Close

Maskara Nedir, Nasıl Sürülür?

maskara-nedir-nasil-surulur

maskara-nedir-nasil-surulur

Maskara sürmeden önce ve sürdükten sonra neler yapılmalı, kirpik tipine göre tercih edilmesi gereken maskaralar

Maskara nedir diye sorarsanız; gözleri ön plana çıkarmaya yardımcı olan kozmetik bir ürün olduğunu görebilirsiniz. Bir diğer ismi rimel olarak adlandırılan maskaranın farklı özellikleri bulunmaktadır. Makyajınızın tamamlayıcısı olarak kullanabileceğiniz bu ürün, göz makyajınıza vurgu yapma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda etkileyici ve çarpıcı bakışlar elde etmenize de yardımcı olur. Maskaranın sürümü özel tasarımlı fırçası ile yapılır. Bu fırça yardımı ile her bir kirpiğiniz birbirinden ayrılarak daha belirgin hale gelir. Bununla birlikte daha dolgun kirpikler elde etmenize ve gözlerinizin keskin bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Rimeli kirpik tipinize uygun olarak tercih etmeniz önemli bir konudur. Çünkü her göz şekli ve kirpik tipi farklıdır. Eğer kirpik tipinize göre uygun bir rimel tercih ederseniz, istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Genellikle bakımlı kadınlar tarafından maskara nasıl sürülür sorusu çok sık yönlendirilir. Rimeller farklı formlarda üretilse de sürüş şekilleri değişmez.

Maskarayı kirpiğe uygularken, kirpik dibinden başlayarak fırçayı yukarı doğru hareket ettirmelisiniz. Bu işlemi kirpiğinizde dolgun ve orantılı bir görünüm elde edene kadar tekrar etmelisiniz. Kirpiğe maskarayı sürerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kirpik dibinden sürme işlemini yaparken aşağıya doğru bakmaktır. Böylece kolayca rimeli gözünüze eşit bir şekilde yaymış olursunuz. Gözlerinize uyguladığınız rimelin bulaşmaması için gözlerinizi çok fazla kırpmamanızda fayda olacaktır.

Maskara Kullanmanın Püf Noktaları
Maskara Kullanmanın Püf Noktaları

Maskara Kullanmanın Püf Noktaları

Maskara kullanmayan kadın yok denecek kadar azdır. Bu kozmetik ürünler sayesinde makyajınızı daha belirgin bir hale getirerek gözlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Maskaraları kullanırken dikkat etmeniz gereken belli başlı konular bulunmaktadır. Çünkü maskara sürerken özenli davranmak daha iyi sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Maskara kullanırken yararlı olabilecek püf noktalar aşağıdaki gibidir;

 • Ürünü kullanmadan önce kalıcılığını artırmak için mutlaka baz uygulaması yapmalısınız. Maskara bazı sayesinde rimeli daha kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Rimeli sürmek için baz bulunmuyorsa transparan pudra da iş görecektir. Çünkü pudra da tıpkı baz gibi maskaranın kalıcılığını artırma özelliğine sahiptir.
 • Kirpiklerinize rimel sürerken, ulaşılamayan kirpikler için maskaranın dik tutulması daha etkili olacaktır. Maskara nasıl sürülür? Sorusunun bir diğer yanıtı ise ürünü yatay ve dikey şekilde sürerek kullanmaktır.
 • Kirpiğinizin yapısının bozulmaması için her kullanımınızda maskaranızı temizlemeniz gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan püf noktalar maskarayı gözlerinize uygularken ve uyguladıktan sonra dikkat etmeniz gereken hususlardır. Bu uygulamalar sayesinde rimelinizi daha kalıcı ve etkili şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda rimel kullanımında kirpiklerinizin topaklanmamasına da dikkat etmelisiniz. Kirpiklerde hoş bir görüntü elde etmek için düzenli olarak maskara temizliğini yapmak gerekir. Ürünü kirpiklerinize uygularken, gözlerinizin olduğundan belirgin ve kirpiklerinizin gür görünmesine dikkat edin. Çünkü kirpikler, birbirinden tek tek ayrılmış olmalı ve uzun görünmelidir. Bu hususlar dikkat edildiği sürece maskarayı doğru bir teknikle kullandığınız anlamına gelmektedir.

Maskara Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maskara nedir sorusuna yanıt olarak; gözlerin ön plana çıkarılmasını sağlayan ve kirpiklerin formunu dolgunlaştırmaya yarayan bir ürün olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra maskara tercihinizi kirpiklerinizi hangi görüntüye ulaştırmak istiyorsanız ona göre belirlemelisiniz. Çünkü her ürünün farklı fırça özelliği ve içeriği bulunmaktadır. Gözleriniz için en iyi seçeneği, göz tipi ve kirpik yapısına uygun belirlemelisiniz. Her kozmetik ürün gibi rimellerin de açıldığı andan itibaren kullanılması şarttır. Yani rimelin kullanım süresini geçirmeden kullanmanız önemli bir noktadır. Aynı zamanda maskarayı gözünüzden çıkarırken de doğru temizleyiciyi kullanmanız gerekir. Çünkü kullanacağınız yanlış temizleyiciler, kirpik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Maskara seçerken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Maskara tercih ederken kirpiğinizin yapısına uygun fırçayı seçtiğinizden emin olmalısınız.
 • Kirpiklerinizde doğal bir görünüm yakalamak istiyorsanız, siyah yerine kahverengi maskara tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kirpiklerinizde dolgun bir görünüm elde etmek istiyorsanız, kalın fırçalı maskaralar daha uygun olacaktır.
 • Tercih edeceğiniz ürünün fırçası silikonlu ve taraklı olursa kirpiklerinizde kıvrık görünümü daha rahat elde edersiniz.
Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır
Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır

Maskara tercihini doğru ürünlerden yana kullanmanız, her zaman makyajınızın daha etkileyici görünmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda maskara seçiminde göz sağlığınıza zarar vermeyen içerikte ürün tercih etmelisiniz. Bu ürünler ise marka değeri olan ve kozmetik dünyasında kendini kanıtlamış maskaralar olmalıdır.

Kirpik Yapısına Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kirpikleriniz için tercih edeceğiniz maskaradan en iyi verimi alabilmeniz için ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirmeniz gerekir. Doğru ürün için kirpik tipinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Böylece en doğru maskara türünü daha kolay bir şekilde tercih etmiş olursunuz. Kirpik tiplerine göre en doğru maskarayı seçmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Kirpik yapısı uzun olan kadınlar, maskara nasıl sürülür? Sorusunun yanıtını aramaktadır. Kirpiklerin kıvrılabilmesi için kirpik dibinden bitimine kadar rimeli hareket ettirerek sürmelisiniz. Ayrıca uzun kirpikli kadınlar için kıvırıcı fırçalar uygun olacaktır.
 • Kısa kirpikli kadınlar için ise sık kılları olan maskaralar ilk tercihler arasında olmalıdır. Böylece kısa kirpikler daha yoğun ve hacimli bir görünüme sahip olacaktır.
 • Kalın formlu fırçalar sayesinde kirpiklerde yoğun bir görünüm meydana gelir. Bu içerikteki rimeller sayesinde kısa kirpikler uzun bir görüntüye kavuşur.
 • Düz kirpiklere sahip olan kadınlar, kıvırıcı etkisi olan maskaralar tercih etmelidirler.
 • İşlem gören ve sağlıksız kirpiklere sahip olan kadınlar ise kirpik besleyici rimeller tercih etmelidir. Bu sayede bakım yaparken kirpik sağlığınıza da katkıda bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler kirpik tipine uygun maskarayı tercih edebilmek için verilmiştir. Kirpik yapıları ve kadınların istediği görünüme kavuşması için çeşitli maskara modelleri bulunmaktadır. Fakat piyasadaki bazı ürünlerin göz için kullanılması sakıncalı olabilir. Bu nedenle maskaralar alınmadan önce araştırılmasında fayda olacaktır.

Fırça Yapısına Göre Rimel Seçimi Nasıl Olmalıdır
Fırça Yapısına Göre Rimel Seçimi Nasıl Olmalıdır

Fırça Yapısına Göre Rimel Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Maskara çeşitleri; imalat özelliğine, markasına, içeriğine ve fırça yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda maskaralar, fırçaların yapısına göre kategorilere ayrılmaktadır. Doğru bir göz makyajı için maskaradaki fırça yapısının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kirpiklerinizi sokmak istediğiniz forma göre maskara fırçası tercihini yapmalısınız. Bir ürünün markalı olmasının ya da içeriğinin çok iyi olmasının önemi yoktur.

Önemli olan nokta, tercih edeceğiniz maskaranın ihtiyaçlarınıza yanıt vermesidir. Bu nedenle fırça tipinin kirpiğinizin yapısına uygun olması gerekmektedir. Çünkü her rimel fırçası, her kirpik yapısına uygun değildir. Bakışlara canlılık kazandıran maskaralar farklı fırça özellikleri ile üretilmektedir. Örneğin, esnek silikon fırçalı ürünler, boğumlu kıl fırçalı ve ince taraklı seçenekler bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgilere göre en uygun maskara fırçasını tercih edebilirsiniz;

 • Kıvrımlı ve silikonlu fırçalar, kısa kirpiklere daha uzun bir görünüm sağlar. Aynı zamanda kirpikleri tek tek birbirinden ayırma özelliğine de sahiptirler.
 • Kirpik boyu eşit olmayan kadınlar için silikon fırçalı maskaralar uygun olacaktır.
 • Orta boy kirpiklere sahipseniz, boğumlu iri kıl fırçaları kullanabilirsiniz. Ayrıca cılız ve renksiz kirpikler için de uygun olacaktır.

Her marka farklı özellikte fırça ve maskara içeriği üretmektedir. Bu nedenle fırça tercihinin yanı sıra maskara markasının da doğru belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü fırça kalitesi, marka niteliği olan maskaralarda daha yüksektir. Sizin de makyajınızın en önemli tamamlayıcısı olan maskarayı ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlemeniz oldukça önemlidir.

scroll to top