Close

Soğuk Algınlığına Pratik Formül: Nane Limon

 

Kış mevsiminde soğuk algınlığına yakalanınca akıllara gelen en pratik yöntemlerden biri de nane limondur. Uzun yıllardır kullanılan bu yöntem ile boğaz ağrısı hafiflerken nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi süreci de kısalır. Hasta olduğunuz zamanlar dışında da korunma amaçlı kullanılabilen bu uyumlu ikili birden fazla sağlık sorununa iyi gelebilen mucizevi doğal şifa kaynaklarından biridir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olan nane limon daha birçok hastalığa da deva olur. C vitamini yönünden oldukça zengin olan nane limonu; uzmanlar hastalık dönemlerinde antibiyotik yerine de tavsiye ederler. Kısacası son derece sağlıklı olan nane limon pratikçe hazırlanması, ekonomik ve lezzetli olması ile de 7’den 70’e bilinen ve tercih edilen bir şifa kaynağıdır. Faydaları saymakla bitmeyen nane limon tarifi nasıldır ve faydaları nelerdir?

Nane Limon’un Çok Bilinmeyen Diğer Faydaları

·         Strese iyi gelir.

·         Astıma iyi gelir.

·         Solunum bozukluklarının önüne geçer.

·         Boğaz kuruluğunu alır.

·         Kalp çarpıntısına iyi gelir.

·         Prostat kanserini önler.

·         Damar tıkanıklığını önler.

·         Diş ağrısı ve ağız kokusunu giderir.

·         Anne sütü arttırıcı özelliği vardır.

·         Sinüzitlerin açılmasını sağlar.

·         Baş ağrılarını giderir.

·         Bahar aylarında görülen alerjik reaksiyonlara iyi gelir.

·         Adet düzensizliğine iyi gelir.

Nane Limon Nasıl Hazırlanır? İşte Nane Limon Tarifi

Temmuz ve ağustos aylarında yetişen nane daha sonra kurutulmaya bırakılarak uzun süre kullanılabilen bir baharata dönüşür. İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmeyen nane içerdiği mentol, flavonoid, menton, fenol ve tanen gibi uçucu yağlar barındırması ile mideyi rahatlatma özelliği bulunan bitkilerden biridir. Limon ise her gün tüketilmesi gereken mucizevi meyvelerden biri olarak bilinir. Günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan limon vücudu temizleme özelliği sayesinde sık sık tüketilmesi gereken meyveler arasında bulunur. Limon; C vitamini haricinde A, B1, B2, B3 ve PP vitaminlerini barındırmasının yanı sıra kalsiyum, bakır, silisyum, demir, fosfor gibi bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller de içerir. Bu kıymetli ikili ile dakikalar içerisinde hastalıklara karşı direnç kazanabileceğiniz bir fincan içecek elde edebilirsiniz. 

Kişi sayısına göre 2 ya da 3 su bardağı su demliğe koyulur. 2 yemek kaşığı kuru nane ilave edilir. 1 limon 4-5 parçaya bölünerek demliğin içine atılır. Ateşe konulan demlik kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika daha kısık ateşte bu işleme devam edilir ve ocağın altı kapatılarak bir süre demlenmesi beklenir. Süzülerek bardaklara alınan nane limon servise bu şekilde hazırlanmış olur. Nane limon yapıldıktan sonra etkili olabilmesi için hızla tüketilmesi gereken bir içecektir. Bekletilen ve soğuyan nane limon sıcak tüketildiği kadar etkili değildir. Bilhassa kış aylarında her gün bir fincan tüketilebilir olası hastalıklardan kendinizi kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top