Close

Mide üşütmesine iyi gelen 10 mucizevi besin

Mevsim geçişlerinde en sık rastlanılan sorunlardan biri de mide üşütmeleridir. Mide üşütmesi olarak nitelendirilen bu durum; vücuda giren bakteri, virüs, enfeksiyonun habercisidir. Mideden çok bağırsağın etkilenmesiyle kendini belli eder. Mide üşütmesi olarak adlandırılan bu rahatsızlık tedavi edilmemesi durumunda şiddetini arttırır.

Mide üşütmesinin belirtileri nelerdir?

1-Karın, mide bölgesinde ağrı

2-Mide bulantısı, kusma

3-İştahsızlık,

4-Halsizlik,

5-İshal,

6-Mideye kramp girmesi,

7-Kötü ağız kokusu,

8-Midede gaz ve şişkinlik,

9-Geğirme,

10-Yeşil dışkı,

11-Hazımsızlık,

12-Aşırı susama/ağız kuruluğu

13-Terleme,

14-Baş ağrısı

15-Kilo kaybı gibi belirtileri vardır.

Mide üşütmesine nasıl tedavi edilir ve hangi besinler iyileşmesi sürecine destek olur?

Mide üşütme rahatsızlığında, ishal ve kusma şiddetli olarak devam ederse vücut çok fazla su kaybeder ve susuz kalmış olur. Dehidrasyon (vücuttaki su kaybı) adı verilen bu durumla karşılaşan vücutta kalp atışları yavaşlamaya başlar ve zamanında müdahale sağlanmazsa ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Bu duruma erişmemesi için mide üşütmesi yaşandığında bol sıvı tüketimi çok önemlidir.

Mide üşütmesi rahatsızlığının tedavilerinde tercih edilen yol genelde doktor reçetesiyle alınan antibiyotiktir.Günümüzde reçetesiz antibiyoktik kullanımı da yasal olmadığı için bu rahatsızlığı yaşayan ve tüm belirtileri çok şiddetli dozlarda yaşayan kişinin bir doktora antibiyotik kullanımını hastanın metabolizmasına uygun dozajda ve sıklıkta olduğuna karar verip reçete oluşturacaktır.Fakat belirtilerin birkaçına sahip olun bir bireyin önlenebilir aşamadaysa rahatsızlığı evde uygulayabileceği tedavi yöntemi de olumlu sonuç verecektir.Zencefil çayı ve nane limon tüketimi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Mide üşütmesi durumda kişi çok yorgun düşer, dinlenmek en önemli adımlardan biridir.

İyi gelen besinler şunlardır;

1-Sarımsak,

2-Bal,

3-Zencefil,

4-Tavuk çorbası,

5-Kırmızı soğan,

6-Keten tohumu,

7-Yoğurt,

8-Mercan Köşkü,

9-Toz biber,

10-Nane limon

Bu besinlerin tüketimi mide üşütmesi rahatsızlığının oluşturduğu sorunları gidermekte size destek olacaktır. Bunların yanı sıra bol bol su içilmesi ve dinlenmeye özen gösterilmesi gerekir.

scroll to top