Close

Siyah noktalardan kurtulma yolları!

Siyah noktalar, hemen hemen birçok ciltte oluşabilir ve oluşmasının temel sebebi düzenli olarak doğru bir şekilde yapılmamış cilt temizliğidir.Yüzün özellikle çene, burun ve alın bölgelerinde gözeneklerin kapanması, nefes alamaması sonucu oluşmaktadır. Siyah noktalar hem görüntüsü hem de cildin nefes alamaması dolayısıyla rahatsızlık vermektedir. Bu yüzden cildinizin siyah noktalardan arınması için evlerinizde hazırlayabileceğiniz çeşitli doğal maskeler bulunmaktadır.

Limon-karbonat maskesi

Limon, kuvvetli bir yağ ve kir çözücü olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple maskenin içinde bulunan limon gözeneklerde tıkanmış yağı ve kiri çözmede etkili olacaktır. Karbonat ise gözeneklerinin içinin temizlenmesinde rol oynayacaktır. Limonun çözeceği kiri ve yağı karbonat temizleyecektir. Limon-karbonat maskesini hazırlamak için öncelikle küçük bir karıştırma kabının içerisine 1 yemek kaşığı karbonatı ekleyin ardından sıkmış olduğunuz yarım limonun suyunu da ilave edin. Daha sonra limon suyu ve karbonat iyice özdeşleşene kadar karıştırın. Macun kıvamı alınca karıştırmayı bırakabilirsiniz. Daha sonra kullanıma hazır olan maskenizi uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Macun kıvamına gelen maskeyi siyah noktaların olduğu bölgelere parmaklarınızla ovalayarak uygulayınız.Sorunlu bölgeye iyice yaydıktan sonra 15 dakika kadar cildinizde bekletiniz. 15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Soğuk su cildinizin gerilmesini sağlayarak gözeneklerin kapanmasına yardımcı olacaktır. Bu maskeyi hazırlarken isterseniz karbonat yerine tuz da kullanabilirsiniz.

Limon-bal maskesi

Bal, antibakteriyel özellikte olduğundan çok güçlü bir temizleyicidir. Bu özellik limonun da yağ ve kir sökücü özelliğiyle birleştiği zaman sizin için eşsiz maske olacaktır. Maskeyi hazırlamak için öncelikle bir adet karıştırma kâsesinin içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Balın doğal ve kaliteli olmasına dikkat edin. Daha sonra kâsenin içerisine yarım limonun suyunu ilave edip karıştırın. Karışım iyice kıvam aldıktan sonra, önceden temizlediğiniz sorunlu bölgeye parmaklarınızla uygulayabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra soğuk su ile durulayınız.

Yoğurt-yulaf maskesi

Yoğurt ve yulaf bir araya geldiğinde yumuşak dokuda bir maske elde etmiş olursunuz. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa bu maskeyi tercih edebilirsiniz. Bu maskeyi hazırlamak için öncelikle bir karıştırma kâsesine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyin daha sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip iyice karıştırın. Son olarak sorunlu bölgenin büyüklüğüne göre karışımın içerisine yarım yemek kaşığı ya da 1 yemek kaşığı kadar süzme yoğurt ekleyip karışımın özdeşleşmesini sağlayın. Hazır olan maskenizi önceden temizlediğiniz sorunlu bölgeye parmaklarınızla yayın.Maskeyi cildinizde 20-25 dakika kadar beklettikten sonra önce ılık suyla maskeyi temizleyin ve ardından soğuk suyla cildinizi yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top