Close

Koruyucu Aile Olmak

Yetiştirme yurdunda bulunan çocukların, hayatın içerisine, aile ortamına ve çevreye çok daha iyi adapte olabilmeleri için ve ayrıca bedensel ve psikolojik olarak da rahat yetişmeleri için hayata geçirilen uygulama koruyucu aile uygulaması olarak adlandırılır. Kimsesiz olan çocuklar ve öz aile ortamında iyi şartlarda yaşayamayan çocuklar devletin yetiştirme yurduna yerleştirilir. Yetiştirme yurdunda kalan bu çocuklar koruyucu aile uygulaması ile devletin gözetimi denetiminde gönüllü ailelere verilebilir. 

Devlet denetimi altında ailelere verilen bu çocukların, psikolojik olarak daha rahat ve çevreye adapte olabilmeleri ve daha iyi şartlar altında yetişmeleri amaçlanır. Koruyucu aile sorumluluğunu alan aileler kısa süreli ya da uzun süreli olarak çocuklara aile ortamı ve rahat yaşam sunarlar. Kısa süreli koruyucu ailelerde yetiştirme yurdunda kalan çocuklar belirli günlerde ailelerin yanına giderek ev sıcaklığı ortamında vakit geçirirler. Koruyucu aile evlat edinmekten biraz daha farklıdır. Koruyucu aileler çocuğu belirli süre içinde yanlarına alır ve onlarla vakit geçirerek bir anlamda çocukların bakımını devletle paylaşmış olurlar. Evlat edinmede ise bireyler çocuğu kendi nüfusuna geçirirler yani yasalar önünde anne baba olarak çocuğun bakımını tümüyle kendi üzerine almış olurlar. 

Koruyucu aile yanında verilen çocukların genelde anne veya babaları hayattadır. Bu çocukların öz anne veya babası çocuğa bakabilecek düzeye geldikleri zaman çocuklarını koruyucu aileden devlet denetimi altında geri alabilirler.

Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Yetiştirme yurdunda kalan çocuklara koruyucu aile olmak oldukça önemli bir iştir. Çocuklara güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamak, onlarla güzel şefkatli bir ilişki içinde olmak ve bakımlarının bir kısmını üstlenmek ailelerin veya kişilerin temel görevlerindendir. Bir bakıma çocukları seven, onlara düzgün ve rahat yaşam sağlayabilen her aile ya da bekar kişiler koruyucu aile olabilme hakkına sahiptirler.

Bunun için devlet tarafından aranan diğer şartlar ise;

– Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak

– İlkokul veya dengi bir okuldan mezun olmak

– Düzenli bir gelir sahibi olmak

– 25-65 yaş aralığında olmak

-Türkiye’de ikamet ediyor olmak

-Çocuğun anne babası ya da vasisi olmaması koruyucu aile olacak kişilerde aranan en temel özelliklerdendir.

Koruyucu Aile Olabilmek İçin Nereye Başvurulması Gerekir?

Koruyucu aile olabilme özelliği sağlayan herkes koruyucu aile olabilme hakkına sahiptir. Koruyucu aile olma devlet denetimde yapılan bir uygulama olduğundan koruyucu aile olacak kişilerin öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru halinde yerine getirilmesi gereken prosedürler yapılmalı, daha sonra da yüzyüze görüşmeler için e-devlet üzerinden randevu almaları gerekir. Başvuruda gereken evraklar sizi çok uğraştırmayacak olup şu şekilde sıralanabilir;

-TC kimlik numarası,
-Bir adet fotoğraf,
-Öğrenim belgesi,
-Adli sicil kaydı,
-Gelir belgesi,
-Eğitime dair belgeler,
-Sağlık raporu şeklinde sıralanabilir.

Koruyucu Ailenin Önemi

Çocukların gelişimini sağlıklı tamamlayabileceği, şefkat ve güven görebileceği bir aileye ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda gereksinimlerinin maddi ve manevi olarak karşılaşabileceği bir aile sıcaklığının sağlanması önemlidir. Her aile çocuklarına böyle bir ortam sağlamak isteyebilir ancak maddi acıdan yetersizlik, ölüm, boşanma gibi karşılaştıkları bazı problemler, aileleri çocuklarını yetiştirme yurduna yerleştirmek zorunda bırakır. Bu gibi durumlarda yetiştirme yurtları çocuklara daha güvenli, maddi açıdan yeterli ve gereksinimlerini rahatça karşılayabilecekleri şefkatli bir ortam sunar. Yetiştirme yurtlarında kalan bu çocukların, aile ortamından mahrum kalmaması adına koruyucu ailelerle zaman geçirebilmesi ve böylece belirli günlerde de aile ortamının sıcaklığını hissedebilmesi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top