Close

Mpv değerinin sağlıktaki önemi

İnsan vücudunda dolaşım sisteminin temel elemanı olarak adlandırdığımız kan 3 ana bileşenden oluşur. Kırmızı kan hücresi yani eritrositler, beyaz kan hücresi yani lökositler, ve üçüncü olarak trombositlerdir. Her birinin kendi görevi olmakla birlikte eritrositler dokulara oksijen taşır, lökositler bağışıklık sisteminde görevlidir, trombositler de kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar diyerek görevlerini özetleyebiliriz. Doktorların sık başvurdukları tahlillerin değerlendirme kriterlerinden birisi olan, ortalama trombosit hacmi olarak bilinen MPV  ( Mean Platelet Volume ) değeri neyi ifade eder? Normal değerinden yüksek veya düşük olmasının riskleri nelerdir? Tüm cevaplar yazının devamında…

Ortalama trombosit hacmi

Ortalama trombosit hacmi ( MPV ) hekimlerin genelde tam kan sayımı (CBC ) içerisinde istedikleri, sonuçları değerlendirirken de yine diğer ölçüm değerlerini göz önünde bulundurarak neticelendirdikleri trombosit hacminin ölçümüdür. Trombositlerin görevi, örneğin yaralanmalar gibi doku hasarında kan kaybını önlemek amacıyla dokunun hasarlı bölgesine yakın yerde kan pıhtılaşmasını sağlamaktır.

Yüksek MPV değeri ne anlama gelir?

Yüksek MPV değeri trombositlerin sayısının veya hacminin ortalamadan büyük olduğunu gösterir. Fakat tek başına yüksek MPV değeri herhangi bir neticeyi belli etmez. Test sonuçları diğer kan değerleriyle birlikte yorumlanır. Bu yüzden, resmin tamamını görebilmek için test sonuçları hekimle birlikte değerlendirilmelidir. Zira yüksek rakımlı şehirlerde yaşamak, ağır egzersiz rutinine sahip olmak gibi doğal nedenler de yüksek MPV değerine sebep olabilir. Trombositler kemik iliğinde üretilerek kan dolaşımına katılıp bir süre sonra hacim olarak giderek küçülürler. Bir birey düşük trombosit sayısına ve yüksek trombosit hacmine sahipse kemik iliğinin hızlı bir şekilde trombosit ürettiğini gösterir. Eğer bu kontrolsüz bir çoğalma ise kanser olma riskini akla getirir ve ek testler yapılmadan kesin bir şey söylenemez. Kontrollü fakat çok yüksek olan yüksek MPV değeri kalp hastalıklarını, hipertiroidi, diyabet riskini veya D vitamini eksikliğini akla getirir.

Düşük MPV değeri ne anlama gelir?

Düşük MPV değeri trombosit hücrelerinin ortalama boyutundan küçük olduğu anlamına gelir. Fakat MPV değeri yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı tek başına değerlendirilmeyen bir testtir. Tam kan sayımındaki diğer kan hücresi değerlerinin sonuçlarıyla birlikte ele alınarak aşağıda belirtilen risk faktörlerinin taşınıp taşınmadığı hekim tarafından değerlendirilir. Inflammatuar bağırsak hastalığı, aplastik anemi, bazı kemoterapi uygulamaları gibi sebepler trombosit hacim düşüklüğüne yol açarken, sağlıklı bireylerin bir takım alışkanlıkları trombosit hacimlerinin düşük olmasına da doğal yoldan sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top