Close

Karabuğday Diyeti Nedir?

karabugday-diyeti-nedir

karabugday-diyeti-nedir

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin sıkça tercih ettiği bazı diyet türleri, belirli zaman aralıklarında hızlı bir şekilde kilo verimine yardımcı olmaktadır. Karabuğday diyeti de bunlardan bir tanesi olup kısa sürede kilo vermek için ideal bir diyettir. Karabuğday diyeti, besleyici içeriği ve zengin besin değerine sahip diyet listesi ile 2 hafta içinde 10 kiloya kadar kilo verdirebilmektedir. Düzenli ve planlı bir şekilde devam edilmesi gereken bu diyet, güçlü bir irade gerektirmektedir.

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Karabuğday, içeriği ile oldukça zengin bir besin olup faydalı yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu diyet, öncelikle bireyin kendine bir süre belirlemesi ile başlar ve birkaç hafta sürmektedir. Bu birkaç haftalık süre içinde kullanılan karabuğday, bir gece öncesinden su içinde bekletilerek yumuşar ve ardından lapa haline gelerek tüketime hazır olur.  Bu diyeti yapan kişilerin porsiyon kontrolü oldukça önemlidir. Aksi halde az yenmesi ile yetersiz gelirken fazla yenmesi durumlarında istenmeyen kilolara sebebiyet verebilir. Karabuğday lapası diyet süreci boyunca bol su ile tüketilerek sindirim açısından kolaylık sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra gün içerisinde bir litre kadar kefir tüketimi de önerilmektedir. Kefir ile karabuğdayın tok tutucu özelliği sayesinde diyet yapan kişi açlık hissetmeyecektir. Gün içerisinde planlı ve programlı bir şekilde yapılan bu diyet programında akşam 6’dan sonra hiçbir şey tüketilmemelidir. Karabuğday diyeti uygulanırken belirli saat aralıkları baz alınmalıdır. Bu saat aralıklarının dışında, açlık durumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durum önüne geçilemez bir hale geldiğinde mideyi bastırmak amacıyla yoğurt veya maden suyu önerilmektedir. Karabuğday diyeti ile birlikte belirli meyve türleri önerilmektedir. Bu meyveler hem taze hem de kuru olarak tüketime uygun olup çay ve kahve tüketimi de kontrollü bir şekilde olabilir. Diyete uygun olan besinler ile bu diyet programı en fazla 14 gün kadar sürmelidir. 14 günün ardından diyet uygulanırken ara verilmeli ve vücut dinlendirilmelidir.

Karabuğday Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır
Karabuğday Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır

Karabuğday Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Karabuğday diyeti, belirli yaş grupları ile erkekler ve kadınlar için uygunluk göstermektedir. Bu sayede metabolizma ve vücut direncine bağlı olarak uygulanmaya başlanmalıdır. Diyeti uygulayan bireyin başlamadan önce kronik rahatsızlıkları dikkate alması ve uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Karabuğday diyetinde;

Sabah: İçine yarım limon sıkılmış bir bardak su ile 3 yemek kaşığı karabuğday lapası.

Ara öğün: Bir fincan yeşilçay ya da siyah çay ile 2 adet salatalık.

Öğle: 3 yemek kaşığı karabuğday lapası.

Ara öğün: 2 adet salatalık, bir fincan yeşil çay ya da yoğurt (yağsız)

Akşam: 3 yemek kaşığı karabuğday lapası.

Ara öğün: 1 fincan bitki çayı ve 2 adet salatalık.

Karabuğday diyeti uygulanırken istenilen zamanlarda kontrol sağlanarak siyah çay ve kahve tüketilebilir. Bunun yanı sıra 1-2 porsiyon meyve tüketimi de önerilmektedir.

Karabuğday Diyeti Kaç Gün Uygulanmalıdır?

Kişiden kişiye değişiklik gösteren karabuğday diyet programı, genellikle 2 hafta sürmektedir. Bu iki hafatalık süreç, bireyin vücudunun alışması ve adapte olması açısından önemli bir zaman dilimidir. Diyeti uygulayan bireyin metabolizmasına bağlı olarak hareket edilmekte ve kilo vermesi kolay olan bireyler için bir hafta yeterli gelmektedir. Bu durum metabolizması yavaş olan bireylerde ise ideal süreçte devam etmektedir. Karabuğday diyeti için önerilen 2 haftalık sürenin aşılmaması vücut için oldukça önemlidir.

Karabuğday Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Karabuğday diyeti, diğer besin değeri yüksek olan yiyecekler ile birlikte tüketilmeli ve belirli vitaminler ile desteklenmelidir. Meyve porsiyonları vitamin desteğini karşılamakta olup bunun yanı sıra yoğurt, kefir ve kuru meyve de oldukça fayda sağlamaktadır. Diyet uygulama sırasında besinlerin uyumlu olması önemlidir.

Karabuğday Diyetinin Faydaları Nelerdir
Karabuğday Diyetinin Faydaları Nelerdir

Birbirini destekleyen ve tamamlayan besinlerin vücut açısından faydası oldukça fazladır. Karabuğday, zengin besin değeri açısından içeriğinde magnezyum, amino asit, demir, potasyum, B1, B6 gibi vitaminleri bulundurmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kolesterol ve kan şekeri düzeyini dengeleyerek vücut üzerinde bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Karabuğday diyetinin faydaları şöyledir;

 • Cilt yapısını güzelleştiren karabuğday aynı zamanda tırnakları güçlendirir.
 • Saçları kökten uca besler ve daha sağlıklı bir görünüm oluşturur.
 • Cilt üzerindeki derinin canlanmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Karaciğer üzerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır.
 • Kemik gelişimini sağlar.
 • Tansiyon değerlerini dengeli bir duruma getirir.
 • Hafızayı kuvvetlendirerek zihni berraklaştırır.
 • Beyin gelişimine yardımcı olur.

Karabuğday Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Karabuğday diyeti, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu besin kaynağı içeriği ile alerjen bir yapı sunmakta ve bazı bireylerde etki oluşturmaktadır. Karabuğday alerjisi olan bireylerin diyete başlamadan önce test yaptırması gerekmektedir. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde uygulanan bu besin, vücut üzerinde kan şekerini düşürerek bireyi riske atmaktadır. Kronik rahatsızlığı bulunan bireyler özellikle uzman bir doktora danışmalı ve doktor önerileri ile hareket etmelidirler. Belirli cilt hastalıkları, ameliyat olma durumu ve buna benzer sorun oluşturabilecek tüm durumlar açısından dikkat edilmelidir. Karabuğday diyeti belirli besinler ile sınırlandırılması gereken sert bir diyet programıdır. Bu diyet programı oldukça zor olup dikkat gerektirmektedir. Güçlü bir vücut gerektiren karabuğday diyeti, sağlık açısından problemleri olan bireyler için önerilmemektedir.

Karabuğday Diyeti için Tavsiyeler

Karabuğday diyeti insan vücudu için oldukça fayda sağlamaktadır. Tüketimi ile birlikte uzun süreli tokluk hissi veren karabuğday, lifli yapısı ile kolay sindirim sağlamaktadır. Yüksek besin değeri ve bağırsak düzenleyici özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen karabuğday diyeti, katı ve zor diyetler arasında yer almaktadır. Bu diyet programı için belirli noktalarda tavsiyeler bulunmaktadır. Karabuğday diyeti;

 • Beslenme alışkanlıklarına yardımcı olur.
 • Dengeli ve düzenli ilerlendiğinde kilo verme işlemini kolaylaştırır.
 • Gün içinde bol bol su tüketilmelidir.
 • 1 litre kefir içilmelidir.
 • Doğru teknikler ile formu korumayı sağlar.
 • Güçlü bir irade gerektirir.
 • Uzman kontrolünde yapılması önerilmektedir.
 • Karabuğday yağsız süt ve bal ile tüketilmelidir.
 • Erkekler ve kadınlar için uygundur.
 • Karın ve basen bölgesinde bulunan yağların yakımında etkindir.
 • Porsiyonlar yeteri kadar ayarlanmalıdır.
 • 14 günlük diyet ardından vücut dinlendirilmelidir.
 • Alkol ve sigara alışkanlıkları bu süreç içerisinde devam etmemelidir.

Karabuğday diyetinde kefir tüketimi yemeğin 30 dakika sonrasında olmalıdır. Üst üste tüketilmemesi önerilen besinler, vücutta daha fazla tokluk hissi oluşturmaktadır. Karabuğday diyeti uygulanırken belirli bir program oluşturulmakta ve programa uygun bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Alınan besinler arasında zaman aralıkları ayarlanmalı ve porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Bu diyet programında tuz, baharat ve şekerden uzak durulmalı aynı zamanda sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Diyetin etkili sonuç vermesini isteyen bireylerin yağsız besinler tercih etmesi gerekir. Karabuğday diyetinin en önemli noktalarından bir tanesi de; akşam 6’dan itibaren hiçbir şey tüketilmemesi gerektiğidir. Siz de vücudunuzun dengeli şekilde kilo kaybetmesi ve sağlığından ödün vermemesi için karabuğday diyetini uygularken mutlaka doktora başvurmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra düzenli bir egzersiz programıyla da diyetinize destek verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top