Close

Ödemin 6 önemli sebebi

Ödem, zaman zaman herkesin başına gelmiş olan bir rahatsızlıktır. Vücutta şişme meydana gelmesi ile ortaya çıkan ödem, kişiyi de oldukça rahatsız eder. Peki, ödem neden olur ve ödem atmanın yöntemleri nelerdir? İşte ödem attıran çay tarifi…

Ödem, vücudun çok fazla su biriktirmesi olayıdır. Genellikle bacak bölgesinde biriken ödem akciğerde de birikebilir. Kilo artışı ve şişkinlik hissettiğiniz zaman ilk akla gelen şey ödemdir. Zararsız ve geçici bir rahatsızlık türü gibi görünse de ödem ağır hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ödem meydana geldiği zaman vücudumuzda bulunan kılcal damarlardan vücut dokularına aşırı bir sıvı akışı oluşur. Bu aşırı sıvı akışı sonrasında ise vücutta şişkinlik meydana gelir.

Ödemin sebepleri

  • İlk sırada kesinlikle hareketsizlik yer almaktadır. Hareketsiz bir yaşam kan akışının sağlanmadığı bir yaşamdır ve bu durumda ödemden kaçmak imkânsızdır. Özellikle yatalak ve yürüyemeyen engelli kişiler ödem rahatsızlığından muzdariptir. Eğer hareket kabiliyetini yitirmiş bir hasta tanıdığınız var ise her zaman ayaklarını yükseğe kaldırarak kan akışını sağlayabilir ve ödem hastalığının rahatsızlık seviyesini en aza indirgeyebilirsiniz.
  • Bir diğer ödem sebebi ise hamileliktir. Hamile olunduğu zaman doğal olarak vücut çok fazla su tutmaya başlar. Bu durumda ödem meydana gelir. Fakat doğum sonrasında geçecektir. Çok az bir ihtimalde olsa bazı zamanlarda doğum sonrasında da ödem devam etmektedir.
  • Çeşitli ilaçlarda yan etki olarak ödeme sebep olabilmektedir. Bu yüzden eğer böyle bir yan etkiye sahip ilaç kullanıyorsanız derhal doktorunuza danışıp değiştirmesini istemelisiniz.
  • Böbrek hastalıkları da ödeme davetiye çıkarmaktadır. Böbrek vücuttaki sıvı dengesi için hayati bir organ olduğu için herhangi bir böbrek hastalığı da ödeme sebep olabilir.
  • Venöz yetmezliği sonucunda bacağın ikisinde de ödem oluşur. Venöz yetmezliğinde yeterli kan akışı sağlanamaz ve vücutta biriken sıvı şişkinlik yapar.
  • Son olarak kalp yetmezliği de vücutta ödeme neden olabilir. Kan yeteri kadar pompalanmazsa vücudun belirli yerlerinde kan birikir. Böylelikle kan damarlarından dokulara sıvı sızmaya başlar.

Ödem söktüren çay tarifi

Ödemden kurtulmak için öncelikle tuz azaltılmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bunlar haricinde bir de ödemi atmaya destekleyici çay içerseniz bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Vücutta bulunan toksitleri atmaya yarayan mısır püskülü ödem atıcı çayda kullanılması gereken bir bitkidir. 1 tutam mısır püskülü, 1 tutam kiraz sapı, maydanoz sapı ve 1 çar bardağı yeşil çayı 2 su bardağı su ile kaynatın ve gün boyu için. Ödem atmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kilo vermenize de katkı sağlayacaktır.

scroll to top