Close

Nuray Yücebudak: Kadın Yapamaz Ön Yargısını Yıkmak İçin Buradayım

Yaptığı meslek ile milyonların ilgisini çeken, anahaber bültenlerinde konu olan Nuray Yucebudak’a ulaştık. Ekibimizden Melis Demirtaş’a konuşan Nuray Yucebudak’a çocukluk hayallerini sorduğumuzda, inşaatlarda çalışıp duvar örmek, sıva yapmak gibi hayallerim vardı” diyor.

İlginç ve anlamlı başlıklarla güçlü ve başarılı bir kadın hikâyesini paylaşacağız sizlerle…

İşte satır başları;

Melis Demirtaş: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Hikayenizi bir de sizden dinlemek isteriz.

Nuray Yücebudak: 40 yaşındayım bir buçuk yıldır kendi işimi yapıyorum, daha öncesinde yıllarca oto sektöründe farklı alanlarda çalıştım. Otomobiller benim için 10 yaşımdan gelen bir hikaye,aşk ve tutku.

“İnşaatlarda çalışıp duvar örmek, sıva yapmak gibi hayallerim de vardı.”

“Çocukluk hayali mesleği oldu” deniyor sizin için… Sizi bu hayale çeken ilham ne oldu?

Zor olan şeyleri seviyorum. Genelde  çocuk olanların hayali doktor, pilot olmaktır. Ben farklı alanlarda zor olanı seçtim. benim hayalim de inşaat mühendisliği de vardı. İnşaatlarda çalışıp duvar örmek, sıva yapmak gibi hayallerim de vardı.

Hayalinize mi ulaştınız, hedefinize mi? Bir sonraki durağınız için bir hedefiniz, gelecek için farklı bir hayaliniz var mı?

Hem hayalime hem de hedefime ulaştım. Bir sonraki hedefim şuan ki servisimi daha büyük ve güzel yerlere taşımak. Daha büyük bir yerde, daha farklı bir konseptte, bekleme odasında bir bölümde  playstation bir bölümde berber olacak. Erkeklerin geldikleri zaman hem arabalarına hem de kendilerine bakım yapabilecekleri bir hizmet sunacağım.

“Egzoz kokusunu içe çekme duygusu anlatılmaz yaşanır”

İngiliz anahtarını elinize alıp bir aracın tamirine başladığınızda yaşadığınız duyguyu tarif eder misiniz?

O duygu anlatılmaz yaşanır. O egzoz kokusunu araba yağının kokusunu içe çekmek gerekiyor.

“Kadın yapamaz, başaramaz ön yargısı var ve ben o ön yargıları kırmak için buradayım.”

Kendiniz veya bir başkası ile hiç kavga ettiniz mi? Neden?

İnsanlara fazla  değer verdiğim için kendimle çok kavga ediyorum. İnsanların, ailem ve arkadaşlarım da dahil, trafikte, günlük hayatımda, servisimde sadece kadın olduğum için kaale almamalarından dolayı çok kavga ediyorum. Zaten Türkiye’deki sorunlarımızdan birisi de bu. kadın yapamaz, başaramaz ön yargısı var ve ben o ön yargıları kırmak için buradayım.  

Size ön yargılı gelip de işinizden çok memnun kalan oldu mu?

Firmalara görüşmeye gittiğimde  kadın olduğum için önce şaşırıyorlar ama oturup konuştuğumuzda teknik detayları teknik bilgileri verdiğimizde müşteriler şaşırıyor bir de araç başında görünce tamamen yaptığım işe güveniyorlar.

Tecrübe ettiğiniz ne üzücü olay hangisiydi ve bu durumu nasıl aştınız?

Çok fazla üzüleceğim bir olay yaşamadım genelde çözüm odaklıyım, bir olayın üzerine çözüm yoluyla giderim çözemediğim iş de olmadı şuana kadar

Bilinirliğin size kattığı avantajları ve dezavantajları neler oldu?

Zararı olmadı aksine yararı oldu. en çok kadınları motive etmem benim için çok büyük bir onur. İlk televizyon kanallarına çıktığımda tanımadığım şehir dışındaki insanlar beni arayıp taktir ettiler. Onların ruhuna kalbine en önemlisi cesaretine dokunabilmek çok güzel bir şey.

Hayali ve hedefi olan kadınlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ne pahasına olursa olsun hayallerinden asla vazgeçmesinler. Ben bunu yaptım ve başardım zorlu hayat şartlarında kendi yerimi kurma cesareti gösterdim.

Sizce bu mesleği genelde erkeklerin yapıyor olmasının sebebi nedir?

kadınlara fırsat verilmemesi, doğduğu andan itibaren kadınların ikinci planda tutulması, kız çocuklarının arabalarla oynamasına izin verilmemesi.

Bu mesleğe sizi çeken nedir?

bu sektörde kadın olmak bir farklılık zaten. diğer kadınları motive etmek, örnek olmak.

Bu mesleğin avantajları ve dezavantajları neler?

Avantajları kadın olmaktan geçiyor, kadın bir kere güven sağlıyor ve dikkat çekiyor. kadın olmak bazen yaptığım işi görmeden önce dezavantaj da olabiliyor. Bu sektörde kadın parmakla sayılabilecek kadar az, kadın eli değsin isterim. Kadın usta bulsam yetiştiririm, isteyene her zaman kapım açık.

İnsanların erkek tamircilere olan tutumları ile size olan tutumları arasında fark var mı? Varsa bahseder misiniz?

Bana karşı olan tavırları farklı. tabi bazen bir iki kendini bilmez hadsizler ortaya çıkabiliyor, sanki asker arkadaşıymışız gibi davranıyor.

Oto tamirciliğine karar verdiğinizde çevrenizin ,ailenizin verdiği tepki ne oldu?

Şaşırtıcı tepkiler vardı ama genellikle olumlu tepkiler aldım. olumsuz bir tepki almadım çünkü yapacağım dediğim an yapacağımı biliyorlardı. sen ne anlarsın dediklerinde cevaplarını teknik bilgilerle veriyorum.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top