Close

Mucizevi havuç suyunun faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden olan havuç, içerisinde barındırdığı güçlü antioksidan olan beta karoten sayesinde insan sağlığı açısından oldukça faydalı. Göz ve cilde de faydası bulunan havucun bizler için kış aylarının sağlık deposu olduğu yadırganamaz bir gerçek.

Havucun sağlığımıza faydaları nelerdir?

Havuç, çoğu zaman salatalarda kullanıldığı gibi meyve tabaklarında da yerini almaktadır. Güzel tadı ile vazgeçemediğimiz vitamin deposunun insan sağlığı açısından bir hayli faydası bulunmaktadır. Havucun faydaları aşağı verilmiştir.

Beta Karoten

Beta karoten, bir pigment olup havuca, turuncu rengini vermektedir. Beta karoten pigmenti insan vücudunun tarafından A vitaminine dönüştürülmektedir. Peki, bu A vitaminin bize ne faydası var?

Beta karoten, vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülmesi ile vücudumuz kanserden kalp hastalığına kadar A vitamini sayesinde, bu hastalık risklerini yükselten oksidatif strese karşı direnç kazanmaktadır.

Kansere karşı direnç

Birçok antioksidan ve özellikle beta karoten açısından zengin olan havuç, kansere karşı vücudumuzun direncini arttırmaktadır. Bilim adamlarının yapmış olduğu çeşitli araştırmalarda, insan vücudunun beta karoten açısından zengin beslendiğinde, prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanserine yakalanma oranında düşüş tespit edilmiştir.

Lösemi

2011 yılında yapılmış olan bir araştırmada havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasal, lenfoid ve miyeloid löseminin büyümesini engellemektedir.

Kalp ve Göz sağlığı

Hollanda kaynaklı çalışmalarda havuç gibi turuncu ve koyu sarı bazda olan meyve veya sebzelerin düzenli tüketilmesinde damar hastalığı görülme oranını %32 azalttığı belirtilmiştir.

Göz tansiyonu olarak bildiğimiz glokom, gözün görme sinirlerini baskılaması sonucu görme oranını yavaş yavaş düşmesine sebebiyet vermektedir. Havuçta bolca bulunan beta karotenin, insan vücudunda A vitamine çevrilmesi ile göz ışığı ayarlama özelliğini koruyup gözlerin nemli kalmasını sağlıyor. Böylelikle göz kuruluğu giderildiğinden göz kuruluğunun sebebiyet vereceği göz hastalıklarından korunmuş oluyoruz.

Havucun diğer faydaları

  • Güçlü antioksidan içeren havuç, yaşlanmanın cildimize olan zararını azaltmaktadır.
  • Ağız içerisindeki bakterileri azaltarak diş sağlığını korumaktadır.
  • Düzenli havuç tüketimi mide ülserin engellemektedir.
  • İçerisindeki yüksek potasyum ile tansiyonun yükselmesini dengeler.
  • İçerisindeki alkali metaller ile kanı temizler.
  • Kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top