Close

Saçlarda Bit Sorunu

 

Saç bitlenmesi saç derisinde görülen bir deri hastalığıdır. Saç biti kan emerek beslenir ve çok küçük gri yapılı bir böcektir. Küçüklüğü 1-2 mm arasındadır. Saç biti ciddi kaşıntı sorunlarıyla direkt kendini belli eder. Genellikle enseden başlayan kaşıntı ciddi döküntülerine sebep verebilir. Saç biti genelde ilkokul çağındaki çocuklarda görülür. Bit genel olarak ilaçlarla tedavi edilebilir. Bit hemen kişiden kişiye rahatlıkla bulaşan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda hızlı şekilde bulaşmasının sebebi ise çocukların yetişkinler kadar hijyen kurallarına ödem vermemesidir. Bit temizliği basit yöntemlerle yapılabilir. Bitlerden kurtulmak için yapılacak temizlik şu şekilde olmalıdır;

  • Bitleri öldürmek için mekanik temizleme yöntemleri yapılmalıdır. Bit ilaçlarıyla saç derisi tarak yardımıyla taranak tüm deriye ilacın nüfuz etmesi sağlanır.
  • Saça sürülen ilaç formu krem, jel veya losyon şeklinde olabilir. Her markanın farklı formlarda bit ilacı vardır.
  • Bit için uygulanacak ilaç işleminden önce saçlar temiz olmalıdır. Bu sebeple şampuanla saçlar yıkanır ve kurulanır.
  • Kuru ve temiz olan saça ilaç uygulanarak saçlar derisine nüfuz etmesi sağlanır. Yaklaşık 10 dakika kadar saç derisinde ilaç bekletilir.
  • İlk uygulamanın ardından uzman tavsiyesinin de söylediklerine uyarak yaklaşık 10 gün sonra tekrar aynı ilaç uygulaması yapılır.
  • İlk yapılan işlemde tüm böcekler öldürülür fakat böcek çokça yumurta bıraktığı için yumurtaların kuluçka süresi yaklaşık 10 gündür bu sebeple ikinci uygulama ile bit sorunundan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Saçtaki Bit Nasıl Bulaşır?

Saç biti toplu kullanım alanlarında hijyene uyulmadığı zaman daha sık karşılaşılan bir sorundur. Gelişim çağında çocuklarda sıklıkla görülmesinin sebebi hijyen kurallarına uyulmadığı içindir. Bu sebeple okul tuvaletlerinden, okul sıralarından, askılıklardan veya yaslanılan koltuklardan çocuklar daha hızlı şekilde bitlenebilir. Çocuklarda ortak eşya kullanımları mutlaka öğretmen ve ebeveynleri tarafından engellenmelidir.

Saç derisinde bulunan bitler kişiden yaklaşık bir metreye kadar ulaşabilmektedir. Gözle ayırt edilemeyecek kadar küçük yapılı oldukları için bulaştığını anlamak çok güçtür. Sınıfta bir öğrencisinde bit olduğunu öğrenen öğretmen bit bulunan çocuğunun diğerlerine bulaştırmaması için gerekli önlemlerini almalıdır.

Çocuklar hijyen kurallarına uyarak el, dirsek ve yüz yıkamanın nasıl olacağı hakkında bilgiler verilmelidir. Bu konuda aileler çocuklarına hijyen kurallarını uygulamalı şekilde göstermelidir. Tuvalet kullanımlarının nasıl olması gerektiği, yemekten önce ve yemekten sonra ellerin yıkaması gerektiği, meyve ve sebzelerin bol su ile yıkanmadan yenilmemesi gerektiği gibi birçok hijyen kuralı hakkında detaylı bilgi vermelidir.

Bitten Kurtulmak İçin Özel Eşya Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Çocuğunuzda bit gördüğünüz an tedaviye başlamalısınız. Bu tedavi sadece saç derisini ilaç sürerek olmamalıdır. Çocuğunuza ait tüm eşyalarını sıcak su ile yıkayarak eşyalarda bulunan bitlerden kurtulmalısınız. Aksi takdirde çocuğunuz yastık kılıfında bulunan bir larva yüzünden tekrar bitlenebilir. 
  • Gerektiği durumlarda ev halkının tümü için tedavi uzman tarafından önerilebilir. 
  • Erkek çocuklarda saçlar kısaltılabilir. Bu sebeple saç kısa olduğu için bitler tutunamaz ve daha kolay bir mekanik temizleme olur. 
  • Ayrıca çocuklarınızın yakasına bit için özel olarak üretilen rozetlerden takabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top