Close

Paça çorbası tam bir besin deposu

Paça çorbasının faydaları nelerdir? Paça çorbası tarifi için gerekli olan malzemeler nelerdir? Paça çorbası nasıl yapılır?

Paça çorbası, sayısız faydaları ile pek çok insanın yoğun olarak tükettiği çorbalar arasında yer alır. Basit yapımı ile özellikle kış mevsimlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Günümüzde kanser hastalarının da baş tercihi haline gelen paça çorbası, herkesin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Paça çorbasının faydaları nelerdir?

Paça çorbası, kolesterol bakımından oldukça zengin bir çorbadır. Bu nedenle özellikle çocukların tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca gerek kanser tedavisinde gerek de kırık ve çıkıklarda mutlaka yapılıp içilen çorbalar arasında yer alır. İçinde bulunan besin deposu sayesinde vücut direnci düşük ve kilo bakımından zayıf olan insanlara yoğun olarak önerilir. Paça çorbası, kış dönemlerinde karşılaşılan soğuk algınlıkları için de ilaç haline gelmiş bir çorba çeşididir.

Paça çorbası tarifi için gerekli olan malzemeler nelerdir?

Paça çorbası, evde de kolayca yapılabilen bir yemektir. Eşsiz lezzeti ile sofraları tatlandırır. Ölçüsünü tutturmak da oldukça basittir. Paça çorbası yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

Paça çorbası malzemeleri

  • 2 adet temizlenmiş, kırılmış dana paçası
  • Su

Paça çorbası terbiyesi için;

  • 1 kase yoğurt
  • 1 su bardağı un
  • Tuz

Paça çorbası sosu için;

  • Sarımsak
  • Sirke
  • Tuz

Paça çorbası nasıl yapılır?

Paça çorbası için gerekli olan tüm malzemeler hazırlandıktan sonra ilk olarak dana paçaları güzel bir şekilde yıkanır. Ardından düdüklü tencereye konulur. Üzerine hafif fazla olacak şekilde su koyulur. Orta ateşte yaklaşık bir buçuk saat kadar haşlanır. Düdüklü açıldığı zaman, etlerin kendiliğinden dökülmesi gerekir. Bu paçanın kıvamında piştiğini gösterir. Sonra süzgeç ile beraber tenceredeki etler bir güzel süzülür. Süzülmüş suyun üzerine de yaklaşık beş su bardağı kadar sıcak su eklenir. Süzgeçte kalan et parçaları da ince ince kıyılır ve tencereye atılır. Daha sonra küçük bir kapta yoğurt, un ve tuz çırpılır. Kaynamakta olan paça suyuna ilave edilir. Sonrasında hazırlanan terbiye hızlıca çırpılarak tencereye katılır. Ortalama yirmi dakika kadar kaynatılır. Üzerine sarımsak ve sirke ile hazırlanan sos eklenir. Sıcak olarak servis edilir. İşte, Paça çorbası hazır. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top