Close

Yenidoğan Cildi için Neden Su ve Pamuk Kullanılmalı?

yenidogan-cildi-icin-neden-su-ve-pamuk-kullanilmali

yenidogan-cildi-icin-neden-su-ve-pamuk-kullanilmali

Bir bebeğin cildi, elbette herhangi bir insanın cildine çok benzer bir yapıdadır ancak henüz olgunlaşmamıştır. Doğumla birlikte ortama uyum sağlama sürecine girer. Doğumdan sonra yaklaşık 12 ay kadar cildi gelişmeye devam eder. Özellikle doğumdan sonraki ilk 2 haftada cilt geçirgenliği çok yüksektir, enfeksiyonlara açıktır. Bu aşamada cilt bütünlüğünü korumak, toksisiteyi önlemek ve cildin zararlı kimyasallara maruz kalmasını engellemek önemlidir. Bunun için bebeğin cilt sağlığına uygun, güvenilirliği kanıtlanmış cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi şarttır.

Bebeklerde Cilt Temizliği Nasıl Olmalı ve Stratum Nedir? 

Cilt vücuttaki en büyük organ sistemidir. Vücut ısısını sağlıklı seviyede tutmaktan su kaybını veya emilimini önlemeye kadar çok önemli görevleri vardır. En önemli işlevlerinden biri, çevreden gelebilecek olası zararlara karşı vücudu korumasıdır.

Stratum corneum nedir? cildin en dış tabakasıdır (epidermis). Vücut ve çevre arasında birincil bariyer görevi görür. Ölü hücrelerden oluşur ve ciltten kimyasal geçişin önündeki en büyük engeldir. Bu özelliği sebebiyle “tuğla duvar” olarak da tanımlanır.

Stratum corneum’un çoğu bölgesi yaklaşık 20 kat hücre kalınlığındadır. Göz kapaklarındaki gibi bazı cilt bölgeleri daha ince iken eller, topuklar gibi bölgeler daha kalın olabilir.

Bu tuğlalar zamanla dökülür ve alt epidermal katmanlardan değiştirilir. Burada önemli olan ölü hücre dökülmesinin doğru bir hızda gerçekleşmesidir. Stratum corneum’da her şey düzgün çalışırsa bebeğiniz hayatını sağlıkla sürdürür.

Bebeğinizin cilt bariyerini sağlıklı tutacak önlemler şunlardır:

Bebeğin İlk Temizliği

Bebeğinizin hassas, ince ve kırılgan cildini derinlemesine temizlemek için bilinçli bir bakım gerekir. Kullanılan bazı ürünler epidermisin en dış tabakası olan stratum corneum’a zarar verebilir. Stratum corneum’un yıkılması demek ölüme kapı açmak demektir. Ancak doğru bir cilt bakımı ve doğru banyo ile bebeğinizin cilt sağlığını ve dokusunu koruyabilirsiniz.

Neden Sadece Su Banyosu
Neden Sadece Su Banyosu

Neden Sadece Su Banyosu?

Bebeğinizi ilk eve getirdiğinizde onu tanımak, beslemek, uyutmak, anne olmaya alışmak muhtemelen ilk 24 saatte tüm zamanınızı alacaktır. Bu nedenle, onu eve getirdiğinizde bebeğinizi yıkamak için acele etmeyin. Çünkü bebeğiniz vernix caseosa denilen peynir benzeri, mumsu dokuda, kremsi beyaz renkte bir tabaka ile doğar. Vernix ilk olarak gebeliğin 19. haftasında ortaya çıkar. Bebeğin vernix’inin bir kısmı 34 hafta sonra amniyon sıvısı içinde erimeye başlar. Kalan kısmı da doğduğunda bebeğin cildinde kümeler şeklinde görülür.

Polypeptid amino asit yapısında, protein, vitamin ve minerallerce zengin bu maddenin bebek açısından birçok faydası vardır. Bebeğinizin cildini zararlı dış etkenlere karşı koruyan bu madde vücut ısısının düzenlenmesinde de rol oynar. Aynı zamanda kayganlaştırıcı olarak görev yaptığından bebeğin doğum kanalından kolay çıkmasına yardımcı olur. Doğumundan yaklaşık 30 gün sonra da cildinden dökülür. Bu nedenle uzmanlar bebeğin bu 30 günlük süre içinde saf su ve pamuk gibi doğal tekniklerle temizlenmesini önerirler. Araştırmalar da gösteriyor ki, vernix’i bırakmak, bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine, yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor.

Bebek doğumdan sonra genel anlamda temiz olduğu sürece, bebeğinizin sadece yüzünü, boynunu ve bez bölgesini nemli bebek pamuğuyla silmeniz yeterlidir. Bebeğinizin cildini temiz tutmak için ilk bir ay boyunca her gün banyo yaptırmanız cildini kurutabilir, zarar verebilir.

Bununla birlikte yeni doğmuş bebeğin göbek kordonunun 2 hafta içinde düşmesi beklenir. Bu nedenle, bebeğe ilk banyosunu yaptırmadan önce göbek kordonunun düşmesini beklemeyi tercih etmelisiniz. Bebeğinizi temizlerken göbek kordonu ıslanırsa, düşmesi gecikir. Temiz bir havluyla yumuşak baskılarla göbek bölgesini dikkatlice kurulamalısınız. Göbek kordonunda bir şişme, hoş olmayan bir koku veya kordonun taban çevresinde kızarıklık olup olmadığını kontrol edin çünkü bunlar enfeksiyon belirtileridir. Bebeklerde ilk 10 gün kordon düşene kadar göbek çevresinin günde 2 kez düzenli olarak Klorexedine ile temizlenmesi enfeksiyon riskini büyük ölçüde düşürecektir.

Su Banyosu Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim
Su Banyosu Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Su Banyosu Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğinizin cildini temiz tutmanın en nazik yolu, özellikle ilk haftalarda sadece su banyosu yaptırmaktır. Banyo zamanı, bebeğinizle bağ kurmak için harika bir fırsat!

Bebeğin cildi ısıya karşı çok hassas olduğundan banyo suyu ısısı ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmalıdır. Unutmayın, bebeğinizin cildi sizinkinden yaklaşık % 20 ila 30 kat daha incedir.

Genellikle bebekler için 37 °C ile 38 °C arasındaki banyo sıcaklığı idealdir. Bu sıcaklık seviyesi aynı zamanda daha sakin ve rahat hissetmelerine yardımcı olur. Belki de onlara rahimde yüzmeyi hatırlattığı içindir!

İdeal bir banyo için yaşadığınız bölgenin suyunun yumuşak mı yoksa sert mi olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü doğumdan sonraki birkaç hafta içinde bebeğinizin cilt yüzeyi nötr pH’dan asit pH’a döner. Yumuşak su hafif asidik pH değerinde olduğundan, yumuşak su bölgesinde yaşıyorsanız su banyosu iyi gelir. Ancak suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız (sert suyun alkali pH’ı vardır) bebeğinizi sadece suyla yıkamak cildinin asit örtüsünü bozacağından kurutabilir ve egzamaya sebep olabilir. Bu durumda sıvı bir bebek temizleyici veya hassas, kokusuz, alkolsüz, yumuşak bebek mendilleri kullanmak iyi fikir olabilir. Bu ürünler çok naziktir ve bebeğinizin cildinin doğal kimyasal dengesini korumaktadır.

Bebek Temizleme Pamuğu Nasıl Kullanılır?

Ne yazık ki piyasadaki tüm pamuklar eşit üretilmez. Yenidoğan bebeğiniz söz konusu olduğunda onlar için en iyisini istemek doğaldır. Bu yazımızda sizler için bebek temizleme pamuğu nasıl kullanılır? Gerekli bilgileri derledik.

Bebek temizleme pamukları yapay kimyasallar kullanılmadan üretilir. Gübre veya böcek ilacı gibi herhangi bir kimyasal içermediğinden doğal mumunu daha fazla muhafaza eder. Hipoalerjeniktir yani cilt tahrişine neden olmaz, alerjisi olanlar tarafından tercih edilir. Bu nedenle bebeğinizin günlük temizliğini su ile yaparken özel olarak tasarlanmış bebek temizleme pamuklarından kullanmalısınız. Ancak unutmayın, bebeğinizi bebek bakım pamuğu ile temizlerken ihtiyacınız olan tek şey ılık sudur!

Sabun kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü geleneksel kalıp sabunlar iyi temizleme gücüne, emülsifiye edici güce sahiptir ve yeterince köpük üretirler ancak tahriş edici etkiye sahiptir. Alkali pH değerleri, bebeğin cildinin yüzeysel lipit tabakasını tahrip ederek aşırı cilt kuruluğuna yol açar. Bununla birlikte yeni doğmuş bebeğiniz 9 aylık bir amniyon sıvısından yeni çıkıp havayla temas ettiğinden, cildinde sivilcelenme veya pul pul bir görünüm olabilir, bu normaldir. Bunun için bebeğinizin cildine herhangi bir krem ​​veya nemlendirici sürmeye gerek yoktur. İlerleyen günlerde doğal olarak cildi yumuşayacaktır. 

Bebek Temizleme Pamuğu Kullanmanın Püf Noktaları
Bebek Temizleme Pamuğu Kullanmanın Püf Noktaları

Bebek Temizleme Pamuğu Kullanmanın Püf Noktaları

Bebek altı temizleme pamuğu kullanırken nelere dikkat etmelisiniz. Gelin hep birlikte bakalım… Öncelikle ellerinizi iyice yıkamakla işe başlayın. Bebek pamuğunu hafifçe suya batırın. Gerekirse bebek pamuğundaki fazla suyu hafifçe sıkın.

  • Bebeğinizin her bir gözünü tek tek silin. Burun kenarlarından başlayarak pamuğu bebeğinizin gözüne nazikçe dokundurun. Her seferinde yeni bir pamuk parçası kullanın. Bu, herhangi bir yapışkanlığı veya enfeksiyonu bir gözden diğerine bulaştırmamak için önemlidir. Aynı pamuk parçası aynı suya birden fazla batırılırsa suyu kirletebilir. Her seferinde kullandığınız bebek bakım pamuğunu değiştirin. Bebeğinizin gözleri yapışkansa çok zorlamaya gerek yoktur. Günde iki kez yapmak yeterli olacaktır. Yine de bebeğinizin gözleri yapışkansa doktorunuza bilgi vermekte fayda var.
  • Mukustan kurtulmak için her burun deliğinin çevresini nazik dokunuşlarla silin. Bebeğinizin burun deliklerine hiçbir şey sokmayın. Bu, burun dokusuna zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.
  • Taze, nemli bebek bakım pamuğu kullanarak bebeğinizin kulak içi hariç, sadece kulak üzerini ve arkasını silin. Bu alanlar zamanla terli hale gelebilir. Bebeğinizin kulak içine birşey sokmayın çünkü kolaylıkla hasar oluşturabilirsiniz.
  • Bebeğinizin yüzünü, boyun kıvrımlarını, el ve ayak parmak aralarını bebek bakım pamuğu ile yine nazikçe temizleyin. Özellikle cilt kıvrımlarını silmeye dikkat edin.
  • Her bez değişiminden sonra bebeğinizin cinsel organını ve altını iyice temizlemek gerekir.
  • Bebek bezi bölgesinin hijyenini ılık su ve alt silme pamuğu ile yüksek oranda sağlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda su tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü bebek kakası, yetişkin dışkısından daha yüksek oranda yağ içerir. Bebeğinizin cildindeki yağ birikintilerini gidermek için hafif, sıvı bir bebek temizleyicisini bebek alt temizleme pamuğuna dökerek yavaş dokunuşlarla silebilirsiniz ya da hassas, kokusuz ve alkolsüz bebek mendillerinden faydalanabilirsiniz. Bu, pişiklerin önlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak kullanacağınız ürünün güvenli olduğundan tam olarak emin olun.

Tüm bunları yaparken şunu unutmayın: Bebeğinizin cildinde doğal olarak bulunan yağlar bebeğinizin bu hassas döneminde oldukça önemli bir koruma sağlar. Dolayısıyla bu yağlar mutlaka korunmalıdır. Bebeğinizi temizledikten sonra yumuşak bir havlu kullanarak nemli alanlarını kurulayın. Her deri kıvrımını tam kuruttuğunuzdan emin olun. Yüz bölgesi temizlenirken bazen bebekler rahatsız olabilir. Bu nedenle onlarla alçak ses tonuyla konuşmak veya şarkı mırıldanmak hoşlarına gidecektir.

Bebek Salyasını Nasıl Temizlemeliyim?

Bebekler diş çıkardıklarında veya yemek yerken bir zaman sonra salyalarını akıtmaya başlarlar. Uzmanlar salyaların ortaya çıkmasını, muhtemelen bebeğinizin sindirim sisteminin gelişim modunda olduğunun bir işareti olarak görürler. Ancak salyaların artıları ve eksileri vardır. Salya ne kadar ıslak olsa da bebeğinizin bağırsağını korur. Ayrıca oyuncaklarına ve diğer nesnelere bulaştırdığında onları hastalıkları önleyen protein ve antikorlarla doldurur.

Öte yandan tükürüğün içinde bebeğin cildini tahriş edebilecek enzimler de vardır. Cilt tekrar tekrar ıslandığında ve kuruduğunda sorun çıkabilir. Bu yüzden bebeğinizi beslemeden önce ağız çevresindeki tükürüklerini nemli bir bebek pamuğu ile silin ve ince bir katman vazelin sürmeyi deneyin. Yemek zamanı bittiğinde yumuşak pamuklu bir bezle silin ve tekrar nemlendirici uygulayın.

Bebek Losyonu Ne Zaman Kullanılmalı
Bebek Losyonu Ne Zaman Kullanılmalı

Bebek Losyonu Ne Zaman Kullanılmalı?

Normal cilde sahip bebekler için nemlendirici gerekli olmayabilir ancak çoğu uzman yine de her gün nemlendirici kullanmayı önerir. Sizin de çocuk doktorunuz aksini söylemediyse, bebeğinizin hassas doğasını göz önünde bulundurarak formüle edilmiş, dermatolojik testten geçmiş bir bebek losyonu seçebilirsiniz. Bebek losyonu bebek yağından daha güvenlidir. Haydi gelin hep birlikte Bebek losyonu ne zaman kullanılmalı? Göz atalım…

Bebeğinizin cildi kuru görünüyorsa, banyo suyuna bebekler için üretilmiş özel duş yumuşatıcı ürünlerinden az miktarda dökebilirsiniz. Yumuşatıcılar kuru cildi nemlendirir, pullanmayı giderir, ciltteki çatlakları yumuşatır ve kaşıntıyı azaltır. Ancak sudaki yumuşatıcının bebeğinizi kaygan hale getirebileceğini unutmayın!

Banyoda bir yumuşatıcı kullandıktan sonra bebeğinizin cildi hala çok kuruysa, eczaneden bebeğinize uygun bir tıbbi yumuşatıcı (nemlendirici krem, bebek yağı) alabilirsiniz. Alacağınız ürünün paraben, sülfat, formaldehit, sentetik boya veya parfüm içermemesine dikkat edin, en az bileşenli organik bir ürün seçin.

Bebeğinizin atopik egzaması varsa tıbbi yumuşatıcılar kullanmak, banyo yağları ve sabun yerine kullanılan kalıcı yumuşatıcılarla günlük banyo yaptırmak, bebeğinizin cilt bariyerini eski haline getireceği için önemlidir.

Ancak ne kullanırsanız kullanın, her bebek farklıdır ve ürünlere farklı tepki verir. Bu nedenle bebeğinizin cildinde meydana gelebilecek herhangi bir tahrişe dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top