Close

Tekrarlayan düşüklerin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Tekrarlanan düşüklerin sebepleri nelerdir?

Tekrarlayan düşüklerin en önemli sebebi genetik faktörlerdir. Anne ve babanın yaşı da önemli faktörlerdendir. En önemli belirtiler kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bulantının kesilmesi de önemli belirtilerdendir. Tekrarlayan düşüklerin sebepleri nelerdir? Nasıl belirtileri vardır ve çözüm ne olabilir inceleyeceğiz.

Bebek 500 grama ulaşıncaya kadar ve 20. haftadan önce gerçekleşen en az iki defa ya da daha fazla görülen düşüğe tekrarlayan düşük denir. Hamilelikte en sık rastlanan komplikasyon düşüktür. Düşük esnasında 500 grama ulaşmamış fetüs rahimden atılır. Gebeliğin 139. günden önce sonlanması durumudur. Düşük oranları sanıldığından fazladır. Hamileliklerin düşükle sonlanma ihtimali yüzde 15- 40 gibi oldukça yüksek bir sayıdır. Pek çok kadın erken dönem düşüklerini ağrılı geçen bir adet kanaması sanmaktadır. Bu düşük oranlarının yaklaşık yüzde 62 si 12. gebelik haftasından önce gerçekleşmektedir. Tekrarlı düşük yapma ihtimali ilk düşükten itibaren artar. 

DÜŞÜĞÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düşüğün ilk belirtisi kanama şeklinde görülmektedir. Bu kanamanın rengi normal adet kanamasından daha koyu ya da daha açık olduğundan bu şekilde ayırt edilebilir. Hamile kaldığınızı biliyor ya da şüpheleniyorsanız kanama yaşamanız düşük yaptığınızı gösteriyor olabilir. Özellikle artan kasık ağrısı da yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gebeliğin ilk döneminde yerleşme kanamaları ile hafif kasık ağrıları yaşanabilir. Kafa karışıklığından kurtulmak ve emin olmak adına doktor kontrolü gerekli olmaktadır. 

TEKRARLI DÜŞÜĞÜN SEBEPLERİ NELERDİR

Anne adayının yaşı ilerlemiş ise düşük riski artar. Yaşı ilerlemiş aday özellikle bir defa düşük yaşamışsa risk daha da yüksektir. Örneğin yaşı 35-39 arasında olan bir anne adayının düşük riski yüzde 17.7, yaşı 40-44 aralığında olan bir adayın düşük riski ise yüzde 33.8 civarındadır.

Baba adayının yaşı da 50 ve üzerindeyse yine düşük riski artar.

Anne adayının ağır egzersizler ve ağır işler yapması da düşük riskini artırır. 

Küçük kanamalar yaşanan bir gebeliğin erken dönemlerinde cinsel ilişkinin azalması gerekmektedir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan, hasta ya da yeterli beslenmeyen anne adayları için de düşük riski fazladır.

En sık görülen düşük nedeni ise fetüsün gelişimindeki anormalliklerdir.

Bunun dışında genetik faktörler de özellikle tekrarlı düşüklerin en önemli sebeplerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top