareket kısıtlılığı ve spor yapma imkanının zor olduğu dönemlerde; kilo alma riski de aynı düzeyde artar. Hareketsiz yaşamın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri de kendini artan obezite gerçeği ile gösterir.

Konu kilo verme olunca farklı arayışları da beraberinde getiriyor. Son zamanlarda daha hızlı zayıflamak isteyen her insanın karşısına, İsveç diyeti çıkmaktadır. Bu yeni ve oldukça etkili zayıflama sonuçları gösteren diyet; ilk olarak İskandinav ülkelerindeki çocuklarda artan obezite oranını düşürmek amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. “13 gün diyeti” olarakta bilinen bu yöntem; daha sonra, Kalp Damar Hastalıkları uzmanlarının, 35 yaş altı kalp hastalığı olan kişilerde hızlı kilo verdirmek amaçlı kullanılmaya başlandığı belirtilmiştir. Ancak kronik rahatsızlıkları olan ve yaş aralığı uygun olmayan diğer hastalara uygulanmadığına da önemle dikkat çekilmiştir. Bununla birlikte sağlıklı bireylerin denemesinde sakınca görülmemektedir.

Vadettiği sonuçlarla giderek yaygınlaşan ve dikkat çeken İsveç diyeti; son zamanların en gözde diyetlerinden olmayı başarmıştır. İki haftada 7 ile 20 kilo arasında zayıflama umudu ile tercih edilen bu diyet; aynı zamanda metabolizmayı tamamen değiştirdiği için iki yıl boyunca tekrar kilo alımının da önüne geçtiği belirtiliyor. Her diyet ve zayıflama yönteminde belirtilen uyarılar, burada da geçerlidir. Vücudun vitamin mineral depolarına baktırmalı, düzenli kan tahlilleri yaptırmalı ve diyete öyle başlanmalıdır. Her insanın vücut yapısı farklıdır ve buna uyumlu bir yöntem ise tercih edilmelidir. Peki bu diyeti nasıl uygulamalıyız, nelere dikkat etmeliyiz ve ne şekilde bir yol izlemeliyiz şimdi sırası ile bunları ele alabiliriz.

İsveç Diyeti ve Yol Haritası
İsveç Diyeti ve Yol Haritası

İsveç Diyeti ve Yol Haritası

Belirli kurallar çerçevesinde 13 gün boyunca uygulanan bu diyette en önemli unsurlardan biri; belirtilen miktarların dışına çıkılmamasıdır. Uygulama sürecinde yapılacak olan kaçamaklar bizi beklediğimiz sonucu alma yolunda zora sokacaktır. Her diyette olduğu gibi bunda da harfiyen uymak büyük önem taşıyor. Gelelim beslenme listemizde yer verebileceğimiz doğru besinlere. Diyetimizin ana besin kaynağını kaliteli yağlar ve protein ağırlıklı gıdalar oluşturmaktadır. Az miktarda karbonhidrat alımına da olanak sağlanıyor olması, süreci kolaylaştıran seçenekler içerisindedir. 13 gün boyunca çizilen sınırları ihlal etmeden uygulayacağınız İsveç diyetinde; birçok zayıflama yönteminde de olduğu gibi tuz tüketimine kesinlikle izin vermiyor. Tabiki tuz ile birlikte akla gelen diğer madde olan şekere ise; sadece sabahları içilecek kahve veya çay içerisinde bir tane olmak koşuluyla izin veriliyor. Diyetin bir diğer dikkat çeken kısmı da; kahvaltı öğününde çay ve kahve tüketimi ile güne başlanıyor olması. Tüm diyetlerin aksine en ayrıştırıcı nokta şüphesiz kahvaltı öğünüdür. Bu konuda kan şekeri problemi olan kişilerin denememesi yönünde öneriler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diğer tüm öğünlerimizde ise bol su tüketimi ile takviye sağlamak gerekiyor. Bu su tüketimi günde en az 2 litre olmalıdır. Belirtilen miktardan fazla su içilmesine yer veriliyor ancak daha az su içilmesi önerilmiyor. Çünkü bol su içerek amacımız; yağ yakımını hızlandırmaya katkı sağlamak ve süreci kolaylaştırmaktır.

Diyetin beslenme kısmına girdiğimizde karşımıza bol sebze ağırlıklı bir menü çıkıyor. Toprak üzerinde yetişen birçok sebzenin yenilmesine izin veriliyor. Bu sebzeler; lahana, mantar, domates, biber, salatalık, soğan, ıspanak, avokado, brokoli, brüksel lahanası, kabak, patlıcan, karnabahar gibi market ve manavlarda kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdir. Ufak bir hatırlatma; sebzeleri kullanmadan önce bol su ile yıkamayı unutmayın. Sebzelerin yanı sıra et, tavuk, balık ve hindi gibi hayvansal gıdalarda diyet listenizde yer alabilir. Ana besin kaynaklarına ek olarak faydalı yağlar bakımından zengin olan kuruyemişlere de diyetinizde yer verebilirsiniz. Günlük belirtilen sınırlar dahilinde az oranda badem, ceviz, fındık gibi yemişleri yemenizde hiçbir sakınca görülmemektedir. Kahvaltı öğününde yalnızca sıvı tüketimi olan İsveç diyeti, organik yumurta ile tam yağlı doğal süt ürünlerine; kahvaltı dışındaki öğünlerde yer vermenize imkan sağlıyor. Farklı gıdaları listenize ekleme şansının olması, sürekli aynı rutinde kendini tekrarlayan öğünlerden ve sıkıcı bir diyet listesinden kurtarmış oluyor. Bu olumlu seçeneklerin yanında kesinlikle yapılmaması gereken ve diyette yer alamayacak gıdalara, dikkat edilmesi gerekenlere de yer vererek listenizi tamamlayabilirsiniz.

İsveç Diyetinin Kırmızı Çizgili Besinleri ve Önemli İpuçları
İsveç Diyetinin Kırmızı Çizgili Besinleri ve Önemli İpuçları

İsveç Diyetinin Kırmızı Çizgili Besinleri ve Önemli İpuçları

İsveç diyeti, vadettiği hızlı kilo verme seçeneği ile son yılların sık tercih edilen diyetleri arasındadır. Ancak geniş beslenme seçeneği ve oldukça bol alternatifler sunulmasına rağmen; olmazsa olmaz bazı kurallar da bulunuyor. Şimdi kesinlikle tüketilmemesi gereken besinleri ve dikkat edilmesi gerekenleri sırası ile sizlerle paylaşma zamanı.

Diyet yapmanın ana sebebi olan kilo alımını durdurmak ve kilo verilmesini hedeflemek söz konusu ise; ilk vazgeçilmesi gerekenlerin başında tatlandırıcı içeren gıdalar geliyor. Şekerli meyve suları; soda ve bunun gibi tüm ürünlerden tamamen uzak durulmalı. Hatta sebzelerden pancarın bile diyet listesinde haftada 1 kereden fazla tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Sebze seçiminde bile bu kadar özenli davranılıyor peki ya meyvelerde durum nasıl? Diyet listesine içerisinde şeker barındırdığı için meyve dahil edilemiyor. Bu 13 günlük süreçte dikkatli beslenirseniz, diyet bittiğinde meyve tüketimine tekrar başlayabilirsiniz. Kilo vermeyi yavaşlatmaması için alınan bu tedbirlere uyulması; hedefe ulaşmakta destekleyici noktalardır.

Şeker söz konusu olduğunda bununla beraber akla gelen çikolata, dondurma, kek, pasta gibi gıdalar da yasaklı olanlar listesine eklenmelidir. Süt ürünlerine izin verilen diyette; yüksek miktarda süt şekeri içeren yağsız ve normal sütleri tüketmeniz tavsiye edilmiyor. Oluşturulan beslenme listesinde yer almaması gereken bir diğer gıda türü; sağlık açısından da oldukça zararlı olan rafine yağlar ve margarindir. Amaç kilo vermek ve bunu hızlı bir şekilde yapabilmek olduğu için bu ufak detayları önemseyerek ilerlemek gerekir.

Bunlara ek olarak karbonhidrata az miktarda yer verilebilen listede, yüksek oranda karbonhidrat içeren; müsli, ekmek, makarna, pirinç gibi besinlere yer vermemeniz, diyetin seyri açısından oldukça önemlidir. Önerilen oranlarda hazırlanacak bir beslenme listesi ile 13 gün boyunca uygulanacak İsveç diyetinde; zorlandığınız veya bırakmak istediğinizde önerilen takvim; başlangıçtan sonra en erken 6. gün olarak belirlenmiştir. Bu kurallar ve sınırlar dahilinde devam edildiğinde hedeflenen sonuca ulaşabilmek kolaylaşır, diyet ile beklenilen kilo kaybı sağlanabilir.

Hareketsiz kalmamaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Diyette uygulamanız gereken her detayı en ince ayrıntısına kadar sizlere vermeye çalıştık. İsveç diyeti; düşük karbonhidrat ve yüksek yağ temeline dayanır. Bu nedenle diyetin savunucuları; yağ tüketmekten korkmamak ve kaçınmamak gerektiğini belirtir. Yağ ve protein içeriği yüksek olan bu diyeti sizler için tüm detaylarıyla ele aldık. Güzel ve sağlıklı günlerde keyifle uygulayacağınız, hızlı kilo vermenin tadını çıkarabileceğiniz deneyimler için siz de İsveç diyetini denemeye başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top