Close

3 yaş çocuk oyunları nelerdir?

İŞTE 3 YAŞ ÇOCUK OYUNLARI

Çocuğunuzun oyun evresine bastığı bu zaman diliminde, çocuğunuzun yaratıcılığı da artmaya başlar. Sorularının ardı arkası kesilmeyen bir afacanla karşı karşıyasınız. 3 yaş evresi merakın arttığı, çevreye olan dikkatin oldukça güçlü olduğu bir yaştır. Bu yüzden 3 yaş çocuk oyunları çok önemlidir. Bu yaşta ebeveynlere düşen ise, çocuğunuzun kendini kolayca ifade edebilmesini, özgürlüğünü, merakını, yaratıcılığını desteklemektir. 3 yaş çocuk oyunlarının seçimine ve etkinliklerin doğru amaçlarla yürütüldüğünden emin olmalısınız. Hangi oyunun çocuğa ne gibi kazanım sağladığını tartmalı, faydalarını bilmeli, çocuğa nasıl aktarılması gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

EN İYİ 11 ÇOCUK OYUNU

Mış oyunu: 3 yaş evresindeki çocuklara anne, baba, doktor, abi, abla gibi roller verilerek oyun kurulur. Çocuğunuz böyle roller üstlenmekten aşırı zevk alır ve eğlenir. Oyun esnasında oyunu çocuğunuzun yönetiminde olmasına izin verin. Oyuna bebekler, kuklalar, mutfak araç gereçleri, pelüş oyuncaklar dahil edebilirsiniz.

3 YAŞ ÇOCUKLARI İÇİN SU OYUNLARI

Su oyunu: Büyük bir kaba su doldurarak çocuğunuza oyun yaratabilirsiniz. Su içinde gemi yüzdürme, balık yakalama, köpük oluşturma gibi etkinlikler oluşturabilirsiniz. Çocuğunuza doğal çevrede de asla suyla oynama, ona dokunma gibi kelimelerle hitap etmemelisiniz. Çocukta oluşacak özgüvensizlik ileri de büyük sıkıntılara dönüşebilir.

YEMEK YAPARAK EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN


Çocuğunuzla mutfakta vakit geçirmelisiniz ve ona bazı görevler vermelisiniz. Karıştırma, kurabiyelere şekil verme, sayı sayarak süre tutma, eşyaları yerleştirme gibi ufak tefek işler ile el becerilerini geliştirebilirsiniz.

Balonlu oyunlar: Çocuğunuzun balonu hiç yere düşmeden sektirmesini, karşılıklı balon atabilirsiniz.

EĞLENCELİ BİR ÖNERİ: HAYVAN TAKLİDİ

Çocuğunuzun hayvan resimleri verin ve onu taklit etmesini sağlayın. Sizde bu hayvanı bilmeye çalışın. Karşılıklı bu oyunu devam ettirebilirsiniz.

Renk macerası: Çocuğunuzla bir renk belirleyin ve çevrede bu rengi aramak için yarışın.

Spor hareketleri: Çocuğunuzla küçük egzersizler yaparak onun sizden gördüklerini yapmasını sağlayabilirsiniz.

3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNUZUN DİKKAT GELİŞİMİ SAĞLAYAN OYUNLAR

Yastık kapma oyunu: Hareketli bir müzik açarak ortaya yastık yerleştirin. Müzik durduğunda yastığa ilk oturan oyunu kazansın. Böylece çocuğunuzun dikkatini artıran bu oyun işitsel olarak da kazanım sağlar.

Pet şişelerle bowling: Çocuğunuzun şişeleri küçük topla devirmesini söyleyin. Bu oyun çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu artıracaktır.

Sert mi yumuşak mı: Bu oyun çocuğunuzun kavramları öğrenme amaçlıdır. Oyuncaklarından pelüşleri ve küçük sert yapılı oyuncaklarını kullanabilirsiniz. İki kutu oluşturun ve bunları sert mi yumuşak mı olarak ayırmasını sağlayın.

Uzun-kısa oyunu: Kağıtların uzun kısa olarak keserek çocuğunuz bunları uzun olanları başa, kısa olanları sona doğru sıralayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top