Close

Kaş Laminasyonu Hakkında Merak Edilenler

kas-laminasyonu-hakkinda-merak-edilenler

kas-laminasyonu-hakkinda-merak-edilenler

Kusursuz bir makyaj uygulamasının tamamlayıcısı olan kaşların estetik bir görünüme kavuşması için çok çeşitli teknikler kullanılır. Kaşların istenen forma sokulması amaçlanır. Kalın, kavisli ya da ince kaşların elde edilmesi için birçok farklı yöntem mevcuttur.

Kaş laminasyonu da son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Bu yöntem kaşa daha kalın, düz ve doğal bir görünüm katar. Dolayısıyla doğal görünümden ödün vermeden mükemmel kaş yapısına ulaşmak isteyenlerin ilgisini toplar.

Kaş Laminasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kaş laminasyonu nedir sorusu günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer alır. Laminasyon tekniği kaş lifting ya da kaş botoksu olarak da bilinir. Kaş laminasyonu kaşların uzun süreli şekillenmesini sağlamasına rağmen bu yöntem microblading veya kalıcı makyaj ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kaş laminasyonu yarı kalıcı bir işlemdir ve ortalama 6-8 hafta sonrasında kaşlar işlem öncesi görünümüne kavuşur.

Laminasyon yönteminde keratin, vitamin ve protein desteği ile kaşlara yeni bir hacim ve form kazandırılır. Bu teknikle yeni bir şekil kazanan kaşlar daha etkili görünüm sergiler. Kaş yapısına bağlı olarak bazı kaş kılları sert olabilir ve ters yönde çıkabilir. Aşağı yöne doğru uzayan, asimetrik görünüşe sahip olan bu kıllar; üzgün, yorgun ve enerjisi düşük bir yüz ifadesi oluşturur.

Kaş laminasyonu yöntemiyle var olan kıllar, yukarı doğru taranıp sabitlenir. İstediğiniz şekilde, renkte ve hacimde kaş görünümü elde edersiniz. Ayrıca kaşların kazandığı bu yeni form daha güçlü ve enerjik görünmenize katkıda bulunur. Daha yumuşak ve kolay şekillendirilebilen kaşlara sahip olursunuz.

Kaş Laminasyonu Kimler İçin Uygundur?

Laminasyon uygulamasının kaşlar için oldukça tercih edilen bir yöntem olduğu bilinir. Bununla birlikte bu yöntemin kimler için uygun olduğu oldukça merak edilir. Özellikle;

  • Yaşlanmaya bağlı olarak ya da doğuştan düşük kaş yapısına sahip olanlar,
  • Sert dokuda, içe doğru kıvrılan kaş yapısına sahip olanlar,
  • Olması gereken yönün zıttına doğru uzayan ve sert kıl yapısına sahip olanlar,
  • Kısa ve oldukça gür olmasına rağmen yukarı doğru kıvrılmayan kaş yapısına sahip olanlar,
  • Bir kaşı diğerine göre daha uzun ya da daha ince olanlar (kaş simetrisinde uyumsuzluk olanlar),
  • Yanlış kaş alımı veya çeşitli dış etkenler sebebiyle kaş kaybı yaşayanlar için ideal bir kaş şekillendirme yöntemidir.
Kaş Laminasyonu Öncesi Hijyen Nasıl Sağlanır
Kaş Laminasyonu Öncesi Hijyen Nasıl Sağlanır

Kaş Laminasyonu Öncesi Hijyen Nasıl Sağlanır?

Kaş Laminasyonu işlemi, tek seansta yapılır ve 45 dakika sürer. İşleme başlamadan önce kaşlar bir şampuan yardımıyla makyaj kalıntılarından arındırılır. Kullanılan şampuan bu işlem için özel üretilmiş bir üründür.

Sonrasında ıslak bir pamukla şampuan temizlenir. Bu aşamada deri de iyice temizlenir. Çünkü ilerleyen basamaklarda yapılan kaşı boyama tekniğiyle derinin de bir miktar renklenmesi amaçlanır. Bu nedenle deri de ıslak bir q-tips ile temizlenir.

Ardından yağsız bir makyaj temizleyici ile kaş tamamen silinip olabildiğince bölgenin temiz olması sağlanır. Daha sonra q-tipse primer alınarak kaş ve deri üzerindeki yağ son bir kez temizlenir.

Kaş Laminasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sıklıkla gündeme gelen konulardan biri de kaş laminasyonu nasıl yapılır sorusu olur. Bu uygulamaya hazırlık aşamasında hijyen oldukça önemli bir yer tutar. Temizlik için yapılan tüm işlemler tamamlandıktan sonra kaş uygulama için hazır hale gelir. Kaş iyice temizlendikten sonra uzmanla birlikte konuşularak net olarak nasıl bir forma sahip olacağının kararı verilir. Kaş yapıştırma işlemi, sonucu etkileyeceği için tam olarak ne istediğinizi doğru ifade etmiş olduğunuzdan emin olmalısınız.

Ardından kaşlar ufak ufak yapıştırılmaya başlanır. Kaşlara işlem süreci boyunca 2 farklı solüsyon uygulanır. Kaşlar yapıştırıldıktan sonra ilk solüsyon tüm kaşa sürülür. Sonra kaşlar streç ile kapatılır. İlk anda ufak bir yanma hissedilebilir. Çünkü bir önceki aşamada kaş çok tarandığı için hassaslaşır. Kısa bir süre içerisinde bu yanma hissi geçer. Eğer yanma uzun süre devam ederse durumu işlemi uygulayan uzmana bildirmeniz gerekir.

Streçle bağlandıktan sonra kaşın ince, kalın ya da orta kalınlıkla olmasına göre 10-15 dakika arasında bekletilir. Süre dolduktan sonra kuru ve temiz bir pamukla ilk solüsyon kaşlardan temizlenir. Bu aşamada ıslak pamuk kullanılmaz.

Süre dolup kaşlar temizlendikten sonra ikinci solüsyon micro brush yardımı ile kaşa uygulanır. İlk solüsyon ile kaşa verilen yapıştırmada kaşın içerisindeki yağlar parçalanır.  İkinci solüsyon kaşların yapışmış olduğu formda köklerinden itibaren sabit kalmasını sağlar.

Bu aşamada tekrar streçle kapatma işlemi yapılmaz. Bu solüsyon da ilki kadar bekletilir. Süre dolunca kaşlar temizlenir. Daha sonra kaş boyama işlemi uygulanacaksa kaşın formu tam olarak belirlenir ve kıllar boyanır. 7 dakika beklenir. Ardından kaş boyası silinir ve kaş tamamen temizlenir.

Kaş Laminasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kaş Laminasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaş Laminasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamanın sonunda önceden hazırlanan protein botoksu kaşlara sürülür ve taranır. Bu süreçte de 7 dakika kadar beklenir. Sürülen bakım ürünleri 24 saat kadar kaşlarda kalır. Bu süreç içerisinde bölgenin su ile temas ettirilmemesi ve nemlendirilmemesi dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bunlara ek olarak;

  • İlk hafta boyunca maske ve peeling kullanımı tavsiye edilmez.
  • İlk 2-3 gün kaşa makyaj ürünleri uygulanmaması gerekir.
  • Bir hafta süresince uzun süre güneşe maruz kalınmaması gerekir.

Bakım sürecine gereken hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde yaptırdığınız işlemden memnun kalabilirsiniz.

Peki evde kaş laminasyonu yapılabilir mi? Bu uygulamanın profesyonel anlamda olmasa da evde uygulanması mümkündür. Ancak uzmanlar herhangi bir komplikasyon oluşması durumunda gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olunmayacağı için sorun yaşanabileceğinin altını çizer. Bu nedenle bu tür işlemlerin evde uygulanması pek tavsiye edilmez.

Kaş Laminasyonu Süreciyle İlgili Bilinmeyen Detaylar

Laminasyon işlemi kılın rengini yarım ton kadar açar. Kaşların arasında boşluk olanlar için ilk işlem sonrası boyatma tavsiye edilebilir. Seyrek kaş yapısına sahip olanlar için boya işlemi tamamlayan bir avantaja dönüşür. Ancak kaşların arasında boşluk olmayanlar için ilk işlem sonrası boyama yapılmayabilir. Çünkü boya bir miktar deriyi de boyayacağı için daha belirgin bir renk elde edilir.

Kaşların arasında boşluk olmayan kişiler boyama yaptırır ise çok daha koyu bir görünüm kazanır. Bu da kişide işlem sonrası bekledikleri gibi bir görüntüyle karşılaşmamaları anlamına gelebilir. Hayal kırıklığı yaşamamak için kişiler kaş yapısının durumuna göre boyatma ya da boyatmama konusundaki kararı kendisi vermelidir.

Kaş laminasyonu sırasında kaşlar çok fazla taranır, fırçalanır. İşlem sonrası o bölgeyi biraz hassaslaşmış gibi hissedebilirsiniz. Oluşan bu belirti, işlem sonrası doğal bir süreçtir. Hatta biraz daha hassas bir cilde sahip iseniz bir miktar kızarma da görülebilir. Birkaç saat sonra bu izler kalmaz. Ancak alerjik bir cilde sahip iseniz işlem yapılmadan önce bir alerji testi uygulanması çok daha doğru olur.

Kaş Laminasyon Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları
Kaş Laminasyon Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Kaş Laminasyon Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Kaş laminasyonunda acılı ve ağrılı işlem aşaması yoktur. Bu işlemin herhangi bir zararı da yoktur. Tersine işlem sırasında besleyici yağlar kullanıldığı için kaşlar beslenir ve daha yoğun görünmeye başlar. 8 hafta boyunca kaşların sabit kalması ekstra bir kozmetik işlem gerektirmez. Günlük kaş makyajı ile zaman kaybetmek yerine, iki ayda bir yenilenen laminasyon işlemi daha etkili bir yöntem olur.

Avantajlarının çokluğunun yanı sıra, kaş laminasyonu yaptıranlar kaşlarının sertleştiğini söyler. Tek tek ayrılan kaşların, işlemin zamanı dolduktan sonra birbirine karışması da olası bir durumdur. Hiç kaşı olmayan ya da kaşlarında büyük boşluklar olanlarda istenilen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle bu tür işlemlerden önce aklınızda olan tüm soru işaretleri için bu alanda uzman bir kişiyle görüşmeniz faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top