Close

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu nedir? Hepimizin korkulu rüyası, işkencesi ve en nefret ettiği şeylerden biri olan siyah noktalardan kurtulmak için burada olduğunuzu elbette ki biliyoruz. Burada aynı zamanda siyah noktalar için cilt bakım ürünlerini de göreceksiniz. Yani size çifte takviye yapıyoruz. En iyi siyah nokta kaldırma tedavileri dahildir. Tüm sivilceler eğlenceli olmasa da siyah noktalarla başa çıkmak en sinir bozucu olanlardan biri olabilir: bol miktarda bulunur, saklanması zordur ve geri gelmeye devam ederler.

Tıbbi olarak açık komedonlar olarak bilinen siyah noktalar, yağ veya sebum, döküntü ve ölü cilt hücreleriyle dolu gözeneklerdir. Yağlı karışım, gözeneğin yüzey açıklığına oturur, burada hava ile oksitlenir ve siyah veya gri bir renge dönüşür.

Siyah nokta ve beyaz noktaların tipik olarak aknenin en erken belirtileridir. Aralarındaki temel fark, gözeneklerin açık olması nedeniyle siyah noktaların karanlık görünmesi, “beyaz kafaların kapalı komedonlar olması, yani tıkanmış folikülün yüzeyinin ince bir deri tabakasıyla kaplanması ve daha açık bir renk oluşturmasıdır.” Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu nedir?

Ancak parmaklarınızı bu siyah noktaları sıkacak konuma getirmeden önce (Evet, sorun değil; en güvenli yol için aşağıya bakın!), siyah noktaların nedenleri ve burun, yanaklar, sırt ve daha fazlasındaki en derin siyah noktalardan bile nasıl kurtulabileceğiniz hakkında fikirler sahibi olabilmeniz adına uğraştık. Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu nedir?

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu
Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu – Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Siyah noktaları nasıl önleyebilirim?

Siyah noktalardan kalıcı olarak kurtulamazken (üzgünüm!), gelecek olanların ortaya çıkmasını önlemek için aşağıdaki ipuçlarını içeren tutarlı bir cilt bakım rutini sürdürebilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu nedir?

  • Geceleri daima makyajınızı çıkarın.
  • Yüzünüzü günde iki kez yıkayın.
  • Mümkünse altta yatan hormonal sorunları ele aldığınızdan emin olun.
  • Altta yatan bir neden olabileceğini düşünüyorsanız, kalın, tıkayıcı kremleri, makyajı veya saç ürünlerini ortadan kaldırın.
Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu
Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu – Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalar nasıl geçer? Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu nedir? İlk olarak, siyah noktalara ne sebep olur? Siyah noktaların altında yatan birçok neden var. En sık ergenlik döneminde, hormonların sebum veya yağ üretiminin artmasına neden olduğu ve gözeneklerin tıkandığı durumlarda görülürler. Aşırı yağlı tüketimler sonrasında da siyah nokta artışlarının meydana geldiğini gözlemlemişizdir.

“Hormonlar ayrıca aylık adet kanaması, hamilelik sırasında ve polikistik over sendromu veya androjen fazlalığının olduğu diğer hormonal sendromları olanlarda dalgalanabilir ve siyah noktalara neden olabilir.”

Siyah noktalar nasıl geçer? Diğer faktörler arasında steroid almak, terlerken sıkı giysiler ve şapka veya kask takmak (sporcuları düşünün) ve gözenekleri tıkayabilecek kalın ve tıkayıcı kremler veya yağ bazlı ürünler kullanmak sayılabilir. Genetik de bir rol oynar. Gözenek büyüklüğü genetik tarafından belirlenir ve daha büyük gözeneklere sahip olanlar siyah noktalara daha yatkındır. Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu
Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu – Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Salisilik asit içeren günlük bir temizleyici kullanın

İlk olarak, siyah noktaları gidermek için ideal olan bir beta-hidroksi asit olan salisilik asit gibi aktif maddeleri arayın. Yağda çözünür olduğu için, döküntüleri ve sebumu parçalamak için gözeneklere ve yağ bezlerine derinlemesine nüfuz edebiliyor. İlaçlı jel temizleyici gibi günlük bir temizleyicide kullanılmasını önerilir.

Veya benzoil peroksit ile yüz yıkamayı deneyin

Siyah noktalar için bir başka etkili ve biraz daha güçlü seçenek, CeraVe akne köpüren krem temizleyici gibi temizleyicilerde de popüler olan benzoil peroksittir. Sivilcenin üstündeki ölü deri hücrelerinin çözülmesine yardımcı olur ve açılmasına yardımcı olur. Aşırı çalışmayın ve ürün ambalaj talimatlarında önerilenden fazlasını kullanmayın, çünkü bu işlem cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.

Derin gözenek temizliği için güçlü retinoidler uygulayın

Her şey başarısız olursa, her ikisi de A vitamini türevleri olan retinoidler ve retinol (daha hafif bir versiyon) de siyah noktaların tedavisinde son derece etkili olabilir. Retinoidler, gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşumunu önlemek için cilt hücrelerinizin içten dışa gelişim şeklini değiştirir. Erkekler, kadınlara her ikisi içinde kullanılabilir ve reçeteli gücü vardır. (Bonus: ayrıca ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar.)

Dikkatli ekstraksiyonlar için buhar kullanın

Gözeneklerinizi açmak için yüzünüzü buğulayarak başlayın. Ardından, siyah noktanın kenarlarına hafifçe bastırmak için iki pamuklu çubuk veya bir komedon çıkarıcı kullanın. Ellerinizi kullanmayın, çünkü bu bakterileri sokabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu
Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu – Siyah noktalardan kurtulmanın 6 yolu

Gece boyunca siyah noktaları gidermek için iki adımlı bir yaklaşım deneyin

Siyah noktaların sabaha kadar kaybolmasına yardımcı olmak için iki aşamalı bir işlem yapabilirsiniz: önce bir gözenek şeridi kullanın ve ardından yatmadan önce bir salisilik asit jeli uygulayın. Yanaklarında siyah nokta varsa, nazik ol. Bu cildin diğer lekelere göre biraz daha kuru ve belki de salisilik asit, retinoidler veya benzoil peroksite karşı daha hassas olacağını unutmayın.

İnatçı siyah noktaları burnunuzdan çıkarmak için gözenek şeritleri kullanın

Derin temizleyici gözenek şeritleri gibi gözenek şeritlerini deneyin. Bu maske benzeri yamalar burun derisine yapışır ve kurudukça yapışkan, şerit çıkarıldığında çıkarılan yağ, sebum ve ölü cilt hücrelerine yapışır. Yine de tahriş edici olabilirler, bu nedenle hassas cildiniz veya rosaceanız varsa dikkatli olun. Ayrıca, bu alanda düzenli olarak salisilik asit içeren bir temizleyici veya serum kullanmanızı ve manuel ekstraksiyonlarla profesyonel bir yüz bakımı yaptırmanızı önerilir.

scroll to top