Close

Su Diyeti Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

su-diyeti-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

su-diyeti-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Su, insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalmasına yardımcı olur. Sağlık açısından birçok faydası olan suyun, günlük olarak yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Günlük tüketiminin yanı sıra su, zayıflamak isteyenler içinse bir kurtarıcıdır. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen sağlıklı kişiler su diyeti yaparak kısa sürede fazla kilolarından kurtulabilirler. Peki son zamanlarda sıkça konuşulan su diyeti nedir?

Su diyeti, diyetin devam ettiği süre boyunca tüm öğünlerde bol miktarda su içilmesi gereken ve sıvı tüketimine ağırlık verilmesi gereken bir diyet programıdır. Bu program uygulanırken vücudu tamamen aç bırakmak kesinlikle doğru değildir. Bol miktarda su ve sıvı tüketimi ihmal edilmeden, yeme-içme dengesi kontrol altında tutulmalıdır. Sıvı içecekler seçilirken vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin, bu sıvılarla karşılanabilmesi önemlidir. Örneğin C vitamini bakımından zengin olan portakal suyu ve limonlu su gibi sıvıların tüketilmesi vücuda faydalı olur. Böylelikle bol sıvı tüketerek sağlıklı kalabilirsiniz.

Su Diyeti İçin İzlenecek Adımlar

Peki, su diyeti nasıl yapılır? Günlük olarak öğünlerinizi planlayarak bu diyeti yapabilirsiniz. Kahvaltıdan önce aç karnına limonlu su içebilirsiniz. Böylece vücudunuzdan toksinleri atarsınız ve güne enerji ile başlarsınız. Kahvaltıda taze sıkılmış bir bardak portakal suyu içebilirsiniz. Ara öğüne kadar tok kalmanız içinse portakal suyundan bir bardak daha tüketebilirsiniz. Ara öğünde su diyetinize destek olması için yeşil çay tüketebilirsiniz. Böylece yağ yakımınız hızlanmış olur. Öğlen vaktinde domates suyu ile bol miktarda soğuk su tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden önceki ara öğününüzde bol su içmeyi ihmal etmeden taze sıkılmış elma suyu içebilirsiniz. Elma suyu, sizin tatlı ihtiyacınızı karşılar ve karaciğerinizin toksinlerden arınmasına destek olur. Dilerseniz akşam yemeğinden önce iki defa ara öğün yapabilirsiniz. Bu sayede akşam yemeğinizi daha az aç bir mide ile karşılarsınız. Yapacağınız ara öğünü ise kalsiyum bakımından zengin olan bir bardak kefir ve bol miktarda su ile tamamlayabilirsiniz. Akşam yemeğinizde çorbayı ihmal etmemelisiniz. Su diyetinde olduğunuz için iki kâse çorba içerek bol sıvı tüketmiş olursunuz. Çorbanın yanında ise domates suyu içerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Son ara öğününüzü ise badem sütü ve bol su ile tamamlayabilirsiniz.

Su Diyetinin 7 Faydası
Su Diyetinin 7 Faydası

Su Diyetinin 7 Faydası

 1. Hızlı kilo verilmesini sağlar.
 2. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 3. Bol su tüketimi vücut ısısını düzenler.
 4. Sindirimi düzenler.
 5. Kalori alımını azaltır.
 6. Enerji sağlar.
 7. Yağ yakımını hızlandırır.

Su Diyeti Zararlı mı?

Diyet yapmak, vücudun dinlenmesini ve kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlar. Kalori yakılmasını sağlayarak formda kalmaya destek olur. Diyet yapmak birçok açıdan vücuda fayda sağlar. Fakat diyetlerin yanlış yapılması vücut ve ruh sağlığını bozar. Özellikle kısa sürede fazla kilo vermek isteyenler yanlış diyet uygulamalarına yönelebilmekteler. Su diyetinin de yanlış ve bilinçsizce uygulanması, vücuda zarar verir. Su diyeti zararlı mı diye düşünen birçok kişi olabilir. Kısa süreli uygulamalarda oldukça faydalı olduğu öngörülür. Doğru uygulandığında birçok faydası olan su diyetinin, yanlış uygulanması ise kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Su Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bol su ve sıvı tüketimine ağırlık veren su diyetine başlamadan önce, bu diyet hakkında doğru bilgi sahibi olmak önemlidir. Hızlı kilo vermeyi sağlayan bu diyeti yalnızca herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler uygulamalıdır. Sağlık sorunu olan fakat yine de su diyeti yapmak isteyenler ise su diyetine başlamadan önce mutlaka doktora giderek bu konuda uzman görüşü almalıdır. Doktorun onaylamadığı, sağlığınızı bozacak hiçbir diyet programını uygulamamalısınız.
 • Su diyeti ile ilgili bilinen yaygın bir yanlış bilgi vardır. Bu diyette tüm gün, hiçbir gıda tüketmeden sadece su içilmesi gerektiği, bu yanlış bilgilerdendir. Tek başına su içmek yeterli olmayıp mutlaka ana ve ara öğün yapılmalıdır. Bu öğünlerde ise bağışıklık ve sindirim sistemini destekleyen besinlerin sıvı hale getirilerek tüketilmesi gerekir. Diyete başlamadan önce bunu bilerek başlamanız vücut sağlığınızı korumanız açısından önemlidir
 • Her diyette olduğu gibi su diyetinde de, bunun belirli bir süresi olduğu unutulmamalıdır. Bu süre diyeti uygulayacak kişinin tercihine göre değişiklik gösterebilir. Ama bu süre genellikle bir hafta ile on gün arasında değişir. Özellikle bir haftadan daha uzun süre su diyetine devam edilecekse de bir doktor kontrolünde olmak önemlidir.
 • Özel bir süreç olan hamilelik döneminde su diyetinin ve diğer diyet programlarının uygulanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Su diyetine başlamadan önce hamile olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Hamilelikte uygulanacak bir diyet programı ise ancak doktor önerisi ve kontrolü ile olmalıdır.
 • Yalnızca diyet yaparak kilo vermek yerine spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Diyet programınızda sporu aksatmadan yapmanız sağlıklı kilo vermenize destek olur. Su diyeti hızlı kilo vermenizi sağlarken, spor yapmanız ise bölgesel zayıflamanızı destekler. Böylelikle su diyetinizi uygularken spor yapmanız sizi daha sağlıklı ve zinde tutar.

Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Bol su ve sıvı tüketimi ile hızlı kilo verdiren su diyetinizi spor ile desteklerseniz daha hızlı ve sağlıklı kilo verirsiniz. Su diyeti, bilinçsizce uygulanmazsa ve spor ile desteklenirse bir haftada yaklaşık 7 ile 10 kilo arasında kilo vermenizi sağlar.

Su Diyeti Listesi
Su Diyeti Listesi

Su Diyeti Listesi

 • Kahvaltıdan Önce: Kahvaltıya başlamadan yaklaşık yarım saat önce 1 bardak limonlu su içebilirsiniz. Böylece güne başlamadan vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlarsınız.
 • Kahvaltıda: Taze sıkılmış iki bardak portakal suyu veya greyfurt suyu içebilirsiniz. Güne rahat bir mide ile devam edebilmek içinse yüksek E vitamini içeren badem sütü içebilirsiniz.
 • Ara Öğün: Bu öğünde su ihtiyacınızın çoğunu yeşil çay veya toz zencefil çayı ile karşılayabilirsiniz. Yeşil çay ile yağ yakımını hızlandırırsınız. Zencefil çayı ise sindiriminizi hızlandırır. Fakat 2 veya 3 bardak su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.
 • Öğlen: 2 kâse sebze çorbası tercih edebilirsiniz. 3 bardak su ile naneli ayran tüketebilirsiniz. Naneli ayran sizi tok tutarken sindirim sisteminizi de rahatlatır.
 • Ara Öğünler: Akşam yemeğine kadar, iki sefer ara öğün yapabilirsiniz. Bu öğünlerin birinde smoothie içebilirsiniz. Smoothie sayesinde meyvelerden bol miktarda mineral almış olursunuz. 1 bardak yağsız süt, 4 adet çilek ve yarım muz kullanarak smoothie hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz yeterli miktarda su veya parça buzlar da kullanabilirsiniz. Fakat smoothie ile birlikte 1 veya 2 bardak su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Diğer öğünde ise 1 bardak limonata veya kefir tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte 2 bardak su içmelisiniz. Su tüketiminin yanı sıra bitki çaylarından dilediğiniz kadar içerek, sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.
 • Akşam: Bir veya iki kâse kalorisi düşük çorba ile birlikte sebze suyu içebilirsiniz. Sebze suyunu hazırlamak için 1 adet havuç, 1 adet elma, 1 dilim taze zencefil ve 1 adet küçük boy pancar kullanabilirsiniz. Sebzeleri katı meyve sıkacağından geçirerek içilebilir kıvama getirebilirsiniz.
 • Son Ara Öğün: Uyumadan bir müddet önce ara öğün yapılır. Maydanoz, kiraz sapı ve 1 adet sallama yeşil çay ile yeterli miktarda su, yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Bu karışımın suyunu içerek, metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte 1 bardak ılık su da tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top