Close

Siyah noktalardan kurtulma yolları

Siyah nokta açık komedon olarak da bilinmektedir. Cilt yüzeyindeki yağ, kir veya ölü hücreler artış gösterdikçe açık gözeneklerin tıkınması sonucu siyah noktalar oluşmaktadır. Ve gittikçe belirginleşmesi rahatsız eden bir hal almasına sebep olmaktadır.

Siyah noktaları temizlemek için uygulayabileceğimiz yöntemler

  • Temiz bir kaba yumurta akını koyuyoruz. Çırparak oluşturduğumuz köpük kıvamını göz çevresinden uzak tutarak cildimize uyguluyoruz. Sonrasında kağıt havluyu yüzümüze yerleştiriyoruz. Ve akın kurumasını bekleyip yüzümüzü iyice yıkıyoruz. Düzenli kullanım sonrası cildinizin temizlendiğini fark edeceksiniz.
  • Bir adet limon suyunun temiz bir kaba sıktıktan sonra bir yemek kaşığı yoğurt ile karıştıralım. Oluşturduğumuz karışımı yüzümüze uyguladıktan sonra yarım saat bekleyelim. Ardından yüzümüzü sabundan kaçınarak bol su ile yıkayalım. Bu uygulamayı haftada iki defa deneyebilirsiniz.
  • Siyah nokta dendiğinde genel olarak hepimiz patatesin bu konudaki ününü duymuşuzdur. Peki, nasıl olarak uygulanmalı? İlk olarak ince halka şeklinde dilediğimiz patatesleri cildimizin lekeli bölgelerine yapıştırarak uygulayabiliriz. Patatesleri su ile ıslatmak kolay yapışmasını sağlayacaktır. 10-15 dakika bekletilmesi ideal olan süredir. Bu uygulamayı her gün deneyebilirsiniz.
  • İkinci olarak patatesleri iyice rendeleyelim. Rendelediğimiz patateslere karışımın kuruluğuna göre bal ekleyelim. Maske şeklinde yüzümüze uygulayıp en az 15 dakika bekletelim. Sonrasında ise bol su ile yıkayalım. Bu uygulamayı her gün deneyebilirsiniz. Patatesleri her gün dikmek yerine hava geçirmeyen bir kaba dilediğiniz patateslerin buzdolabında muhafaza ederek kullanabilirsiniz.
  • Karbonat ile elma sirkesini karıştırarak oluşturacağınız maskeyi de yüzünüze uygulayarak siyah noktaları yok etmeye olan etkisini gözlemleyebilirsiniz.
  • Yöntemlerimizden birisi ise kil maskesidir. Şu ya da sirke ile karıştırdığımız kil maskesini yüzümüze uygulayalım. 10 – 15 dakika beklettiler sonra ılık su ile yıkayalım. Sonrasında ise cildimizi nemlendirelim. Kil maskesi mineral takviyesi yaparken aynı zamanda siyah noktalardan kurtulmamız da büyük fayda sağlayacaktır.
  • Siyah nokta bantlarını kullanmak da temizlenmesinde fayda sağlayacaktır. Ve bildiğimiz üzere hepimiz cildi farklı yapıdadır. Kendi yöntemimizi bulup cildimizin tepki göstereceği yöntemlerden sakınmamız bizim yararımıza olacaktır.

Siyah noktaları sıkmak zararlı mı?

Kuru cilde tırnaklarla uygulanan sıkma yöntemi oldukça yanlış bir davranıştır. O bölgedeki dolaşımı durdurmuş oluruz. Ve tırnak izlerimizin yüzümüzde kalması da pek hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.Cildi iyi bir şekilde buharlaştırıp gözenekleri açmak hafif bir masaj uygulayarak dışarı çıkarılması sağlamak daha doğru bir davranış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top