Close

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

 

Kıvırcık saç bakımı düz saçlara göre daha zor olan bir saç tipidir. Eğer kıvırcık saçlıysanız ve bakım yapmakta zorlanıyorsanız bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Kıvırcık saç kullanımı zor bir saç modelidir. Fakat bakımları doğru yapılırsa istediğiniz gibi bir saça sahip olabilirsiniz.Kıvırcık saçta bukleler her gün gözünüze güzel gelmeyebilir. Bir gün kendiliğinden güzel duran bukleler ertesi gün farklı, karmaşık bir görüntü alabilir. Bu gibi durumlarda saçınıza neler yapmalısınız? Nasıl bir bakım uygulamalısınız? İşte kıvırcık saç bakımı yapmak isteyenlere küçük tüyolar:

 1. Öncelikle kıvırcık saçlar düz saçlara göre daha kırılgan ve kuru olduğu için saç kremi kullanmanız önerilir. Böylelikle saçınızı şekillendirme konusunda rahat ettiğinizi göreceksiniz. 
 2. Saçlarınızı şekillendirirken elinizden geldiğince ısıdan uzak durunuz. Bunun yerine saç köpüğü kullanmanız daha iyi olur. Bu şekilde saç tellerinizin daha sağlıklı kaldığını göreceksiniz. 
 3. Saçlarınızı yıkarken karıştırmamaya çalışın. Saç tarağı da bukleleri etkileyen bir faktördür. Kalın uçlu ve geniş aralıklı taraklar tercih etmelisiniz. 
 4. Yatarken bone kullanırsanız eğer sabah uyandığınızda saçlarınız kabarmamış olacaktır. 
 5. Şampuan seçiminiz büyük önem arz etmektedir. Kıvırcık saçlarda şampuan seçimi normal saçlarda kullanılan şampuanlardan farklı olmalıdır. Çünkü klasik şampuanların içerisinde sülfat bulunur. Bu sülfat şampuanın haddinden fazla köpürmesine sebep olur. Bu yüzden kuru ve yıpranmış saçlarda bu tür şampuanlar kullanılırsa köpüklenmesi saçların daha da kurumasına sebep olacaktır.
 6. Saçınızı açarken ise spreylerden yararlanmalısınız. Saçlarınızı kuruturken ise suyunu bir havlu ile almadan kurutmamalısınız. Bu en çok yapılan yanlışlardandır. 
 7. Saç kestirme işlemlerinizi asla saçınız ıslakken yaptırmamalısınız. Kıvırcık saçlar kuruyken yukarıya toplanır. Islakken kestirirseniz istemediğiniz sonuçlar alabilirsiniz. 
 8. Saç kurutmak çok zor değildir. Kurutma işlemi sırasında bukleleri ellerinlerinizle yukarı doğru iterek kurutursanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Fön makinesini ise uzakta tutmanızda fayda vardır. Fazla ısı saçınızı daha fazla kurutacaktır. 
 9. Bukleli kadınların düzleştiricilerle aralarına mesafe koyması da gerekmektedir. Düzleştiriciler saçın yapısını bozabilmektedirler.
 10. Saçlarınızı çok sık yıkarsanız daha çok kuruyacaktır. Saç yıkama sıklığınıza da dikkat etmelisiniz. Saçınızı iki günde bir yıkayarak dengeleyebilirsiniz.
 11. Saçlarınız çok uzun ise yatarken gevşek bir topuz yapabilirsiniz. Böylelikle topuz olduğu için üzerine yatmazsınız bu sayede yıpranıp, kırılmayı önlemiş olursunuz.
 12. Saçlarınızda ara makas işlemi yaptırmamalısınız. Ara makas saçlarınızın çok fazla kabarmasına ve elektriklenmesine sebep olur. Ara makas yerine katlı kesim daha doğru olabilir.

Kıvırcık Saça Krem Nasıl Uygulanır?

 • Saçlarınızı önce güzelce yıkayın. Sonra havluyla ıslaklığını alın. 
 • Saçlarınız nemli kalacaktır. Nemli iken yağı uygulayın. 
 • Acil kurutma gerekiyorsa uzaktan düşük bir ısıda kurutun gerekmiyorsa kendisinin kurumasını bekleyin. 
 • Kremler saç diplerine sürülmemelidir. Boy ve uçlarına sürmelisiniz. 
 • Saça iyi gelecek bakım yağları da kullanabilirsiniz. Badem yağı ve hint yağının içine bir kaşık bal ve bir iki damla limon suyu ile saçınıza peeling yapabilirsiniz. 
 • Bu peelingi bir saat bekletip yıkamalısınz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top