Close

Terebentin ve Terebentin Faydaları

Terebentin çam ağaçlarının gövdelerindeki yarıklardan sızan reçinemsi sıvıya verilen addır. Bu reçinemsi sıvı soluk sarı renkli, bal kıvamında ağdası bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda kendine has kokusuyla bilinir. Soğuk havada bekletildiklerinde katı, sıcak havada durduklarında ise sıvı kıvam alırlar. Başlıca kullanıldığı alanlar arasında boya, vernik, kağıt sanayisi bulunur. Terebentin uçucu yağ grubu olması sebebiyle bakım ürünlerinde de sık sık tercih edilir. Terebentin yağı özellikle son dönemde saçlar için sık sık tercih edilmektedir.

Terebentin Esansı Nedir?

Terebentin esansı bilinen adıyla neft ya da neft yağı ismiyle raflarda yer alır. Bu yağ çam ağaçlarının gövdelerindeki yarıklardan akan koyu sarı renkli, bal kıvamında kendine has keskin kokusuyla, kolay alevlenebilen yakıcı bir sıvıdır. Bu sıvı başlıca boya, kağıt, mum, vernik, cila gibi sanayide inceltici ve çözücü olarak kullanılan bir maddedir. Aynı zamanda bu reçine yapay reçineler, böcek ilaçları, yapay çam yağı, kafur gibi kimyasal maddelerin üretiminde hammadde olarak kullanılır. Çam terebentin esansı ve yağı farklı şeylerdir; esans çam ağacının dikenlerinden elde edilir. 

Çam Terebentin Yağının Faydaları

Bu yağ antibiyotik özelliğe sahip olduğu için sık sık tercih edilir. Özellikle saçtaki sorunlar için tercih edilen yağın faydaları şöyledir:

 • Çok eski zamanlardan beri kullanılan, doğal ilaç olan bu yağ, bronşit hastalığında, ayak burkulmalarında ağrı dindirici olarak kullanılan bir üründür.
 • Aynı zamanda veterinerlerin de sıkça başvurduğu solucan düşürücü olarak kullanılır. 
 • Tedavi olarak kullanımı günümüzde azalmış olsa da hala bazı kişiler tarafından romatizma ağrıları için de tercih edilir. Bu yağ hastalıklı bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür ve masaj yaparak derinin içine çekmesi beklenir. Daha çok bu kanını hareketlenmesi sağlayarak ağrılı bölgenin dağıtılmasını sağlar. 
 • Yağ hafif yakıcı etkisi olması sebebiyle sinir hücrelerini uyarımında da etkili olan yağlardandır. 
 • Çam terebentin solunum yolu hastalıklarının tümünde kullanılır.
 • Öksürük, balgam sökücü, astım, soğuk algınlığı gibi durumlarda deriye sürülür ve hastanın rahatlaması sağlanır. Aynı zamanda buğusu da yapılabilir.
 • Bronşit tedavisinde kullanılır ve deriye sürülerek kullanılır.
 • Bilek burkulmalarında çam terebentin yağı sürülerek burkulan bölgede ağrının giderilmesinde yardımcı olur.
 • Romatizma ağrısı olan kişilerin ağrılı bölgeye mesaj uygulanıp sürülmesiyle o bölgede ağrının dağılmasına yardımcı olur.
 • Eklem ağrısı, kas ağrısı, kas sertliği olan kişilere yine deriye sürülerek rahatlaması sağlanır.
 • Saçlardaki kepeğin giderilmesinde faydalıdır.
 • Saçları geç uzayan kişilerde, şampuanlarına ya da direkt saç bakım yağlarıyla doğrudan saça sürerek uzamasına yardımcı olunur.
 • Saçları canlandırarak güçlendirir.

Çam Terebentin Yağı Kullanımı

Çam terebentin yağı son dönemde bu faydaları sebebiyle sık sık merak edilerek denenir. Grip, soğuk algınlığı, nefes darlığı, sinüzit hastalıklarında bu yağı kullanmak isteyenler ise şu tarifi kullanabilirler:

Öncelikle suyu iyice kaynatın ve kaynayan suyu bir kaba boşaltın. Kaba boşalttığınız suyun içine iki-üç damla çam terebentin yağı damlatın. Damlatılan suyun buğusuna kafanızı tutun. Bu süre 5-10 dakika arasında olmalıdır. Çam terebentinin keskin kokusu size iyi gelir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top