Close

Muhteşem kirpiklerin sırrı maskara uygulama teknikleri

Maskara nasıl uygulanmalı?

Maskara kullanımı herkesin bileceği gibi makyajın en önemli unsurudur. Çünkü gözler yüzdeki en önemli parçadır. Haliyle gözlerimizi en güzel gösteren maskaranın nasıl kullanılacağı iyi bilinmelidir. Kimi insanlar uzun kirpik ister kimileri dolgun kimileri de kıvrımlı ve hacimli. İstenilen değişse de önemli olan sonucun herkesi mutlu edecek şekilde olmasıdır.

Maskara kullanımı nasıl olmalıdır?

Maskara kullanımı makyajda çok önemlidir. Çünkü kirpiklerin yüzde duruşu çok önemlidir. Hiçbir makyaj malzemesi kullanmadan sadece maskara sürerek yüzdeki değişim çok rahat görülebilir. Maskara bu kadar önemli iken nasıl sürüldüğü önemli olmaz mı? Elbette ki varlığı kadar maskara kullanma teknikleri de önemli. 

Maskara kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kişinin kendi kirpik yapısını bilmesidir. Bazı kirpikler uzun ve incedir, bazısı kısa ve kalın, bazısı hem kısa hem incedir. Tabii sık ve seyrek oluşu da önemli. Bunlar için maskaranın kıl ve plastik fırçalı olması, ayrıca fırçanın şekli çok önemli yer tutar.

Kirpik yapısına göre maskara kullanımı

  • Maskara, kıl fırçalı ve kum saati şeklinde olursa uzun ve ince kirpikler için uygun olur. Maskara kullanımında bu ayrıntı sonucunda dolgulu ve uzun kirpikler ortaya çıkacaktır.
  • Maskara, kıl fırçalı ve piramit şeklindeyse yani uçtan dibe kalınlaşıyorsa uzun ve seyrek kirpikler için uygun olur. Sonuç, kedi gözü gibi içten dışa uzanan ve hacimli kirpikler olacaktır.
  • Maskara, kıl fırçalı ve tombik şekildeyse ince ve seyrek kirpikler için uygun olur. Sonuç ise çok uzun olmayan dolgulu kirpikler olacaktır.
  • Maskara, plastik ve tombik ise kısa ve seyrek kirpikler için uygundur. Sonuç olarak upuzun kirpikler ve dolgulu kirpikler oluşacaktır.
  • Maskara, plastik ve uçtan dibe kalınlaşıyorsa kısa ve seyrek kirpikler için uygundur. Sonuç kedi gözü gibi uzun kirpikler olur.

Genel olarak kıl fırçalı maskaraların kullanımının kirpiklere dolgunluk verdiğini ve dezavantaj olarak topaklanma yaptığını, plastik fırçalı maskaraların ise kirpikleri uzattığını söylemek doğrudur.

Bir başka söylenecek bilgi ise genel olarak plastik fırçalı maskaraların kısa kirpikler için, kıl fırçalı maskaraların uzun kirpikler için doğru olduğudur.

Maskara nasıl uygulanır?

Maskarayı kullanmadan önce kirpiklerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü daha önceden uygulanmış bir maskara varsa üstüne yeniden maskara sürmek hem kirpiklere zarar verecektir hem de istenilen görüntünün yakalanması zorlaşacaktır.

Temiz olan kirpiklere önce bir kat maskara uygulanır, yaklaşık otuz saniye beklenir ve ikinci kat maskara uygulanır. Bunu beklemenin en iyi yolu bir göze sürüp diğer göze geçmektir. İkinci göze sürerken ilk sürülen göz istenilen şekle gelecektir. İstenilen şekil ne çok ıslak ne de çok kuru bir durumda olmasıdır. Bu şekilde bir maskara kullanımı istenilen uzunluğa ve dolgunluğa ulaşılmasını sağlayacaktır.

En ideal maskara kullanımı iki kattır. İsteğe göre bu arttırılabilir ve azaltılabilir. Çok doğal bir görünüm istenirse tek kat sürülür, çok abartı istenirse üç kat sürülebilir. Yeter ki topaklanmış ve sağlıksız görünen bir kirpik görüntüsü olmasın. 

Ayrıca kendi kirpik yapınıza uygun fırçaya sahip maskarayı kullanırken öncesinde maskara bazı kullanırsanız, elde ettiğiniz sonucun iki katı bir sonuç elde edebilirsiniz. Denemekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top