Close

Köpeğinize Yalnızlığı Sevdirmenin 10 Yolu

Merhaba sevgili köpek sahipleri!

Köpeğiniz yalnızlığa değil de yalnızlıktan bayılıyorsa, bu yazı tam size göre!

Zira çeşitli nedenlerle tüm gün evde yalnız kalmak zorunda olan köpeğiniz, bir süre sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başlayabileceği gibi, evde sebep olduğu hasarlarla sizin de psikolojinizi etkileyebilir. Ayrıca yalnız kaldığı andan itibaren ağlamaya ve havlamaya başlayan köpekler, komşularınız için de büyük problem yaratabilir. Henüz yavru iken başladığınız yalnız kalma eğitimleri bu tarz sorunlara çözüm olmadıysa, bir de aşağıdaki maddelere göz atmanızı tavsiye ederim.

  1. Temel ihtiyaçlar

Öncelikle evden çıkmadan önce tuvalet, temiz su, yeterli mama ve egzersiz de dahil olmak üzere köpeğinizin tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmalısınız. Tuvaletini yapıp, enerjisini boşalttıktan sonra yemeğini yiyen köpeğiniz uzunca bir süre evde uyuyacaktır.

Egzersiz ihtiyacı yaşa, cinse ve köpeğinizin karakterine göre değişmekle birlikte en iyi sizin gözleminizle belirlenebilir. Eğer sabah egzersizine rağmen köpeğiniz yalnız kalma ile ilgili çok büyük problemler yaşıyorsa, basitçe yeterince yorulmadığını düşünebilir ve egzersizin yöntemini ve süresini değiştirebilirsiniz.

2. Ses&Görüntü

Köpeğinizin bakımı sırasında, köpeğinizle oyun oynarken, sabah hazırlanmanız sırasında benzer müzikleri tercih etmeniz ve kendisine güzel duygular anımsatan bu müzikleri evde yalnız kaldığı sürede de çalmanız köpeğinizin rahatlamasına ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Eğer köpeğiniz TV izlemeyi seviyorsa çok daha şanslısınız demektir. Çünkü TV onun uzun bir süre oyalanmasına yardımcı olabilir. TV izlemeyi sevmeyen bir köpeğiniz varsa hemen umutsuzluğa kapılmayın. Henüz köpeğiniz için uygun programı bulamamış olabilirsiniz. Görüntünün sürekli değiştiği çizgi filmleri, köpek olimpiyatlarının gerçek görüntülerini ve hatta at yarışlarını deneyin.

Denediğiniz hiçbir şey işe yaramadıysa kendi görüntülerinizi çekip izletmeyi deneyin. Bir başka seçenek de köpeğiniz diğer köpeklerle oynarken onun kendi görüntülerini çekmek ve kendisine izletmek olabilir. Özellikle sürekli oynadığı arkadaşlarının sesleri, onun ilgisini çekmeye ve görüntüleri izlemesine yardımcı olacaktır.

3. Ödül oyuncakları

Köpeğinizi bir süre oyalayacak ve yorulmasını sağlayacak en güzel aktivitelerden birisi, ödül veren kong benzeri oyuncaklar ile oynatmaktır. Evde kolaylıkla uygulayacağınız Kong tariflerine internetten hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yine oynadıkça içinden ödül düşen minik toplar içinde ödül olmadığında bile köpeğinizi bir süre oyalayan güzel bir yöntemdir.

Bunun yanında kemirdikçe içinden lezzetli et parçaları düşüren kemikler de köpeğimizi oyalamaya ve yorulmasına yardımcı olacaktır.

4. Diğer oyuncaklar

Her türlü oyuncak; çiğneme oyuncakları, ses çıkaran oyuncaklar köpeğiniz için önemli. Bu konuda farklı görüşler mevcut. Bazı eğitmenler tek seferde tek oyuncağı önerirken bazı eğitmenlere göre çok sayıda oyuncağı tek seferde vermek gerekiyor. Bence bu konu da göreceli ve köpeğinizin nasıl mutlu olduğuna göre değişecektir. Deneyerek hangisinin daha fazla işe yaradığını bulabilirsiniz.

Ayrıca otomatik oyuncaklar; top atan, kumandasına basınca ödül maması düşüren sistemler ile bulmacalar köpeğinizi oyalamak ve enerjisini boşaltmasına yardımcı olmak için muhteşem yöntemlerdir.

Bir diğeri ise kat kat kumaşların arasına oyuncak ve ödül maması saklayabildiğiniz kazma sistemleri. İnternetten küçük bir araştırma ile ulaşabileceğiniz bu oyuncaklarla dünyanın en mutlu köpeğine sahip olabilirsiniz.

5. Köpek Gezdiricileri

Yine internetten yapacağınız küçük bir araştırma ile güvenilir ve ucuz köpek gezdiriciler bulabilirsiniz. Fakat köpeğinize ulaşmak için evinizin anahtarlarını emanet etmek zorunda olduğunuz bu kişilerle güven problemi yaşayabilirsiniz ki bu gayet normal. Bu nedenle zaten anahtar verdiğiniz temizlik görevliniz ya da apartmandaki bir arkadaşınız/onun harçlığını çıkarmak isteyen kardeşi/çocuğu size bu konuda ufak bir ücret karşılığı destek olabilir. Değerli eşyalarınızı koçtaş gibi yapı marketlerden de ucuza temin edeceğiniz güvenli kasalarda sakladığınız sürece, güvenlik probleminizi çözerek köpeğinizin mutlu olmasına yardımcı olabilirsiniz.

6. Rahatlatıcı elektro likit sistemler

İçeriğindeki doğal etken maddeler ile rahatlatıcı bir koku yayarak köpeğinizi rahatlatmaya yardımcı olan elektro likit sistemleri prize takarak, evden ayrıldığınızda köpeğinizin kendisini az da olsa daha iyi ve daha güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

7. İkinci bir evcil hayvan

Sosyal çevre bizim için olduğu kadar köpeklerimiz için de çok önemlidir. Çok büyük bir sorumluluk da olsa köpeğinizin tüm gün oynayarak enerjisini atmasını sağlayacak bir oyun arkadaşı ile tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz. Burada karar vermeniz gereken en önemli konu; maddi ve manevi olarak ikinci bir sorumluluk almaya hazır olup olmadığınız…  Eğer kendinize güveniyorsanız, köpeğinizin bir daha asla sıkılmayacağından emin olabilirsiniz.

8. Misafircilik

Eğer ikinci bir hayvan için sorumluluk almak istemiyorsanız, haftanın belirli günleri evinize köpeğinizin iyi anlaştığı bir köpek arkadaşını davet edebilirsiniz. Tüm gün arkadaşı ile oynayan köpeğinizin ertesi gün bile uzun süre derin uyuyacaktır.

9. Kreş sistemleri

Köpeğinizi sabah 6’da evinizden alsalar ve akşam 4’te evinize bıraksalar mutlu olmaz mıydınız? O zaman size iyi bir haberimiz var! Beykoz’daki Klea Köpek Oteli sabah akşam Anadolu Yakası’na servis imkanı sunarak günlük bakım hizmeti veriyor. Tabii uzun süreli konaklama imkanı da mevcut. Dilerseniz başka alternatifler de bakabilirsiniz.

10. Sokağa açılan pencere

Küçücük bir pencere bile köpeğinizin dışarıyı izleyip oyalanmasına yardımcı olabilir. Eğer köpeğinizin dışarı bakması için ulaşabileceği bir pencere yoksa bir koltuk ya da masa üzerine çıkarak hayatı yakalayabileceğini kendisine öğretebilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız ki; köpeğiniz için hiçbir eğlence sizinle geçirdiği vakitten daha değerli olamaz. Yine de bu maddeleri uygulayarak, evde heyecanla sizi bekleyen köpeğinizin sıkılmamasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top