Close

Şifa Deposu Menengiç Kahvesi

 

Türk kahvesinden daha yumuşak bir içime sahip olan menengiç kahvesi mükemmel lezzeti, farklı aroması ve faydalarıyla kahve severlerin favori içeceklerinden biri olarak son zamanlarda öne çıkmıştır. Aslında kırsal alanlarda kendiliğinden yetişen menengiç ağacının meyvelerinden elde edilen menengiç faydaları sebebiyle de tercih edilir. Sakız ağacı familyasından bir türe ait olan menengiç, halk arasında çitlembik, çedene, çıtlık ve bıttın gibi isimlerle de anılmaktadır. Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu gibi sıcak bölgelerinde yetişen menengiç meyvesinin kahveye dönüşmesi ise uzun zaman alan meşakkatli bir süreci kapsamaktadır. Menengiç meyvelerinin toplanarak yıkanmasının ardından güneşte kurutulması ile devam eden bu şifalı kahvenin serüveni koyu kahverengiye dönene kadar kavrularak devam eder. Kavurma işleminin ardından macun kıvamına getirilen menengiç bu şekilde paketlenerek satışa hazır hale getirilir. Süt ya da suyla hazırlanan menengiç kahvesi tercihe bağlı olarak şekerle ya da şekersiz tüketilebilir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen menengiç kahvesi birçok hastalığa iyi gelen bir şifa deposu olarak adlandırılır. Doymamış yağ asitleri yüksek olan menengiç A, B, B6, C ve E vitaminleri açısından son derece zengin bir kaynaktır. Magnezyum, selenyum, çinko, demir, fosfor, bakır, kalsiyum ve potasyum içeriği yüksek olan menengiç vücut için gerekli pek çok mineral ve element içerir. Her derde deva olan menengiç kahvesinin bilinmeyen diğer faydaları ise şu şekildedir:

·         Göğsü yumuşatır.

·         Balgam söker.

·         İnatçı öksürüğü keser.

·         Nefes darlığına iyi gelir

·         Üst solunum yollarını rahatlatır.

·         Antiseptik özelliği vardır.

·         Ayak terlemesini önler.

·         Yara iyileştirici özelliği vardır.

·         Böbrek kumlarının dökülmesinin yardımcı olur.

·         Ses tellerine iyi gelir gelir.

·         Mide ağrılarına iyi gelir.

·         Kötü kolesterolü düzenler.

·         Mide ağrılarının önüne geçer.

·         Cildin erken yaşlanmasını önler.

·         Afrodizyak özelliği vardır.

·         Kalp yetmezliği riskini azaltır.

·         Damar sertliğini önler.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi gibi pişirilen menengiç kahvesinin hazırlanışı son derece pratiktir. Cezveye her bir kişi için bir  tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyulur. Daha sonra üzerine yine kişi başı bir kahve fincanı tercihen süt ya da su ilave edilir. İyice karıştırılarak kahvenin ıslanması sağlanır. Cezve ocağa alınarak kısık ateşe koyulur ve pişmeye bırakılır. Pişirme esnasında köpük oluşumuna engel olmamak için kahve karıştırılmaz. Köpürdüğü zaman kahve ocaktan alınarak fincanlara pay edilir. Menengiç kahvesi sütle hazırlandığı zaman bolca köpüren bir kahve türüdür ve genel olarak bu şekilde yapılması tavsiye edilir. Birkaç dakika içerisinde hazır olabilen bu leziz ve sağlıklı kahveyi günlük rutininize ekleyebilir, sağlıklı ve leziz menengiç kahvesinin tadına varabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top