Close

Paraben Nedir?

beautiful young woman with towel on the head

 

Son zamanlarda birçok marka ürünü hakkında reklam verirken ilk söylediği şeylerden birisi ürününü paraben içermemesidir. İnsanların günümüzde daha bilinçlenmeye başlaması ve doğal ürünlere yönelmesi sayesinde doğan tepkiler neticesinde markalar ürünlerin içeriğinde bazı değişiklikler yapmak zorunda kalmıştır. Bunlardan birisi de paraben adlı kimyasal maddenin kozmetik ürünlerinden çıkarılmasıdır. Çok ciddi sağlık sorunları doğurduğu bilimsel verilerle kanıtlanan paraben insan sağlığına oldukça zararlı bir kimyasaldır. Özellikle bebek ürünlerinde, temizlik maddelerinde, yiyeceklerde ve kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılması maddenin doğrudan cilde temasına ve yiyeceklerle vücuda girmesine ortam hazırlar. Esasında bu maddenin insan hayatına girmesi yaklaşık olarak kırk yıllıktır. Ancak kırk yılda birçok üründe hızla yer almış ve son yıllarda ise farkındalığın artmasıyla ürün içerikleri değişmeye başlamıştır.

Parabenin Zararları Nelerdir?

Parabenin kullanımında temel amaç ürünlerin raf ömrünün uzatılmasıdır. Ancak raf ömrünün uzatılmasıyla birlikte toksik maddelerin açığa çıkmasına neden olur. Parabenin şu anda ortaya çıkarılmış olan zararları şunlardır:

 • Kozmetik ürünlerde ve kremlerde kullanılması ile ciltte egzama, kuruluk, derinin tahriş olması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.
 • Gözle temasıyla birlikte gözde kızarıklık, kuruluk ve ağrı gibi semptomlar gösterebilir.
 • Paraben kullanımı vücutta bu maddenin depo edilmesine neden olur ve hormonları etkiler. Hormonların zarar görmesi başta kısırlık, adet düzensizliği gibi problemlere neden olur.
 • Paraben kullanımı meme kanserini doğrudan etkiler. Uzmanlar tarafından da kanıtlanmış olan bu bilgi son yüzyılda meme kanserinin artışında en önemli sebeplerden birisidir.
 • Bu kimyasal madde erken yaşlanma gibi problemlere neden olduğu gibi cilt kanserinin de en önemli nedenlerinden birisidir. 
 • Gıda maddelerinde paraben kullanılması vücudun bunu depolamasına neden olur. Özellikle emzirme döneminde anne sütüne de geçebilmesi ile bebeğe zarar verir. 
 • Bebek şampuanlarında kullanılan paraben bebeklerde birçok cilt problemine neden olduğu gibi erken yaşlarda çeşitli hastalıkların görülmesine de neden olabilir.

Paraben tek bir madde değildir. Birçok maddenin birleşiminden oluşur. Bu nedenle alacağınız ürünün içeriğini iyi okumalı ve ilgili bakanlığın denetimlerinden geçerek içeriinin doğruluğunun teyit edildiğini netleştirmelisiniz. Kimyasalların içeriği hususunda iyi bir araştırma yapmak hem insan sağlığına hem de doğaya karşı gerekli olan hassasiyeti göstermeyi sağlar. 

Ürünlerdeki Paraben Nasıl Anlaşılır?

 • Öncelikle alacağınız ürünün içeriğine bakmalısınız. Bu içerikte ethylparaben, methylparaben, butylparaben, benzylparaben ve propylparaben gibi isimler yer alıyorsa bu ürünlerin yerine daha temiz içerikli ürünleri tercih edin. 
 • İnternet üzerinden doğal içerikli ürün araştırması yaparak bu ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Son yıllarda kozmetik ürünlerinde ve temizlik malzemelerinde evde doğal olarak yapılan birçok tarif paylaşılır. Bu paylaşımları takip ederek kendi ürününüzü kendiniz yapabilirsiniz. 
 • Ürün tercihlerinizde arkada bulunan etiketi okurken mutlaka küçük harflerle yazılmış olanlara da bakın. Bazen ufak harflerle ve çok dikkat çekmeyen yerlere istenmeyen içerikler yazılabilmektedir. Bunları gözden kaçırmayarak iyi bir etiket okuyucu olmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top