Close

Microblading Kıl Tekniği

Kaşlar yüz güzelliğinde ve bakışlarda oldukça önemlidir. Seyrek kaşları olanlar için eskiden bu yana süregelen bir uygulama olsa da son dönemde kıl tekniği ile kaş doldurma yöntemi oldukça yaygın ve popüler olmuştur. Özellikle son yıllarda lazer yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte kıl tekniği gelişme göstermiş ve ağrısız acısız bir şekilde seyrek kaşlar doldurulmaya başlanmıştır. Bu yöntemin en önemli avantajlarından birisi ise neredeyse kalıcı olmasıdır. Ayrıca son yıllarda makyaj trendleri arasında popüler olan bir uygulama kalın kaş uygulamasıdır. İnce kaş modası yerini doğal görünümlü kalın kaşlara bırakmıştır. Daha önceden kaşlarını inceltenler için ise kıl tekniği ile kaşlarını kalınlaştırmak mümkün olmuştur.

Kıl Tekniğinin Uygulanmasının Yüzde Etkileri

 • Aslında bu teknik estetik bir müdahale değildir. Deri altına yapılmaz. Microblading adı verilen yöntem ile kıl kökleri oluşturularak tek tek çizik atılır. Bu şekilde bir kaş görünümü verilir. 
 • Dövmeden farkı ise tek tek yapılması ve kaşın boyanmadan çizik oluşturulmasıdır. Oldukça ince ve hassas bir işlemdir. Yüzün diğer bölgelerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. 
 • Mimiklerinizi etkilemeyen bu teknik yalnızca kaşların seyrek ve ince olması nedeni ile yapılır. Yalnızca kaşınızın istediğiniz şekle gelmesini sağlar. 
 • Kıl tekniği yöntemi özel bir kalem olan microblading kalemi ile yapılır. Kıl tekniği kullanılırken kaşların rengine uygun ve saçınızın rengine uygun bir renk kullanılır. Bu şekilde doğal bir görünüme sahip olması sağlanır. 
 • Genellikle 3 yıla kadar kalıcılığı vardır. Teknik uygulanırken yüzünüzde herhangi bir ağrı yada acı hissetmezsiniz. 
 • Bununla birlikte daha önceden istediğiniz şekil bir taslak halinde kaşınıza çizilir. 

Kıl Tekniği Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu teknik son zamanlarda birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanılırken oldukça dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bunları maddeleyecek olursak;

 • Öncelikle microblading yönteminde hijyen en önemli unsurdur. Bu nedenle hijyene dikkat eden kliniklerde ya da güzellik salonlarında bu uygulamayı yaptırmalısınız.
 • Kıl tekniği yöntemini uygulayan kişinin bu eğitimi almış olması ve sertifika sahibi olması gereklidir. Zira alanında uzman olmayan kişiler bu uygulamayı yaparlarsa istenmeyen sonuçlar yaşayabilirsiniz.
 • Tekniğin uygulanmasında kaşınıza taslak bir şekil çizilir. Bu çizimde hoşunuza gitmeyen ve istemediğiniz yerler olursa mutlaka söylemelisiniz. Yoksa geri dönüşü olmayan uçlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Ortalama 1-1.5 seanslık bir uygulama sonucunda yapılan kıl tekniğinde tek seansta sonuç alınmayabilir. Bu nedenle ara ara giderek yapılan işlemde düzeltme yaptırmanız gerekli olur.
 • Ortalama kuru ciltlerde daha uzun süre kalıcılığı olan bu yöntem yağlı cilde sahip olanlarda daha kısa süre kalıcıdır. Bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. 
 • Tekniğin uygulamasında bir kaç tane güzellik salonuna ya da kliniğe sormanızda fayda vardır. Zira aynı şartlarda olmasına rağmen işlemin uygulanmasında fiyat farkı çıkabilir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmak bütçeniz açısından faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top