Close

Kozmetik Ürünlerdeki Kimyasalların Zararları

 

Kozmetik ürünler kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Rujlar, kremler, ojeler, fondöten ve bb krem tarzı kapatıcılar, maskara ve far gibi göz ürünleri ile yüz temizleme jellerinin tamamı kozmetik ürünler arasında yer alır. Bu ürünlerde özellikle son yıllarda doğal yaşamın popüler hale gelmesiyle birlikte bir takım zararlı maddeler ortaya çıkarılmıştır. Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar cilde verdiği zararların yanı sıra doğaya da oldukça fazla zarar verir. Doğada bulunan toprağın ve suyun kirlenmesine neden olur. Kirlenen bu su ve toprağın temizlenmesi ise uzun zaman alır. Bu nedenle kozmetik ürünleri satın alırken ekolojik olarak çevre dostu olmasına özen göstermek gereklidir. 

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Kimyasallar

Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar denildiği zaman günlük kullanılan bir çok ürün akla gelmelidir. Bunların içinde cildi temizlemek için kullanılan sabunlar ve saç şampuanları da bulunur. Kozmetiklerde bulunan ve zararlı olan bazı maddeler şunlardır:

  • Paraben; hemen hemen tüm kozmetiklerde bulunan ve birçok farklı türü olan paraben son dönemde zararları ortaya çıkarılmış olan kimyasal bir üründür. Meme kanserinin en önemli sebepleri arasında yer alırken aynı zamanda ciltte oluşan hastalıklarda da önemli bir etkiye sahip olduğu ispatlandı. Genellikle kozmetik ürünlerde paraben kullanılmasının amacı ürünün raf ömrünü uzatmaktır. Ancak ürün kozmetik sanayinde kullanıldığı zaman toksik etkiye neden olmaktadır. 
  • Dioksin; kozmetik ürünlerde kullanılan ve farklı çeşitleri olan kimyasal maddelerden birisidir. Dioksin de başta kanser ve deri hastalıkları olmak üzere birçok farklı hastalığın sebepleri arasında gösterilir. Dioksin özellikle köpüren kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılır.
  • Sodyum Lauryl Sülfat; SLS olarak kısaltılan bu madde bir çeşit jelatindir. Yapılan araştırmalar hücreye zarar verdiğini dahi gösterir. Bunun dışında ağızda ülser oluşmasına, cilt ve deri hastalıklarına, gözlerde tahrişe neden olur. Bunların dışında da pek çok zararı bulunur. Bu madde genellikle temizleyici özelliği olan; deterjan, sabun,diş macunu, duş jeli gibi ürünlerde bulunur.
  • Sentetik Boyalar; petrol ve benzeri maddelerden elde edilen bu boyalarar yapılan araştırmalar sonucunda kanserojen içerikli olduğu kanıtlanmıştır. Cilde verdiği zararların yanı sıra çevreye de oldukça zararlı maddelerdendir. Sentetik boyalarda kurşun baryum gibi zararlı maddelerin bulunduğu da kanıtlanmıştır. Genellikle kozmetik ürünlerin kalıcılığının artırılması amacı ile kullanılır. 
  • Paba; en çok bulunduğu kozmetik ürün güneş kremleridir. Doğrudan cilt kanserine neden olduğuna dair pek çok araştırma yapılmıştır. 
  • Petrokimyasallar; uzun vadede cilt problemlerine ve çeşitli hastalıklara neden olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. 
  • Antibakteriyeller; genellikle faydalı ürün olarak bilinseler de zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterileri de yok ettiği için zararlı içerikli kozmetik ürünleri kategorisinde yer almıştır. Yapılan araştırmalar antibakteriyel içerikli ürünlerin normal temizleyicilerden hiçbir farkının olmadığını kanıtlamıştır.
  • Silikon; pek çok makyaj malzemesinde kullanılan bir kimyasal üründür. Gözeneklerin kapanmasına neden olan bu kimyasal madde cildin erken yaşlanmasına ve akne problemlerine sebebiyet verir. 
  • Kokular; kozmetik ürünlerde bulunan kokular sentetik maddeler olduğundan sağlık açısından zararlı maddeler içerir. Bu nedenle kokusuz ürünlerin tercih edilmesi daha doğrudur.

Kozmetik maddelerde kimyasallardan kurtulmak için son yıllarda çevre dostu ve cilt dostu ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle iyi bir araştırma yapıp kullandığınız kozmetik ürünlerin muadili ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top