Close

Rüyada kız bebek görmek neye işarettir?

Rüya tabirleri

Ortalama bir insan ömrünün 26 yılı uyuyarak geçiyor. Yani uyku, hayatımızın oldukça büyük bir kısmını kaplıyor. Tüm bedenimiz, tam bir dinlenme ve rahatlama halindeyken, nasıl oluştuğu hala bilinmeyen çok gizemli bir olay meydana geliyor: rüyalar… Rüya görmek, büyük bir mucize olarak görüldüğü için tarih boyunca her zaman merak konusu olmuştur.

Rüya nedir?

Rüya, uykunun en bilinen gerekliliklerinden biridir ve uykunun hızlı göz hareketleri (REM) ismini alan evreleriyle doğrudan ilişkili olan görsel ve işitsel algılar ve duygulardır. Rüyaların biyolojik içeriği, işleyişi ve nedenleri/amaçları günümüzde bile henüz anlaşılamamıştır. Rüyalar, bir tür duyusuz/nesnesiz algı olarak da adlandırılabilir. Pek çok psikoloji ekolü, parapsikolog ve deneysel spiritüalist, rüyaları farklı şekillerde yorumlamışlardır. Rüyaların, laboratuvar ortamında bilimsel olarak incelenmesine oneiroloji adı verilmiştir. Rüyaların işleyişinin açıklanması, bilim dünyasının genel kabulüne göre varsayımlardan öteye geçememiş; rüya, hala gizliliğini koruyan bir oldu olarak kalmıştır. Rüyalar hakkında birkaç ilgi çekici bilgi:

  • Rüyalarımızın %90’ını unuturuz.
  • Görme engelli insanlar da dâhil herkes rüya görebilir. Doğuştan görme engelli bireyler, rüyalarında görme duyusunu kullanmak yerine sesleri duyar, kokuları koklar ve nesnelere dokunurlar.
  • Rüyalarımızda sadece beynimizde kayıtlı olan yüzleri görürüz. Beyin, rüya esnasında yeni insan yüzleri icat edemez. Rüyalarımızda gördüğümüz yüzleri hatırlamıyor olsak bile mutlaka günlük hayatımızda bir yerlerde, bir anlığına da olsa görmüş olmalıyız. Ömrümüz boyunca binlerce insan yüzü görürüz, bu sebeple beynimizde binlerce yüzden oluşan bir arşiv vardır.
  • Rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Rüyalarda daha çok negatif duygular yaşanır.
  • Hayvanlar da rüya görebilirler.
  • Bir insan her gece ortalama 4, yılda da ortalama 1460 adet rüya görür.
  • Çocukken görülen rüyalar daha uzundur.
  • Hamile olan kadınlar, rüyalarını diğer insanlara göre daha iyi hatırlar. Bunun sebebinin, hamilelikte yaşanan aşırı hormon değişikliği olduğu düşünülmektedir.

Rüyada kız bebek görmek

Rüya yorumu, rüya türlerinden sadece amaçlı/haberci rüyalar grubuna giren; bir mesaj taşıyan rüyalardaki sembolizmi çözme çabasına denir. Metapsişik araştırmalar ve rüya laboratuvarlarında gerçekleştirilen araştırmalar, rüyaların bir kısmının psikofizyolojik sebeplerden kaynaklandığını ortaya koymuştur ve bunlar alelade rüyalar adını almış; hiçbir mesaj taşımadıkları için de yorumlanmayı da gerektirmemektedir.

Bu nedenle, metapsişik araştırmacılara göre, rüyasındaki sembolizmi çözmek isteyen kişilerin öncelikle o rüyanın haberci/amaçlı bir rüya mı yoksa psikofizyolojik kaynaklı bir rüya mı olduğunu bilmesi gerekmektedir. Tüm bu bilimsel gerçeklerden uzak bir şekilde, yüzyıllardır annelerimiz, anneannelerimiz, fikirlerine değer verdiğimiz büyüklerimiz veya sadece yakın arkadaşlarımız rüyalarımızı kendi bilgileri doğrultusunda yorumlamış ve biz de inanmışızdır. Yılan, arkandan kuyu kazan bir kişi demektir; balık, bolluk ve bereket demektir; bir ölüm görüldüğünde ise ölen kişinin ömrünün uzatıldığı söylenir. Rüyaların en belirgin olan ve en çok yorumlanan sembollerinden biri ise bebektir.

Rüyada kız bebek görmek, kısmet olarak yorumlanmaktadır. Bu kısmet, farklı şekillerde görülebilecektir. Rüyanın görüldüğü dönemde, birçok olayın olumlu şekilde sonuçlanması beklenmelidir. Rüyada görülen kız bebek aynı zamanda, rüyayı gören kişiye gönderilecek bir eşyayı da işaret eder. Bu eşya, bir hediye olarak düşünülmemelidir; daha çok bir paket, bir kargo almak olarak algılanmalıdır. Maddi açıdan gayet güzel günlerin geleceği de yine bu rüyanın yorumlarındandır. Rüyasında kız bebek gören kişi, maddi açıdan zor günler yaşıyorsa bunların aşılacağı, bu kişiyi sevindirecek gelişmelerin meydana geleceği de yapılan yorumlar arasındadır.

scroll to top