Close

Ela Gözlüler için Makyaj Önerileri

Ela Gözlüler için Makyaj Önerileri

Ela Gözlüler için Makyaj Önerileri

Giydiğiniz kıyafetin renk tonuna ve yüzünüze yansıyan ışığın türüne bağlı olarak gözlerinizin rengi değişiyorsa muhtemelen ela gözlere sahipsiniz. Ela gözü ortaya çıkaran renkler kullanılarak yapacağınız makyaj ile hem göz renginizin tonunu hem de bakışlarınızın cazibesini değiştirebilirsiniz. Ela gözlerinizin rengini ön plana çıkartmak için makyaj önerilerini merak ediyorsanız sizler için gözlerinizin cazibesini artıracak makyaj trendleri bu yazıda derlendi.

Ela Göz Makyajı İçin Uygun Tonlar

Ela gözlere sahip olanların, göz renginin değişken olmasından dolayı makyaj yaparken tercih edecekleri renk skalası oldukça önemlidir. Bu renk skalası arasında ilk akla gelen tonlar yeşili yansıtmak ve gözleri daha parlak göstermek için mor ve mürdüm oluyor. Tabii ki ilk akla gelen renk mor ve mürdüm olsa da ela gözler için makyaj alternatifleri bundan ibaret değildir. Ela göz makyajı için günlük olarak tercih edilebilecek tonlar arasında toprak tonları yer almaktadır. Kahverengi yansımaları belirginleştirmek, gözlerdeki pırıltıyı ön plana çıkarmak için tercih edilebilecek olan toprak tonları bu gözlere en yakışan makyaj tonlarından birisidir. Rengiyle iç ısıtan gözlerinizin ışıltısını makyajla öne çıkarmak için kullanılabilecek bir diğer ton ise yeşil ve gri renklerdir.  Bunun yanında gece makyajlarında bakışlarına renk katmak isteyenler için lacivert renkleri de tercih edilebilir.

Ela Gözler Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
Ela Gözler Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Ela Gözler Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Bal köpüğü rengi ile içinizi ısıtan ela gözlüler, göz makyajlarında yapacakları ufak dokunuşlarla çarpıcı bakışlara sahip olabilirler. Ancak bunun için göz makyajında kullanılacak olan tonlara dikkat edilmelidir. Zira göz makyajında çarpıcı bakışlara sahip olmak için kullanılacak olan tonlar büyük bir önem taşır. Genel hatları ile göz makyajında dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ela göze far uygulaması için bakır ve toprak tonlarını gece veya gündüz fark etmeksizin kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak göz renginize pırıltı katacak yeşil tonlarını da makyajınıza ekleyebilirsiniz.
  • Pastel tonları ve pudra tonları ile morun renkleri arasında yer alan lila ile karıştırarak daha sıcak ve zarif bakışlar elde edebilirsiniz.
  • Koyu renklerle “smokey eye” tarzı makyajlar yapmak için siyah ve gri renklerini kullanırken metalik parıltılar ya da sedefli geçişler ekleyerek makyajınıza şıklık katabilirsiniz.
  • Eyeliner çizgisi ile oluşturacağınız keskin bakışlara far adımı ekleyerek bakışlarınızı netleştirirken, göz şeklinize ve göz yapınıza göre gözlerinizi mükemmel gösterebilirsiniz. Bu adımı takma kirpik veya ipek kirpik ile destekleyebilirsiniz.
  • Göz kapağınızda, bakışlarınızı güzelleştirmek için yapacağınız makyaj sanatınızı destekleyici bir diğer adım ise kaşlardır. Yaptığınız makyajı desteklemek ve kusursuz bir sanat eserine dönüştürmek için kaş makyajınızı tamamlamanız son derece önemlidir. Kaşlarınızı tarayarak ve doldurarak, gün boyu dolgun ve kusursuz bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

Ela Gözler İçin 5 Far Uygulaması

1- Dumanlı Bakışlar

Koyu tonlar ile yapılan dumanlı göz makyajı ile gözlerinizi kolaylıkla ön plana çıkarabilirsiniz. Göz renginin belirgin olmasını sağlamak için koyu renk farı dağıtarak uygulayabilirsiniz. Siyaha yakın tonları göz renginiz ile kontrast oluşturması için uygularken alt kirpik dibinize de ince şekilde far uygulamalısınız. Büyük gözlere sahip olanlar ise göz bitimine kalem çekebilir ve göz pınarlarına aydınlatıcı uygulayabilirler.

2- Egzotik Kumsalların Yansıması

Ela gözü ortaya çıkaran renkler arasında yer alan yeşil ve mürdüm tonları, göz renginizi en iyi haliyle vurgulaması sebebiyle ela gözlüler tarafından sıklıkla tercih edilir.  Ancak bu geçişleri çok daha ısıtmak ve anlamlı bakışlara dönüştürmek için altın sarısı ve bronz tonlar kullanılabilir. Göz kapağında tek renk uygulaması olarak da tercih edilebilecek olan bu renkler ela göz rengine paralel renklerdendir. Toz veya stick olması fark etmeksizin, göz kapağınıza süreceğiniz bu renkleri kahverengi eyeliner ile destekleyebilirsiniz. Daha bütün bir görünüm için alt kirpik dibinde de ince far uygulaması yapmanızı tavsiye edilir.

Partilerin Aranan Yıldızı

Makyajda renkli dünyalara adım atmak isterseniz, ela gözlü olmak sizin için bir avantaj. Çünkü doğru uygulama ile ela göze yakışmayacak renk neredeyse yok. Gözlerinizin daha renkli olmasını sağlamak için canlı ve parıltılı renkler tercih edebilirsiniz. Renkli eyelinerlar ile hayal dünyanızı yansıtabilir ya da neon renk farlar ile ruhunuzun ışıltısını özellikle parti ve festival makyajlarınızda yansıtabilirsiniz.

Daha Çekik Bakışlar

Sezonun modası olan çekik bakışlara sahip olmak isterseniz takma kirpik uygulamasını deneyebilirsiniz. Düşük göz kapağına sahip olanların çok seveceği bu teknik ile gözlerinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Gözlerinizi çok daha açık ve çekik gösterirken, tercih edeceğiniz kirpik modeline göre cezbedici bakışlara sahip olabilirsiniz. Uç kısımlara doğru daha uzun olan kirpikler ile bakışlarınızı değiştirebilirsiniz. Aşırı yoğun ve dolgun kirpikler ile tam tersi etki oluşturmak istemezseniz daha doğal görünümlü kirpiklere yönelmeniz yerinde olacaktır.

Ela Göz Makyajı ve Genel Makyaj

Ela gözler için gece veya gündüz fark etmeksizin yapacağınız göz makyajınızı tamamlamak için yüzünüzün geri kalanını ve saçlarınızın da görünümünü tamamlamanız gerekmektedir. Tercih edeceğiniz kıyafet, bulunacağınız ortamın atmosferine kadar göz önünde bulundurarak yapacağınız göz makyajınızı tamamlamak için ilk olarak doğru fondöten rengini seçmelisiniz. Daha sonra kapatıcı ile renk eşitsizliğini yok ederken, hafif bir kontür uygulaması ile yüzünüzü gölgelendirebilirsiniz.   Surat ifadenizi yumuşatmak ve yüzünüzü ısıtmak için yanaklarınıza farınıza uygun olacak şekilde şeftali, kayısı yada pembe tonlarında allık uygulaması yapabilirsiniz. En son dokunuş olarak dudaklarınıza ise kıyafetiniz ile yüzünüzü ahenkli bir görünüme kavuşturmak için pembe, açık tonlar ya da cesur kırmızı ruj tercihinde veya hafif bir dokunuş olarak parlatıcı uygulayabilirsiniz.

Ela Gözler İçin Makyaj Yaparken Gerekli Makyaj Malzemeleri
Ela Gözler İçin Makyaj Yaparken Gerekli Makyaj Malzemeleri

Ela Gözler İçin Makyaj Yaparken Gerekli Makyaj Malzemeleri

Makyajın sanat olduğunu ve yüzünüzün tuvaliniz olduğunu farkına vardığınızda, geri kalan ihtiyacınız sadece malzemeler olacaktır. Yüzünüzün en ince ayrıntısını dahi özenle gün yüzüne kavuşturmak için seçeceğiniz makyaj malzemeleri oldukça önemlidir. Ela gözler için makyaj önerileri özellikle de far uygulamalarında saymakla bitmez. Çünkü  ela göz, hemen her renk ile kolayca uyum sağlar. Kahverenginin tonlarının yanı sıra bakır, bronz, yeşil, mor veya sedefli renkleri tercih listenizde ilk sırada bulundurabilirsiniz. Uyguladığınız farı çok daha iyi bir görünüme kavuşturmak için rimele ve eyelinera ihtiyacınız olacaktır.

Far uygulamanız dahil olmak üzere makyajınızın doğru bir biçimde uygulanmasında kullanacağınız ürünler kadar önemli faktör fırçalardır. Hem toz ürünlerinizi hem de krem ürünlerinizi uygulamanız için oldukça çeşitli fırçalar bulunmaktadır. Göz makyajınızı tamamladıktan sonra makyajınızı detaylandırmak için özel olarak tasarlanan kalem uçlu makyaj fırçaları tercih edebilirsiniz. Gözlerinizin iç köşesini vurgulamak, gölgelere çizgi eklemek veya üst ve alt kirpik çizgilerini belirginleştirmek için kullanılır. Daha sonra ise pürüzsüz görünümünüzü tamamlamak için ihtiyacınız olan doğal bitişli ama yüksek kapatıcılıkta bir üründür. Kapatıcınız ile göz altlarınızda varsa koyu halkalar ya da morlukları kapatabilirsiniz. Tamamlamış olduğunuz kusursuz ela göz makyajınız ile gözlerinizin cazibesini ortaya çıkarmış olacaksınız. Son olarak unutulmamalıdır ki kullanacağınız makyaj malzemelerinin size özel olması göz ve cilt sağlığınız için oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top