Close

Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

mor-sampuan-nedir-nasil-kullanilir

mor-sampuan-nedir-nasil-kullanilir

 

Birçok kadın, severek yaptırdığı saçlarında balyajlar veya ışıltılı geçişler görmeyi sever. Bunlar, ayrıca saç modasının vazgeçilmez işlemleri arasında yer alır. Saç modasında birçok kadının vazgeçemediği diğer işlem ise platin gibi ekstra açık sarı renk kullanımıdır. Ancak bu işlemler sonrasında bölgesel ya da tüm saçın rengini muhafaza etmek ve sağlıklı görünümünü korumak için saçlarınıza bakım yapmanız gerekir. Tam da bu anda mor şampuan size yardımcı olur.

Mor Şampuan Nedir?

Saçlarında sarı ya da platin renk kullanan birçok kadının, özellikle küllü bir görünüm isteyenlerin, zaman içinde ortaya çıkan dore yansımaları yok edebilmek için mor şampuan kullanması önerilir.

Saçlarda istenmeyen yansımaları ortadan kaldırmak için kullanılan bu ürün, mor renge sahip bir şampuandır. Hızlı ve etkili bir çözüm sunan bu şampuan, saçlarda daha küllü ve yumuşak bir yansıma bırakır. Sadece sarı ve platin değil, gri ve kumral saç renginde de tercih edebileceğiniz bir üründür. Boya, ısı, açma işlemleri veya kimyasal bazı işlemler sonucunda saçta renk değişimleri meydana gelebilir. Bu ürünler, istenmeyen turuncu yansımaların tam zıt rengi olan mor renkle bu yansımaları nötralize eder. Saçların işlem görmüş kısmında oluşan renk eşitsizliğini ve turuncumsu görünümü önleyen şampuanlar, küllü bir görünüm yaratır.

Turunculaşmaya Karşı Mor Şampuan

Mor şampuan nedir sorusunu yanıtladıktan sonra ise bu şampuanın nasıl kullanılacağı ve turunculaşmayı nasıl önleyeceği sorusu akıllara gelir. Platin gibi ekstra açık sarı, gri ve açık renk saçlar düzenli bakım rutini yapılması gereken renklerdendir. Bu bakımlar sonucunda saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bakım rutininin baş kahramanı ise mor şampuan olur. Her kullanımda bu şampuan saçlara nasıl etki merak edebilirsiniz. Bu şampuanın içinde bulunan pigmentler saça tutunur. Yıkama esnasında saçta var olan turunculukları gölgeleyerek nötrler. Saçlarınızın rengini koruyarak istenmeyen renkleri yok eder. Saçınızın kuaförde sık periyotlarla işlem görmesini de engellemiş olur. Yıkama işlemi sonunda, kurutma anında bile gözle görülür etki sunarak sıcak gölgeleri yok eder. Ancak her ne kadar adı şampuan olsa dahi her yıkamada kullandığımız günlük şampuanlarla karıştırılmaması gereken bir üründür. Oldukça güçlü formülasyonuyla her yıkamada etkisi olan bu şampuanı alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur:

  • Aldığınız her kozmetik ürün gibi bu ürünü de almadan önce şampuanın içeriğini
  • okumanız gerekir.
  • Aldığınız ürünün saçınızdaki etkisini ve alerji yapıp yapmadığını kontrol etmek için saçınızdan bir tutam alıp test etmeniz faydalı olur.
  • Alerji testi yaparken en uygun süreyi de belirlemeyi unutmamanız gerekir. Böylece saçınızın şampuan etkisi ile ne kadar açılacağını görebilirsiniz. Bazı saç tipleri için 10 dakika az gelirken bazıları için 3 dakika yeterli bir süre olabilir.
  • Mor şampuanın pigmentli yapısından dolayı ellerinizde ve tırnaklarınızda boya kalmaması için eldiven kullanabilirsiniz.
Turunculaşmaya Karşı Mor Şampuan
Turunculaşmaya Karşı Mor Şampuan

 Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mor şampuanın kullanımı diğer şampuanlarla aynı olsa da kullanım sıklığı değişebilir. Diğer şampuanları nasıl kullanıyorsanız bu şampuanı da yine aynı şekilde kullanabilirsiniz. Islak saçınızın uzunluğu ve kalınlığına uygun miktarda şampuanı alabilir ve her tarafa gelecek şekilde köpürtebilirsiniz. Şampuanı saçınızda kendi belirlediğiniz süre kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra ise durulayarak saçınızı şampuandan arındırabilirsiniz.

Renginin mor olmasından dolayı kullanım esnasında saçlarınızı lila ya da mor gibi bir renge dönüştüren bu şampuanı bol su ile iyice durulamanız gerekir. Su ile durulanan saçtan mor renk tamamen kaybolur. En son aşama olarak ise saçınıza uyguladığınız nemlendirme rutinlerini yapabilirsiniz. Eğer aldıysanız mor şampuan nemlendiricisini, bu yoksa normal nemlendirici kreminizi veya serumunuzu kullanabilirsiniz.

Bu şampuanı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanım sıklığıdır. Haftada en fazla 2 kez kullanabilirsiniz. Yoğun kullanımlarda saçlara etkisinin de fazla olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Haftada 2’den fazla kullanımda saçınızdaki ton farklılaşmaya, daha koyu bir tona ulaşmaya başlayabilir. Bu yüzden de ideal olarak haftada bir kez, ihtiyaç halinde en fazla haftada iki kez kullanımı önerilir. Mor şampuan nasıl kullanılır sorusuna yanıt ararken bu ürünün saç rengine etkisinin geçici değil, kalıcı olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekir.

Mor Şampuan Saçı Temizler Mi?

Açık sarı, sarı, kumral renkteki saçınızda bulunan sıcak yansımalardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda, mor pigmentli şampuan ile yeni tanışmış olabilirsiniz. Bu durumda saçlarınızın temizliği için standart bir şampuan kullanmanız gerekir mi merak edebilirsiniz. Dore yansımalardan kurtulmak için kullanılan bu şampuan, saç rengini nötralize ederken saçları da temizler. Ancak şampuanın ilk hedefi bu temizleme işlemi değil, saç rengini düzenlemektir. Renk bakımı sağlayan bu şampuan ile saçlarınızı temizlemek için kullandığınız şampuanı birlikte kullanmanız faydalı olu. Bu şampuanları aynı anda kullanmamanız, saçlarınızın renginin düzelmesi için oldukça önemli bir detaydır.

Hangi Saçlar Mor Şampuan Kullanmalı
Hangi Saçlar Mor Şampuan Kullanmalı

Hangi Saçlar Mor Şampuan Kullanmalı?

Birçok farklı markanın piyasaya sürdüğü mor şampuan ne işe yarar merak edebilirsiniz. Temizlik için kullanılan standart bir şampuandan farklı olan bu ürünlerin ana hedefi turunculaşmayı önlemektir. Marka fark etmeksizin, renk kaybı yaşamak istemeyen kişiler bu şampuanı tercih edebilir. Peş peşe yapılan boya ve ısı işlemlerinin haricinde gün içinde maruz kalınan UV ışınları, sudaki klor ve bazı mineraller de saçlardaki rengin akmasına ve istenmeyen sıcak yansımalara neden olabilir. Bu yansımaları yok etmek için tercih edilen bu şampuanı sarı boyalı saçlarınızda tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, saçlarınızı boyamadığınız zamanlarda da rengi muhafaza etmek için bunları kullanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak bölgesel olarak da bu şampuandan yararlanabilirsiniz. İstenmeyen sıcak yansımanın oluştuğu yerlere ya da tüm saçınıza rahatlıkla bu şampuanları uygulayabilirsiniz. Ombre, sombre gibi ya da bazı alanlara yapılan boya işlemleri için de bölgesel uygulamaya imkan sunan bu şampuandan yararlanabilir, bölgesel turunculuklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Mor Şampuan ve Mavi Şampuan Arasında Ne Fark Var
Mor Şampuan ve Mavi Şampuan Arasında Ne Fark Var

Mor Şampuan ve Mavi Şampuan Arasında Ne Fark Var?

Mor şampuan, içerisinde bulunan mor pigmentler aracılığıyla saç renginin küllü yansımalara ulaşmasını sağlar. İstenmeyen turunculuğu, yani sıcak yansımayı önler. Mavi şampuan ise adından anlaşıldığı üzere içinde mavi pigmentler bulundurur. Bu pigmentler ise koyu renk saçlarda yapılan röfle, balyaj, ombre gibi işlemlerden sonra oluşabilecek istenmeyen yansımaları engeller. Nötrleme işlemi yapar.

İki şampuan arasındaki fark ise mor pigmentli şampuanın sarı, platin gibi ekstra açık sarı ve orta koyuluktaki saç renklerinde kullanılmasıdır. Ek olarak mor şampuan gri ve beyaz saçlara da uygulanabilir. Bu saç renklerinde oluşabilecek turuncu yansımaları nötralize eder ve renk koruması sağlar.

Mavi şampuan ise içinde bulunan mavi pigmentlerle kumral ve koyu saç renklerine etki eder. Bu saç renkleri üzerine uygulanan renklendirme işlemlerinde uygun sonucu verir. Bu anlamda, mavi ve mor pigmentli şampuan arasında, saç rengine yönelik farklar vardır. Saç renklerinin değişmesi ile ihtiyaç duyulan şampuan da değişir. Mavi şampuan kullanımı da mor şampuan kullanımı ile aynıdır. Saç renginize göre bu iki şampuan arasında seçim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top