Close

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelik dönemlerinde kadınların vücutlarında köklü değişimler meydana gelir. Tüm hormonları değişen kadınlar bu dönemlerde bu hormon değişikliğinin gösterdiği etkilerle oldukça duygusal olurlar. Hem fiziksel hem de duygusal anlamda büyük değişimler yaşayan kadınları oldukça hassas oldukları bu gebelik dönemlerinde anlayışla karşılamak ve destek olmak gerekir. Psikolojileri ve vücutları bu hamilelik döneminde oldukça hassas olan kadınlar zaman zaman ufak sorunları ya da gayet olağan şeyleri dert edinip telaşa kapılabilirler. Bu durun oldukça normaldir çünkü kadınların bu dönemlerinde vücutlarında meydana gelen hormonal değişimler duygularını da tetikler ve annelik içgüdüsü ile kadınlar daha temkinli, dikkatli ve duygusal olurlar.

Hamilelik dönemlerinde yaşanan hormonal değişimlerden dolayı kadınlarda burun kanamasının görülmesi oldukça normaldir. Hamilelik döneminde burun kanaması yaşayan kadınlar bu durumdan endişelenebilirler ve korkabilirler. Ancak bu dönemlerde yaşanan burun kanamasında çok kan akmadığı sürece korkulacak bir durum yoktur. Gebelik dönemlerinizde yaşanan bu burun kanamaları genellikle evde tedavi edilebilecek düzeyde olur.

Gebelikte Burun Kanaması Neden Olur?

  • Kadınlar hamile kaldıklarında, bebeğin barınması için dolaşım sistemleri genişler. Kadınların vücuduna görülen bu dolaşım sistemi genişlemesi ile vücutlarında fazla kan oluşur ve kan dolaşımı oldukça artar. Tüm bur durumlar ise hamilelik dönemlerinde burun kanaması ile karşılaşılmasına neden olur. Bu nedenle gebelik dönemlerinde kadınlar sık sık burun kanaması yaşayabilirler.
  • Kadınlar hamile kaldıkları ilk üç ay içerisinde kan miktarlarında bir artış başlar ve bu nedenle de kalpleri çok hızlı çalışır. Bu nedenle de burun içerisindeki astar daha fazla kan alır. Dolayısı ile burun içerisinde bulunan küçük kan damarları, artan kan ile zaman zaman zarar görüp zedelenebilir. Bu durumda bu damarların yırtılmasına ve burun kanamasına yol açar.
  • Gebelik dönemlerinde görülen hormon değişiklikleri burun kanamalarına ve diş eti kanamalarına neden olabilir. Bu dönemde burnunuzu tıkalı hissedebilirsiniz ve diş etlerini şişebilir. Hamilelik dönemlerinde görülen bu durumlar oldukça normaldir. 
  • Hormonların değişimi ile meydana gelen bu durumlarda telaş yapmamalısınız. Bu dönemlerde görülen burun kanaması birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir. Her iki burun deliğinde ya da tek bir burun deliğinde kanama görülebilir. Bu durumlar normaldir ve telaş yapılmasına gerek yoktur.

Hamilelik Döneminde Burun Kanamalarını Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Öncelikle rahat bir yere oturunuz ve başınızı hafifçe yukarıya doğru kaldırınız.
  2. İşaret parmağınız ve baş parmağınız ile burun deliklerinizin altındaki yumuşak olan kısma iyice bastırın.
  3. Burun deliklerinizin altındaki kısma bastırıp bırakın ve bunu yaparken ağzınızdan derin derin nefes alın.
  4. Kanamayı yavaşlatmak için burnunuza buz terapisi uygulayabilirsiniz.
  5. Burun kanamanız dinene kadar uzanmayın ve başınızı geriye doğru yaslamayınız.
  6. Eğer kanamanız uzun bir süre geçmezse ve burnunuzdan çok fazla kan gelirse doktorunuza görünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top