Close

Çocuklarda boy gelişimini destekleyecek 8 önemli besin kaynağı

Çocuk gelişimi açısından boy uzaması oldukça büyük bir önem arz eder. Hormonal sebepler, genetik yatkınlık ve kronik rahatsızlıklar boy uzaması sürecini direkt olarak etkilese de beslenme de bu konuda önemli bir rol üstlenir.

Çocuğun gelişim sürecini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biri olan beslenme, bir çocuğun boyunun uzayabilmesi için hayati bir önem taşır. O nedenle çocukların, gelişim süreçlerinde doğru beslenmeleri konusuna özen gösterilmesi gerekmektedir.

  • Süt, peynir ve yoğurt

Kalsiyum açısından en zengin gıdalar olan süt ve süt ürünleri, boy uzaması konusunda hayati önem taşır. Protein bakımından zengin olan bu ürünler içerisinde özellikle yoğurt, sahip olduğu probiyotik etki sayesinde çocukların sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur.

  • İncir

Lif açısından zengin bir besin olan incir, bu özelliği sayesinde gerçek bir bağırsak dostudur. Yüksek oranda protein içeren bu besin, hücre yenilenmesini destekleyici bir özelliğe sahiptir.

  • Tereyağı

Çocukların gelişim sürecinde margarin yerine kesinlikle tereyağı tercih edilmelidir. Yüksek oranda protein içeren tereyağı; yüksek miktardaki mineralin yanı sıra A, E ve K vitaminleri sayesinde büyümeyi ve gelişmeyi destekleyici bir rol üstlenir.

  • Lahana

İçerisinde yoğun miktarda lif, protein, C ve K vitaminleri, sodyum ve potasyum bulunan lahana, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde aktif rol oynayan vazgeçilmez bir besindir.

  • Nane

Solunum yollarını destekleyen bir besin olan nane, tam anlamıyla bir A vitamini deposudur. Bu nedenle göz sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olan nane, diğer tüm yeşil yapraklı bitkiler gibi içerisindeki kalsiyum sayesinde büyümeyi destekler.

  • Et ve balık

Bir gün içerisinde 100 gr et ya da balık tüketmesi tavsiye edilen çocuklar, bu sayede hem zihinsel hem de bedensel gelişim açısından büyük fayda görürler. Ette bulunan demir ile balıkta bulunan selenyum ve fosfor, çocukların uzaması ve beslenmesinde büyük yer tutar.

scroll to top