Close

2 Yaş Oyuncak

Geldi oyun zamanı: İki yaş oyuncakları

Öğrenme ve eğlenme isteğiyle adım attığı her yeri heyecanla keşfetmeye çalışan bebeğiniz artık iki yaşında. İki yaşındaki çocukların enerji ve coşkularını dindirmek çok zordur. Onun için en hareketli sizin için ise en yorucu günler gelmiştir. Tabii bunlar tatlı yorgunluklar… Gördüğü her yeni şey karşısında büyük şaşırma tepkileri veren iki yaşındaki bebeğinizi izlerken çok keyif alacaksınız. Çocuğunuzun büyük insanlar gibi başına buyruk hareket etme istekleri, bu zamanlarda başlar. Her şeye arkasına bakmadan koşar, tabii siz de onun arkasından. Bu zamanlarda iki yaşındaki çocuğunuzu hem eğlendirecek hem oyalayacak hem de enerjisini alacak oyuncaklara ihtiyacınız olacak. İki yaşındaki bebeğiniz için sıkılmadan oynayabileceği el işlerini destekleyen, başarmanın keyfini yaşayacağı neden-sonuç odaklı ve aktiviteli oyuncaklara ihtiyacınız olacak. Bebeğinizin el-göz koordinasyonu son hızla gelişmeye devam ediyor. Bu becerisini destekleyen, bir şeyler inşa edebileceği oyuncaklar veya basit komutları yerine getirmesini sağlayabileceği oyuncakları tercih edebilirsiniz.

İşte sizin ve iki yaşındaki bebeğiniz için bazı alternatif oyuncaklar:

Renkli ve İnşa Edilebilir Bloklar

Çocuğunuz, el-göz koordinasyonunu destekleyen ve yaratıcı yönünü ortaya çıkarmasına yardımcı olacak olan inşa edilebilir büyük bloklar ile sıkılmadan vakit geçirebilir. Özellikle meraklı bir bebeğiniz varsa o blokları tek tek inceler, hangisini hangisiyle birleştireceğini düşünürken zaman akıp geçer. İki yaşındaki çocuğunuz oyuncağıyla oynarken siz de bazı parçaları göstererek kendisine yeni bir dünya inşa etmede yardımcı olabilirsiniz.

Üzerine Binilebilen Oyuncaklar

Akülü arabalar, itilip-çekilebilen arabalar, üç tekerli bisikletler veya sallanan atlar… Hem eğlenceli hem de çocuğunuzun kontrol becerisi kazanmasını sağlayan bu oyuncakların o kadar çok alternatifi var ki bırakın istediği oyuncağı bebeğiniz kendisi seçsin. Evin içinde gidip gelebileceği bir rota oluşturursanız, o rotayı başarıyla tamamlayan bebeğinize minik sürprizler hazırlayarak daha kontrollü ilerlemesini teşvik edebilirsiniz.

Oyun Hamurları

2 yaşındaki çocukların favori oyuncakları arasında emin olun oyun hamurları yer alıyor. Rengarenk ve üzerine bastırıldığında, sıkıldığında her tarafa komik bir şekilde yayılan renkli hamurlar çocuğunuzun çok ilgisini çekecek. Çocuğunuz, hayal gücünü tetikleyen oyun hamurları ile kendi oyuncaklarını yapabilir, hayalini kurduğu aletin ilk tasarımını bu şekilde yaratabilir. Bebeğinizin el becerilerini de geliştiren oyun hamurları ile miniğinizi yalnız bırakmayın. Yokluğunuzdan istifade edip oyun hamurunun “tadına” bakmak isteyebilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Oyuncak Toplar – Top Havuzları

Kavrama, tutma, bırakma, sallama gibi çocuğunuzun ince motor becerilerinin gelişmesini sağlayan oyuncak toplar, özellikle erkek çocukları için vazgeçilmez oyuncaklardan biridir. Bebeğiniz dağılan topların peşinden giderken bu sırada vücut kaslarının da geliştiğini hatırlatmakta fayda var.

Yapbozlar

Yapbozlar, çocuğunuzun neden-sonuç ilişkisini kavramasına ve problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Yapboz parçalarını doğru yere yerleştirmeye çalışırken deneme-yanılma yöntemiyle hangi parçanın nereye uygun olduğu çıkarımlarında bulunurlar. Rengarenk ve ahşap yapbozlar her yaştan çocuğun gelişimine uygun olarak üretilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top