Close

Saç Bakımı Rehberi: Evde Saç Bakımı

sac-bakimi-rehberi-evde-sac-bakimi

sac-bakimi-rehberi-evde-sac-bakimi

Evde saç bakımı yapmak oldukça kolay ve ekonomiktir. Evinizde basit ve düzenli bakımla sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Öncelikle saçınızı yıkadığınız su ısısına dikkat etmelisiniz. Fazla sıcak ya da soğuk suyla yıkamanız saçınızın nem oranını düşürür. Bundan dolayı ılık su tercih etmelisiniz. Ilık su saç kopmalarının ve uçlarının kırılmasını engeller. Saç tipinize uygun ve kimyasal yerine daha çok bitkisel içerikli şampuanlar tercih etmelisiniz. Saçınızı en fazla günde bir kez şampuanla yıkamalısınız. Aksi şekilde saç deriniz çok fazla kurur ve nemini kaybeder. Saçınızı kuruladığınız havlunun kalın olmaması aksine ince ve pamuk olmasına özen gösterin. Aksi takdirde saçlarınız elektriklenecektir. Özellikle duştan sonra yüksek fön makinesi ısısıyla saçınızı kurutmaktan kaçınmalısınız. Fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendirici aletleri yüksek ısıyla kullandığınız zaman saçlarınızda kopma, kırılma ve yanma gibi kötü etkiler görebilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Yağlı tip saçlarınız var ise saçınızı yıkadıktan bir kaç saat sonra saçınız yağlı gözükmeye başlar. Sürekli saç diplerinizi yağlı ve parlak görmek istemiyorsanız kolay ve basit yöntemlerle evde saç bakımı maskeleriyaparak bu durumu engelleyebilirsiniz. Saçınızın uzunluğu ve çokluğuna göre iki veya üç adet limon suyunu sıkıp sıktığınız limon sayısı kadar 200 ml su ekleyin. İsteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenebilir. Bu karışımı saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu karışımdan iyi bir sonuç almak için haftada üç kez tekrarlamanız gerekir.

Kuru Saçlar İçin Evde Saç Bakımı
Kuru Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Kuru Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Saçlarınız zamanla yaşadığınız yerin nem oranı veya gördüğü işlemler sonucu kuruyup yıpranabilir. Evde saç bakımı yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızı düzenli olarak yıkamanız gerekmektedir. Bunun yanında saç bakım maskeleri de yapılarak destek verilebilir. Kuru saçlardan kurtulmak için öncelikle saçlarınıza nem kazandırmanız gerekir. Zeytin yağı ve yumurta sarısının mucizevi etkilerini denediniz mi? Tek yapmanız gereken 1 adet yumurta sarısının üstüne 5 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip iyice çırpmak. Hazırladığınız saç bakım maskesini diplerden uçlara doğru masaj yaparak uygulayın. Kokusu size ağır geldiyse bir kaç damla lavanta yağı da maskenize ekleyebilirsiniz. Saçlarınıza iyice yedirdikten sonra streç filmle sarıp en az 40 dakika bekletin. Beklettikten sonra şampuan yardımıyla saçlarınızı yıkayın. Zeytinyağı ve yumurta saçınızın gerekli vitaminleri verecek ve saçınıza gereken nemliliği verip koruyacaktır. Haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Normal Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Saçlarınız olduğundan daha gür, canlı, dolgun ve parlak gözükmesi için düzenli olarak doğal yöntemlerle evde saç bakımı yapabilirsiniz. 4 yemek kaşığı Hint yağı ile 1 adet yumurta sarısını karıştırın ve saç bakımı maskeniz hazır. Yapmanız gereken sadece bu iki malzemeyi iyice karıştırıp saçınızın diplerine uygulamak. Bu maske sayesinde saçlarınız sağlıklı şekilde uzayıp, canlı ve bakımlı gözükecektir. Maskeyi en az 60 dakika bekletmeniz gerekir. Ne kadar çok beklerse o kadar fayda görürsünüz. Beklettikten sonra şampuan yardımıyla durulayabilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

Özellikle mevsimsel geçişlerde saçların aşırı kuruması veya yağlanması kaçınılmaz olur. Bunlar sonucunda saçlarda kepeklenme görülebilir. Evde de doğal ve ekonomik yöntemlerle saçlarınızın kepeklenmesine dur diyebilirsiniz. Eğer saçınızın kepeklenmesinden siz de şikayetçiyseniz önereceğim maskeyi yapabilirsiniz. Bu saç bakım maskesinin malzemelerini temin etmek de çok kolay. İki sihirli malzeme; muz ve sirke. 1 adet muzu ezip 2 bardak elma sirkesini üstüne ekleyerek macun kıvamına gelene kadar çırpın. Daha sonra elde ettiğiniz macunu saç diplerinizden uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın. Buradaki önemli püf nokta saçın uçlarından çok dibinde uygulanmamış yer kalmadığından emin olun. Saçınıza uyguladıktan sonra saç bakım maskenizi 20 dakika kadar bekletin. Ardından bol ılık su ile yıkayın. Gözle görülür sonuç almak istiyorsanız bu maskeyi haftada 1 kez olmak üzere tekrarlayın. İsterseniz maskenize 2 yemek kaşığı kadar da yoğurt ekleyebilirsiniz. Çünkü yoğurt tüm saç tipleri için etkilidir ve kepeğin sonlanmasına da yardımcı olacaktır.

İnce ve Seyrek Saçlar İçin Evde Saç Bakımı

 Saçlarınız ince ve seyrekse evde bulunan malzemelerle protein açısından zengin bir maske hazırlayarak saçlarınıza daha gür, dolgun ve güçlü görünüm sağlayabilirsiniz. 2 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı bal, 2 adet muz ve 4 yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırarak püre haline getirin. Bu karışımı saçlarınıza masaj yapıp yedirerek uygulayın. Saçınıza banyodan önce sürerek 30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Hızlı sonuç almak için haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Evde Keratin Bakım Nasıl Yapılır
Evde Keratin Bakım Nasıl Yapılır

Evde Keratin Bakım Nasıl Yapılır?

Keratin, saçı oluşturan temel proteindir. Saçların kopmasını, dökülmesini, nem oranındaki düşüşü ve renklerdeki cansızlığı önler. Keratin sadece kuaför salonlarında değil, evde de rahatlıkla ve kolay şekilde yapılabilir. Keratin bakımı sonucu saçlara canlılık gelir ve daha düz şekil alır. Bu canlılık ve düzlük uzun süre kendisini korur. Saçlarınız dolgun, kalıp gibi ve ipeksi gözükür. Keratin bakımı sonrası ipeksi yumuşaklığını dokunduğunuzda da hissedersiniz. Fazla işlem görmekten hasar görmüş saç tellerinizi onarır ve saç uçlarınızı pürüzsüzleştirir.

1. Adım:

Evde keratin bakımının ilk adımında saçınızı keratin şampuanıyla iki kez yıkayın. Saçınızın tamamen yağlardan ve kirden arınması gerekir. Bu yüzden iyice temizlendiğinden emin olmak içim şampuanı saçınızda 5-6 dakika bekletebilirsiniz. Şampuanı saçınızdan arındırırken ılık su tercih edin.

2. Adım:

Saçlarınızı havlu yardımıyla hafif ıslaklığını alın. Islaklık aldıktan sonra fön makinesi yardımıyla nemli kalacak şekilde kurutun.

3. Adım:

Saçlarınızı 5 veya 6 parçaya bölün. Elinize saçınıza göre ayırdığınız bölümlerin her yerine değecek kadar keratin serumu alıp saçınıza uygulayın. Mutlaka saç derisine, yüzünüze, teninize veya gözünüze temastan kaçının. Saçınızı tarak yardımıyla taramaya başlayın. Saçınızdan fazla keratinleri alın.

4. Adım:

Saçlarınızı bone, streç film veya poşetle sarın. 25-30 dakika saçlarınızda bekletin. Daha fazla bekletmekten kaçının. Fazla beklemesi saçınıza zarar verebilir sonuçta kimyasal bir maddedir. Saçınızın daha düz olmasını isterseniz bu aşamada arada bir saçını açıp düz şekilde tarayabilirsiniz.

5. Adım:

25-30 dakika bekleme süresi dolduktan sonra saçlar ılık su ile keratin serumu saçtan çıkana kadar yıkayın. Bu aşamada şampuan kullanılmaz.

6. Adım:

Sadece suyla yıkadığınız saçtan keratin serumu temizlendikten sonra düzleştirici veya fön makinesi yardımıyla saça düz şekil verilir. İdeal kullanacağınız ısı 200 C°’dir. Isı saçın ince veya kalın olmasına göre artırılır veya azaltılır. Saçlarınız ince ve boya, röfle gibi işlemler gördüyse daha düşük ısılar tercih etmelisiniz. Düz şekil verdikten sonra keratin saç bakımı uygulamanız sonlanır.

Evde keratin bakımı sayesinde bir kuaför salonuna gerek duymadan saçlarınız gözle gözükür şekilde daha güzel, dolgun ve alımlı gözükecektir. Böylece saçınızın elektriklenmesi ve çok kabarması son bulacak ve artık saçlarınızın kontrolü sizde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top