Close

Reiki ile stresi azaltmanın 3 aşaması

Bir japon tekniği olan Reiki, ağırlıklı olarak stres azaltmak ve rahatlamak için kullanılsa da iyileştirici amaçla da uygulanmaktadır. Ellerin ağrının ya da stresin hissedildiği yere konularak uygulanır. Tüm canlıların içinde bulunan ve yaşamasını sağlayan “yaşam enerjisi” fikrine dayanır. Eğer yaşam enerjiniz düşükse kendinizi hasta ve yorgun hissedersiniz, yüksek ise mutlu ve sağlıklı.

Reiki nedir?

Reiki Japonca iki kelimenin birleşiminden oluşur. Tanrının bilgeliği anlamına gelen “Rei” ve hayat enerjisi anlamına gelen “Ki”. Bu bağlamda Reiki “Ruhsal olarak yönlendirilen yaşam enerjisi” anlamına gelmektedir.

Nasıl uygulanır?

Reiki kaslara ve iç organları da kapsayacak şekilde tüm vücuda uygulanabileceği gibi stres ve travmaları tedavi etmekte de kullanılabilir. Uygulama Reiki Ustası(Master) olarak tabir edilen kişiler tarafından seanslar halinde uygulanır. Sizin ağrı hissettiğiniz bölgelere uygulanabileceği gibi, pratisyen önce sizin üstünüzde bir tarama yaptıktan sonra enerji akışının tıkandığı veya az olduğu bölgelere de uygulayabilir.

Kendinize Reiki nasıl uygularsınız?

Kendi başınıza uygulayabileceğiniz en basit Reiki yöntemi, kendi üstünüzde tarama uygulamasıdır. İlk olarak tıpkı meditasyonda olduğu gibi gözlerimizi kapatarak başlayalım. Meditasyonda amaç zihnimizde beliren düşünceleri fark etmek olduğu gibi Reiki de ise tamamen duyu ve hislere odaklanmak hedeftir. Gözlerimizi kapattıktan sonra sırayla vücudumuzdaki bölgelere odaklanarak bu bölgelerden aldığımız duyu ve hisleri fark etmeye çalışmalıyız. Bu uygulamanın esas amacı vücudumuzun parçalarına odaklanarak herhangi bir değişiklik yapmadan olanları hissetmeye çalışmaktır. Bu aşamada odaklandığınız bölgede ağrı veya gerginlik hissetmeniz o bölgedeki enerjinin düşük ve ya stres altında olduğuna işarettir.

Reiki seviyeleri

Toplamda 3 adet Reiki seviyesi bulunmaktadır.

  1. seviye:Reiki pratisyeni ile başlayacağınız birinci seviye eğitiminde öncelikle Reiki’nin tarihi, ellerin pozisyonları ve Reiki’yi kendinizde uygulamanız öğretilir. Bu aşamada Reiki’nin öncelikle kişinin kendi üzerinde kullanması ve pratik yapması cesaretlendirilir. Bu sayede birinci dereceden Reiki’nin etkisini hissedebilir ve faydalarını kendi üstünüzde gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca ileride Reiki’yi başkaları üzerinde uygulamaya başladığınızda bu tecrübelerinizinde faydası olacaktır.Birinci seviyedeki uygulamalarınızdan olumlu geri dönüş almaya başladıktan sonra ve artık kendinizi yeterli hissetmeye başlamışsanız, Reiki pratisyeninin gözlemleri doğrultusunda ikinci seviyeye geçebilirsiniz.
  2.  seviye: Reiki’yi başkaları üzerinde uygulamaya metotları öğretilir. Bunun yanında iyileştirme frekansı, duygu ve dengeyi sembolize eden ve bunlara yönelik Reiki uygulamalarının etkisini arttıran, Reiki sembolleri öğretilir. Bu semboller Reiki uygulamasına başlamadan evvel havaya çizilerek, pratisyenin odağını arttırması amaçlanır.
  3.  seviye: Bu seviyeye geçmeden önce kişinin pratik sıklığına bağlı olarak 6 ay ile 1 sene arasında uygulama yapmak gerekmektedir. Reiki uzmanının yeterli görmesi sonucu 3. seviye ve Reiki uzmanlığı eğitim birlikte başlar. Bu eğitimi de tamamladıktan sonra artık sizden uzaktaki kişilere de yaşam enerjisi yönlendirmeyi öğrenmiş duruma gelmeniz amaçlanır.
scroll to top