Close

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği nedir? Genel sağlığımız ve iyiliğimiz için vitaminlere çok güveniyoruz. Vücudunuzun sağlıklı bir düzeyde çalışması için bol miktarda besine ihtiyacı vardır. Ancak düzeltmeye çalıştığınız şey saç dökülmesiyse, hangi vitamin eksikliklerinin saç dökülmesine neden olabileceğini bilmek önemlidir.

En iyi kadın, yardımcı olmak için araştırmayı çözdü ve hangi vitamin ve mineral eksikliklerinin sizi saç sağlığı hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyabileceğini öğrenmek için uzmanlarla konuştu. Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği nedir?

Saç incelmesine katkıda bulunabilecek vitamin eksiklikleri

Saç incelmesine katkıda bulunabilecek vitamin eksiklikleri nelerdir? Saç seyrelmesi yaşıyorsanız, suçlu bir vitamin eksikliği olabilir. İşte saç incelmesine katkıda bulunabilecek 10 yaygın vitamin eksikliği: Hadi gelin bu işi çözelim! Saç incelmesine katkıda bulunabilecek vitamin eksiklikleri nelerdir?

Saç dökülmesi göz korkutucu olabilir, ancak vitamin ve besin alımınızı artırarak meseleleri kendi elinize alabilirsiniz. Herhangi bir önemli diyet değişikliğinde olduğu gibi, her zaman önce doktorunuzla konuşun. Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği nedir?

D vitamini

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği nedir? Genellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen yeterli D vitamini, cildi ve kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca saç büyümesi için gerekli olan yeni, sağlıklı saç kökleri oluşturabilir. Peki, D vitamini eksikliği vücutta neleri tetikleyebilir? “D vitamini eksikliği, özellikle androgenetik alopesi, telogen effluvium ve alopesi areata hastalarında saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir.”

Araştırmalar, D vitamini takviyesinin bu koşullara sahip hastalarda saç dökülmesini düzeltmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, D vitamininin birçok hastalığın oluşumunda çok önemli bir rol oynamasıdır. Alopesi areata, vücut saç köklerine saldırdığında ortaya çıkan ve uygun saç büyümesini engelleyen otoimmün bir hastalıktır.

D vitamini eksikliği ayrıca ruh hali değişimlerine, yorgunluğa, kronik ağrıya, kas güçsüzlüğüne ve yüksek tansiyona neden olabilir. Sağlık uzmanlarına göre, düşük D vitamini seviyelerinden kaçınmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Günlük D vitamini takviyesi alın
 • D vitamini açısından zengin avokado, chia tohumu ve fındık yiyin.
 • Güneşte zamanın tadını çıkarın (güvenle).
 • Doğal kaynağınızı tüketip tüketmediklerini görmek için ilaçları kontrol edin.

Bazı uzmanlar veganların D vitamini eksikliğine ve düzenli D vitamini takviyesi alarak seviyelerini yüksek tutabileceğine inanıyor. Moleküler Endokrinoloji tarafından yürütülen bir 2014 araştırması, farelerdeki tüylerin, onlara D vitamini reseptörleri verdikten iki hafta sonra yeniden uzadığını buldu. Bu belki de bir D vitamini takviyesinin asıl besin yerine saç büyümesine yardımcı olabileceğini gösterir. “Daha emilebilir form olan D3’ün en az %100 RDI’sini içeren bir multivitamin alarak yeterli D vitamini aldığınızdan emin olabilirsiniz.”

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği – Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
 • Solgar Vitamin D3 Içeren Takviye Edici Gıda 1000ıu Yumuşak 100 Kapsül 5194
 • VOOP Vitamin D3K2 Sprey-Damla 20 ml 207
 • Venatura – Vitamin D3 K2 (MENAKUİNON 7) Damla 20 ml 20ML

Biyotin

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği nedir? Tükettiğiniz tüm besinler ve B vitaminleri arasında saç dökülmesiyle en çok bağlantılı olanı biyotindir. Birçok çalışmada, saç dökülmesi sergileyenlerde biyotin aldıktan sonra klinik iyileşmenin kanıtları gösterilmiştir. Düzenli bir besleme aynı zamanda tırnakların kırılgan hale gelmesini de engeller ve diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Biyotin dengeli bir diyette bulunur, bu nedenle eksiklikler genellikle genetikten kaynaklanır. Sigara içen, antibiyotik alan ve bazı akne ilaçları kullanan kişilerde de biotin eksikliği tetiklenebilir. Yumurta sarısı, peynir ve et, sağlıklı bir saç derisi ve artan saç büyümesi için B vitamini düzeylerini artıracaktır – ancak vegan veya vejeteryansanız, muhtemelen alternatifler arıyorsunuzdur. Koyu yeşil sebzeler içeren sağlıklı bir diyetin yanı sıra biotin takviyesi alabilirsiniz.

Demir

Vücudun, hücrelere besin ve oksijen sağlamaya yardımcı olan hemoglobini oluşturmak için demire ihtiyacı vardır. Yani bir demir eksikliği ile mücadele ediyorsanız, vücudunuz esasen hayatta kalma moduna girer ve sadece temel organlara oksijen verir. Ve temel organların gagalama sırasına göre, saç kökleri listenin oldukça altına düşer.

“Bir araştırmaya göre, düşük demir depoları menopoz olmayan kadınlarda kadın saç dökülmesi için bir risk faktörü oluşturuyor. Demir, saç folikülü içindeki birçok kritik fizyolojik süreçte yer alıyor ve bu, demir eksikliği saç sentezini bozabilir. Ayrıca, demir eksikliği kadın tipi saç dökülmesinde veya kronik telogen effluvium’da rol oynayabilir.”

Sağlıklı saç büyümesi için vücudun demire ihtiyacı olduğu açık olsa da, demir eksikliği anemiye dönüşürse saç seyrelmesi, bodur saç büyümesi ve hatta saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Demir eksikliği ayrıca şunlara da neden olabilir:

 • Tükenmişlik
 • Nefes darlığı
 • boğaz dil
 • Kırılgan tırnaklar
 • Huzursuz bacak sendromu

Demir takviyesi alarak ve daha fazla brokoli, çilek ve yapraklı sebzeler yiyerek yeni saç köklerini ve sisteminizde daha fazla demiri teşvik edebilirsiniz.

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği – Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
 • Osende Demir C 60 Kapsül 8680133000799
 • Floradix Demir Ve Vitaminler Içeren Sıvı Takviye Edici Gıda 250 ml 4004148331473
 • Venatura Demir Takviye Edici Gıda 90 Kapsül VEN752478DL

Çinko

Çinko doku büyümesi ve onarımı için hayati öneme sahiptir. Çinko, foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin optimum kapasitede çalışmasını sağlar. Çinko eksikliği, birçok tahıl tanesi tüketen kişilerde veya süt formülü içen bebeklerde bulunma eğilimindedir. Ayrıca yeme bozukluğu olan kişilerde de sıklıkla bulunur.

Çinkonun bir eser element olduğunu hatırlamakta fayda var, bu da konsantrasyonunun düşük olduğu ve çok az miktarda gerekli olduğu anlamına gelir. Birçok biyokimyasal süreç için gereklidir ve hücre üretimine, hormon seviyelerine ve protein sentezine yardımcı olur. A veya D vitamini eksikliğiniz varsa, muhtemelen çinko eksikliğinden de muzdarip olursunuz. Çinko eksikliği genellikle telojen effluvium veya kırılgan saçın bir nedenidir.

Çinko ve saç dökülmesi söz konusu olduğunda, vücutta çok fazla şey istemiyor veya yetersiz kalıyorsunuz. Çinko, hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur, bu da saç dökülmesine yardımcı olmasının bir nedenidir. Çinko, hızlı saç folikülü büyümesine yardımcı olduğu ve hücre büyümesini stabilize etmeye yardımcı olduğu için DNA ve RNA sentezi için de gereklidir. Çinko seviyelerini sağlıklı tutmak için diyetinize buğday tohumu, kabak çekirdeği ve soya ürünlerini ekleyin.

Selenyum

Çinko gibi selenyum da sağlıklı saç büyümesini destekleyebilen başka bir eser mineraldir. Ayrıca çinko gibi, çok fazla selenyum da saç dökülmesini tetikleyebilir, bu nedenle çizgiyi dikkatli bir şekilde geçmeniz önemlidir.

Selenyum, vücudun metabolik işleyişini artırmaya yardımcı olan ve daha az saç dökülmesi ve sağlıklı saç üretimi için gerekli olan hormonal dengenin korunmasına yardımcı olan özel antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca selenyum, saç büyümesini düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonlarının üretimi için hayati öneme sahiptir.

Selenyum eksikliği ciddi sağlık sorunlarına ve olumsuz bir bağışıklık fonksiyonuna yol açabilir. Yine de, şaşırtıcı bir şekilde, bir 2017 incelemesine göre, dünya genelinde tahminen 1 milyar insan selenyum eksikliği ile yaşıyor.

Selenyum alımınızı artırmak istiyorsanız, bir sonraki atıştırmanıza bu yiyecekleri ekleyin:

 • Brezilya fındığı
 • Pirinç
 • Tam buğday ekmeği
 • Fasulye

E Vitamini

E vitamini, vücudunuzdaki hücreleri hasardan korumaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır. Birçok gıdada doğal olarak bulunan bir vitamindir ve yağda çözünür. Cilt üzerindeki besleyici ve nemlendirici etkisiyle tanınan 1950’lerden beri popülerdir.

Saç deriniz, genellikle unutulan bir cilt alanıdır. E Vitamini saç derisi için koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olabilir, böylece saçınız nemli ve sağlıklı kalır. Yeterli E vitamininiz olduğunda, vücudunuzun kafa derinizdeki oksidatif stresi azaltmasına yardımcı olabilir – bu tür stres özellikle saç dökülmesiyle bağlantılıdır. E vitamini eksikliğini önlemek için, diyetinizi bir dizi yeşil yapraklı sebze, ayçiçeği çekirdeği ve fındık ile pompalayın.

Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği – Saç dökülmesine neden olan 10 vitamin eksikliği
 • Solgar Vitamin E 400 Iu 268 mg 50 Kapsül 5196
 • Doppelherz Aktiv Vitamin C+çinko+vitamin E 40 Tablet Skt:06/2023 4009932624540
 • Arifoğlu E Vitamini 10 ml. 700 14 104

Folik Asit

Folik asit, fetal gelişimde önemli bir rol oynadığı için genellikle doğum öncesi takviyelerde bulunur. Aynı zamanda hücre büyümesini uyarır ve bu da saç büyümesini artırır. Oksijen seviyelerini normalleştirerek erken grileşmeyi önlemeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, folik asit eksikliği saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle saçların güzel parlak ve beslenmiş görünmesini sağlamak için bir takviye almayı düşünün.

Esansiyel Yağ Asitleri

Yağ asitleri Omega-3 ve Omega-6 saç büyümesine yardımcı olur ve vücuttaki iltihabı azaltır. Yağ asidi eksikliği yaşıyorsanız, kaşlarınızdan ve saç derinizden saç kaybedebilirsiniz. Keten tohumu, ceviz ve özel günlük takviyeleri tüketerek esansiyel yağ asidi alımınızı artırabilirsiniz.

C vitamini

C vitamini seviyelerini düzenli tutmak, vücudun sağlıklı saç büyümesine katkıda bulunan kolajen üretmesine yardımcı olur. C vitamini, vücudun çinkoyu emmesine yardımcı olan ve aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Diyetinize daha fazla C vitamini ekleyin ve kuş üzümü, kivi, lahana, portakal, çilek ve guava yiyerek vitamin eksikliklerinden kaçının.

Amino Asit

Bir protein ve amino asit eksikliği saç dökülmesine ve incelmesine neden olabilir. Amino asitler, doku onarımını ve hormon regülasyonunu artırarak vücudun işlevine yardımcı olur. Ayrıca yiyecekleri dahili olarak parçalamaya ve bağışıklığı güçlü tutmaya yardımcı olabilirler. Sağlıklı bir amino asit alımı için mercimek, tohum, lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz ve soya fasulyesinden zengin bir diyet uyguladığınızdan emin olun.

scroll to top