Close

Tansiyonu ne düşürür?

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon, damarın içinde bulunan kanın damar duvarına olağandan yüksek uyguladığı basınçtır.Bu halk arasında tansiyonun yükselmesi olarak da bilinir.Büyük ve küçük tansiyonun normalden fazla olması durumudur.Doktor kontrolünde takip edilmelidir.Uzun süre varlığını belli etmeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine ciddi hasarlar verebilir.Bu hasarlar sebebiyle adı sessiz düşman olarak da nitelendirilir.Bundan korunabilmek için belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürüp, önleminizi almalısınız.

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Aşırı yüksek kan basıncı sebebiyle baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve görmede bozukluk gibi şikayetleriniz var ise hipertansiyon analizi için bir doktora gitmenizi ve kan basıncınızı ölçtürmenizi öneririz.

Bunlara ek olarak şu belirtiler de olabilir;

1-Halsizlik,

2-Yorgunluk,

3-Burun kanaması,

4-Kulaklarda çınlama şikayeti,

5-Yürürken ve merdiven çıkarken zorlanmak,

6-Sık aralıklarla idrara çıkma,

7-Bacaklarda oluşan şişlikler,

8-Gece uykudan uyanıp idrara çıkma gibi belirtiler de hipertansiyon hastalığının habercisi olabilir.

Tansiyonu ne düşürür?

Taniyonu düşürebilmek adına evde uygulayabileceğiniz yöntemler;

1-Sarımsak:Sarımsak, hipertansiyona doğal bir şifadır.Allicin adı verilen madde içeriği sayesinde, yüksek tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur.

2-Limon:Limon antioksidan ve C vitamini içeriği sayesinde zengin bir besin kaynağıdır.Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve serbest radikallere karşı savaşır bu şekilde yüksek tansiyonun(hipertansiyon) düşmesine yardımcı olur.

3-Nane çayı: Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucu nane çayı hipertansiyon tedavilerinde önemli rol oynar, yüksek tansiyonu düşürür ve kan basıncını normal seyrine çeker.

4-Muz:Gün içinde tükettiğiniz 1-2 muz yüksek tansiyonun düşmesine ve tansiyonunuzu kontol altına almanıza yardımcı olur.

5-Nar:Nar içeriği sayesinde çok zengin bir meyve türüdür.Narın yüksek tansiyonu düşürme ve kontrol altına alma tedavilerinde kullanıldığı ve iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

6-Pancar suyu:Pancar suyu, içerdiği nitrat sayesinde yüksek tansiyonu düşürdüğü son araştırmalarla kanıtlanmış ve hipertansiyon tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top