Close

Hamile Kalmak İçin Tarihler

Pek çok kadın ve erkek yeni bir yuva kurduktan sonra ailelerini genişletmek üzere bir bebek sahibi olmak ister. Her kadın hangi tarihlerde hamile kalabileceğini az çok bilir ama kesin olarak hesaplayamaz. Aslında, hamile kalma tarihlerini hesaplamak çok zor değildir. Sadece, adet döngü tarihlerinizi kesin olarak bilmeniz gerekir. Adet döngünüz düzenliyse ve tarihi kesin olarak biliyorsanız, hamile kalabileceğiniz tarihleri kolayca saptayabilirsiniz. Eğer, siz de bir bebek sahibi olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız fakat hangi dönemde hamile kalacağınızı tam olarak bilmiyorsanız bu yazıyı okuyabilir, hamile kalma tarihleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Adet Döngünüzden Kaç Gün Sonra Hamile Kalabilirsiniz? 

Kadınlar, her adet döngüsü arasında yumurtlama dönemi olarak adlandırılan bir sürece girer. Bu süreç içinde yumurtalarınızın çevresini kuşatan folikül adı verilen zarın çatlaması nedeniyle yumurta serbest kalır. Bu dönemde cinsel ilişkiye girdiğinizde hamile kalma olasılığınız yüksektir. İki adet döngüsünün arasında kalan yumurtlama döneminiz hamile kalma olasılığınızın olduğu yüksek bir dönemdir. İki adet döngüsünün arasında bulunan dönemlerde hamile kalma olasılığınız pek bulunmasa da hamile kalabilirsiniz. 

Adet Döngünüz Düzenli ise Ne Zaman Hamile Kalabilirsiniz? 

İki adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında tekrarlanır. Dolayısıyla, adet döngünüz bittikten yaklaşık iki hafta sonrası yumurtlama döneminize denk gelir. Yani adet döngünüz bittikten 14 ya da 15 gün sonra hamile kalma ihtimaliniz daha yüksektir. Eğer, adet döngünüz bir aydan uzun sürüyorsa ve bir sonraki adet döngünüzün tarihini biliyorsanız yumurtlama adet kanamanızın 14 gün öncesi olur. Yumurtlama döneminizin başladığını şu belirtilerden anlayabilirsiniz;

  • Rahim ağzında salgı artışı,
  • Vajinada salgı artışı,
  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı,
  • Rahatsızlık hissi,
  • Rahim ve vajinadan gelen sıvının daha akışkan olması 

Rahminizde bulunan bu sıvının daha akışkan olmasının nedeni vücudunuzun tamamen kendisini hamileliğe hazırlamasıdır. Ayrca vücudunuz spermin dölleme ihtimali artıracak değişimler geçirir. Eğer, yumurtlama döneminizi doğru olarak hesapladıysanız yumurtlama gününüzden 3 gün önce ya da sonra 2 gün aralıklarla ilişkiye girerek hamile kalma olasılığınızı artırabilirsiniz.

Adet Döngünüz Düzensizse Doğru Hesaplamayla Hamile Kalabilirsiniz

Adet döngünüz düzensiz ilerliyorsa hamile kalmak için uygun olan günleri tahmin etmeniz güç olabilir. Haftada 2 ya da 3 kez girdiğiniz cinsel ilişki nedeniyle uygun yumurtlama dönemini yakalayabilirsiniz. Adet döngünüzde düzensizlik yaşıyorsanız bir uzman desteği almanız hamile kalmanızı kolaylaştırabilir. Adet döngüsü düzensizliğiniz varsa yaşadığınız adet döngüsünü saptamanız gerekir. Adet döngüsü başlangıç tarihi ve adet döngüsü bitiş tarihini hesaplayarak bir takvim oluşturabilirsiniz. Adet döngünüzün başladığı tarihten 14 gün ileriye giderek yumurtlama döneminizi hesaplayabilirsiniz. Yumurtlama döneminizi adet döngüsü düzensizliğiniz nedeniyle hesaplamakta güçlük çekiyorsanız eczanelerde satılan yumurtlama dönemi testleri ya da yumurtlamayı belirleyen testleri kullanabilirsiniz. 

Cinsel İlişkinin Sıklığı Hamile Kalma Olasılığını  Artırır mı? 

Uzmanlar herhangi bir doğurganlık sorununa sahip olmayan kadınlar için hamile kalma olasılığını her adet döngüsü döneminde %25 civarında olduğunu belirtir. Cinsel ilişkiye girdikten sonra sperm 48 – 72 saat vücudunuzda canlı olarak kalabilir. En doğurgan olduğunuz zamanda sperminde orada olması gerekir. Vücudunuzda yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Bunun nedeni fazla sayıda cinsel ilişkiye girmeniz erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltmasıdır. Uzmanlar döllenmenin gerçekleşmesi için cinsel ilişkiden sonra bir süre sırt üstü yatmanızı tavsiye eder. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top