Close

Hızlı saç uzatmak için 6 ipucu

Her kadın uzun ve gür saçlara sahip olmak ister. Gencinden yaşlısına herkes için saç, duruşu ve yüz hatlarını keskinleştirmede önemli bir rol oynar. Hava kirliliği, beslenme bozukluğu, sık düzleştirici kullanımı saçların dökülmesine ve yıpranmasına böylelikle de saçın daha yavaş uzamasına sebep olur. Her ne kadar saç uzatma süreci zorlu ve uzun geçse de saçlarınızı daha hızlı uzatmak için birçok yöntem var.

  1. Biyotin ve protein yönünden zengin gıdalar tüketin.

Vitamin H olarak da bilinen biyotin, saç ve tırnak kırılmalarını önlemek için vazgeçilmez bir vitamindir. Saçın kalitesini arttırır ve kırılarak dökülmeleri, çatallaşmaları en aza indirir. Saç telinin kalınlığını arttırarak saça dolgunluk verir. Saçın uzama hızını arttırır. Saç kökten uzamaya başlar ve saç kökleri protein hücrelerinden oluşmaktadır. Bu sebeple hem protein hem de biyotin yönünden zengin gıdalar tüketmek saç uzamasını hızlandıracaktır. Saçlarınızı daha hızlı uzatmak için avokado, yumurta, süt ve süt ürünleri, somon ve sardalya balığı, badem, fıstık ve ceviz gibi gıdaları bol bol tüketebilirsiniz.

  1. Saçınızı soğuk suyla durulayın.

Sıcak su saçı kırılmalara daha uygun hale getirirken aynı zamanda saçın nemini azaltarak saç tellerini zayıflatır. Önce ılık suyla saçlarınızı kirden temizleyerek saç gözeneklerinizi açmalı daha sonra da soğuk suyla gözeneklerin kapanmasını sağlamalısınız. Bu sayede saç daha az yıpranmış olur ve saç elektriklenmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Saçınızı soğuk suyla durulayarak saç derinizi yağdan ve kirden arındırmış olurken aynı zamanda da saçlarınızın daha da güçlenmesini sağlarsınız. Güçlü saçlara sahip olmak da saçlarınızı hızlı uzatmada önemli bir faktördür.

  1. Saç derinize masaj yapın.

Saç derisine masaj yapmak vereceği rahatlatıcı etkinin yanında kan dolaşımını da hızlandırır. Saçları nemli tutmaya yardımcı olan doğal yağları harekete geçirir ve saç derisinin güçlenmesini sağlar. Haftada 2 kere hindistan cevizi gibi saç derisini uyarıcı bir yağ ile saç derinize masaj yapabilirsiniz.

  1. Saçınıza ısı uygulamaktan kaçının.

Her gün düzleştirici, maşa, saç kurutma makinesi kullanmak, saçı yıpratır ve kurutur bu da saçın daha yavaş uzamasına sebep olur. Bunları en aza indirerek ve ısıya karşı koruyucu spreyler kullanarak saçınızın sağlıklı uzamasına yardım etmiş olursunuz.

  1. Saçınızı her gün yıkamayın.

Her ne kadar hijyen ve saç uzaması için hayati önem taşısa da, saçınızı yıkama, eğer düzgün yapılmazsa, saça yarardan çok zarar verir. Saçınızı her gün şampuanlamak saçınızı kurutur ve saçtaki doğal yağların kaybolmasına sebep olur. Saçtaki bu doğal yağlar, saçı korumada ve saçın uzamasına yardım etmede büyük rol oynar. Sağlıklı ve uzun saçlara kavuşmak istiyorsanız haftada 4 ya da 5 kereden fazla saçınızı yıkamamalısınız.

  1. Doğal yöntemler deneyin.

Saç uzatma serüveninde önemli olan, saçı hem içten hem de dıştan beslemeye özen göstermektir. Bol bol su içerek, dengeli beslenerek saçı içten beslerken, uygulayacağınız saç maskeleri ve yağları da saçınızı dıştan besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İşte evde deneyebileceğiniz birkaç saç maskesi tarifi;

  • Saç uzaması için biberiye yağı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 1 çay kaşığı biberiye yağını karıştırın. Masaj yaparak saç derinize uygulayın. Streç film ile saçınızı sarın ve birkaç saat bekletin. Haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

  • Saç uzaması için soğan

Kırmızı soğanları soyun ve sularını çıkarın. Pamuk yardımıyla soğan suyunu saç derinize sürün ve 15 dakika bekletin. Bol suyla durulayın. İçeriğindeki zengin sülfür ve C vitamini sayesinde kolajen üretimine yardımcı olan soğan sayesinde saçlarınız daha hızlı uzayacak.

  • Saç uzaması için yumurta

2 çiğ yumurta sarısını 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Saç derinize uygulayın ve yarım saat bekletin. Bol suyla durulayın. Protein yönünden zengin yumurta, zeytinyağı ile birleştiğinde saçınız için mükemmel bir maske olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top