Close

İşte Evde Saç Boyama Teknikleri

 

Evde saç boyamak oldukça riskli bir iş olmakla birlikte doğru renk tutturulduğu zaman oldukça kolay bir iştir. Nihayetinde iyi bir saç uzmanı bulup saçı doğru renge boyatmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle evde saçınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapıp saçınızın rengine uygun bir saç boyası almalısınız. Boya kutularının üzerinde bulunan renklerin her saçta aynı sonucu vermediğini bilmelisiniz. Eğer kutunun üzerindeki rengin, boyayı saçınıza uyguladığınızda aynı etkiyi oluşturacağını düşünüyorsanız her zaman doğru bir sonuca ulaşmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu konuda daha önceden tecrübe sahibi olmuş birine danışıp bu şekilde boya seçenekleri arasından tercih yapmalısınız.

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç boyamak istiyorsanız bu hususta daha evvelden tecrübesi bulunan bir kişi yanınızda olursa daha iyi olur. Saçınızı boyarken birisinin yardımıyla daha dengeli bir şekilde boyamanız mümkündür. Bunun dışında evde saç boyama teknikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Saç boyamadan evvel mutlaka boyanın cildinizde herhangi bir alerjik etki gösterip göstermeyeceğini test etmelisiniz. Saçınızın kulak arkasına ya da ensenize çok ufak bir boya uygulaması yapıp 15-20 dk bekleyerek alerji testi yapabilirsiniz.
 • Saç boyasının teninize değmemesi hususuna azami önem vermelisiniz. Nihayetinde boyada cildinize uygun olmayan zararlı maddeler bulunur. Yüzünüze ve kulak arkanıza vazelin sürerek cildinize boyanın bulaşmamasını sağlayabilirsiniz.
 • Saç boyası kirli saçlarda daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Temiz saça boya uygulamak saçın yanmasına neden olabilir.
 • Boyama işlemini yaptıktan sonra aliminyum folyo ile saçlarınızı sarabilirsiniz.
 • Saçınızı boyadıktan sonra açınız için uygun olan şampuan ile saçınızı yıkayabilirsiniz. 

Evde Saç Boyama Teknikleri Nelerdir?

Evde saç boyamak için şu adımları uygularsanız daha kolay bir şekilde saçınızı boyarsınız. 

 • Öncelikle saçınızı koyu bir renge boyamayı düşünüyorsanız tek seferde bu renge boyamayın. Aşamalı bir şekilde boyayıp rengini koyultun. Çünkü tek seferde boyamak hem saçı yıpratır hemde istenmeyen sonuçlar almanıza neden olabilir.
 • Aile bireylerinde sizin doğal saçınıza yakın rengi olan ve boyayan birisi varsa onun tecrübelerinden mutlaka yararlanın.
 • Saçlarınızı dibine kadar boyamaya özen gösterin. Bu noktada alüminyum folyodan yararlanabilirsiniz. Bu sayede eşit bir şekilde her yerini boyarsınız.
 • Saçınızı boyamadan evvel saçınıza doğal bir bakım uygulayın. Bakımdan bir kaç gün sonra saçınızı boyayın. 
 • Saç renginizin tonundan çok daha farklı bir renge saçı boyamak evde riskli olabilir. Bu nedenle saçınızın doğal rengine yakın renkleri evde tek başınıza deneyin. Bunun dışındakiler için bir uzmandan mutlaka yararlanın.
 • Saçınızı ilk kez boyamayı düşünüyorsanız kalıcı boyaları risk almamak adına tercih etmeyin. İlerleyen süreçte rengi oturunca kalıcı boya tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Saçınızı boyadıktan sonra klorlu sudan ve güneşten olabildiğince uzak tutun. Çünkü saç rengi zamanla açılma eğilimi gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top