Close

Hamile yogasının faydaları nelerdir?

Anne adaylarına hem hamilelik hem de doğum sürecinde hem fiziksel hem de psikolojik açıdan büyük fayda sağlayan aktivitelerden biri de hamile yogasıdır. Doğum sürecini de bir hayli kolaylaştıran bu aktivite, doktorlar ve uzmanlar tarafından en sık tavsiye edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

HAMİLE YOGASI DERSİNDE NELER YAPILIR?

Hamileliğiniz rahat geçirilmesi, doğuma ve anneliğe hazırlanma sürecinde gereken tüm fiziksel, zihinsel ve psikolojik çalışmaları içeren hamile yogası dersleri, anne adaylarına pek çok farklı açıdan fayda sağlamaktadır.

HAMİLE YOGASININ FAYDALARI NELERDİR?

Asana denilen yoga duruşları sayesinde fiziksel olarak güçlenen hamileleri bir yandan da esneklik kazanmaktadırlar. Anne adaylarının, değişen beden ağırlık merkezi ile uyum sağlamasına yardımcı olan yoga duruşları, hamilelerin duruşunu düzeltmekte ve omurgalarını hizalamaktadır. Bunun sonucunda da hamilelik sürecinde ortaya çıkan bel, sırt ve boyun ağrıları vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bedensel ağrılarından kurtulan hamileler bu sayede zihinsel olarak da özgürleşmekte ve hem hamilelik süreçlerine hem de anneliklerine daha rahat odaklanabilmektedir.

Hamile yogası derslerinin önemli bir parçası olan ve derslerin bütününe yayılan nefes egzersizleri ise doğal akan nefesleri kullanmayı ve kontrollü nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Böylelikle doğal akan nefeslerin daha derin, odaklı ve yavaş olması sağlanırken nefeslerle birlikte gevşeme çalışmaları da gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaları sıkça yapan anne adayları hem nefes kalitelerini hem de yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

Hamile yogasının diğer bir parçası olan meditasyon ise hamilelerin, yaşadıkları anın farkında olmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Ailesel ve toplumsal baskılardan, yargılardan, koşullanmalardan uzaklaşan anne adayları, kendilerine yaklaşabilmekte ve hem kendileri hem de bebekleri için daha huzurlu hale gelmektedir.

Derslerde yapılan diğer bir alıştırma olan pelvik taban çalışmaları ise unutulan pelvik bölge kaslarını güçlendirmeyi sağlamaktadır. Hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerinin yanı sıra hem cinsel hayat hem de yaşlılık açısından önem taşıyan bu bölge kaslarını tanıyan hamileler, bu kasları çalıştırmak ve güçlendirmek gibi konularda hamile yogasından faydalanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top