Close

Training

Training

Training

İdman, egzersiz ya da antrenman olarak da bilinen training, bir alanda arzu edilen seviyeye gelmek için sistematik alıştırma yapmak demektir. Bu alıştırmalar genellikle spor alanında olduğu zaman training adını alır. Sağlıklı kalmak, fit bir vücuda sahip olmak gibi nedenler ile spor yapılır. Kendi başınıza spor yapabileceğiniz gibi eğitmen yardımı ile de yapabilirsiniz. Personal trainer seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Eğitmenin sonuç odaklı olması önemlidir ama bundan daha da önemli olan nokta; bazı durumlarda sizi kendinizden de koruyacak kadar titiz ve dikkatli olması, sizi çok iyi tanıması gerekir.

Personal Training Nedir?

Kişiye özel antrenman ya da bireysel antrenman olarak da bilinen personal training, bir profesyonel eğitmen yardımı ile antrenman programı uygulanmasıdır. Bu antrenman sırasında destek sağlayan profesyonel kişiye de “Kişiye özel eğitmen” ya da “Personal Trainer” denmektedir. Bu terimi genellikle spor için kullansak da hayatın pek çok alanında personal training örneği görmek mümkün. Lise ya da üniversite sınavlarına özel öğretmen ile hazırlanmak, özel direksiyon dersi almak da kişiye özel eğitim örneklerindendir. Personal training de amaç, yoğunlaşılan konuyu en ileri seviyede öğrenmek, ortaya daha kaliteli işler çıkarmak ve en iyi sonuca ulaşmaktır.

Personal trainer, öğretmen gibidir hatta bir çeşit öğretmendir. Anaokulunda tüm ilgiyi çocuklar üzerinde tutan ve onlarla ilgilenen kişiler öğretmenlerken, trainingde de benzer durum söz konusudur. Nasıl ki öğretmenler çocukların düzen içinde hareket etmesini, tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyorsa, personal trainer ile çalışmak da aynı şekilde size öğrenciler gibi özen ve ilginin gösterilmesine yol açar.

Kişiye özel eğitmen, bireyin ihtiyaçlarına yönelik planlama yapar. Bireyin yaşam şekli, sağlık durumu, sahip olduğu alışkanlıklar, psikolojik ve duygusal durumu (endişeli, kızgın, üzgün, mutlu, mutsuz, heyecanlı…) ve daha pek çok detay göz önünde bulundurularak egzersiz planı oluşturulur. Özel programlar genellikle her bireye özgü hazırlanır. Uygulama esnasında belirli aralıklarla bireyin fiziksel ölçümleri ve testler yapılarak program sürekli güncel tutulur.

Personal Trainer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Personal Trainer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Personal Trainer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Personal trainer tutum ve tavırları ile öğrenci ile arasında bağ kurmalı ve güven vermelidir. Dengeli bir otorite kurarak kendini sevdirmeli ve yol gösterici olmalıdır. İletişim kurarken açık ve anlaşılır olması çok önemlidir. Günlük antrenmana başlamadan önce, size o günkü ders hakkında bilgi vermelidir. Sizi hem fiziki hem de mental olarak antrenmana hazırlamalıdır. Öğretmekten yorulmamalı ve bıkmamalıdır. Soracağınız her soruya sabır ve anlayışla doğru şekilde yanıt vermelidir. Sorduğunuz soruyu bilmiyor veya fikir yürütemiyorsa araştırıp öğrenebilecek öz güvene, yeteneğe ve vizyona sahip olmalıdır. Sürekli olarak yenilikleri takip ederek kendini geliştirmelidir. Öğrettiği spor branşının yanı sıra sporcu sağlığı, fizyoloji, anatomi gibi konular hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Kişiye Özel Antrenmandan Beklentiler Nelerdir?

 • Daha kuvvetli ve dayanıklı vücuda sahip olmak,
 • Postürün daha iyi hale getirilmesi,
 • Vücuttaki aşırı gergin bölgelerin rahatlatılması,
 • Vücutta daha zayıf olan bölgelerin güçlenip, dengelenmesi,
 • Daha esnek bir vücuda sahip olmak,
 • Kronik yorgunluğu olan bireyler de dahil olmak üzere enerjinizin artırılması,
 • Kilo alma probleminiz varsa, kilo vermek istiyorsanız ya da olduğunuz kiloyu korumak istiyorsanız (kilo kontrolü),
 • Vücut ve omurgaya yakın kasların (tüm core bölgesi) güçlenmesi,
 • Daha iyi bir koordinasyona sahip olmak,
 • Daha atletik performansa sahip olmak,
 • Görünümünüzün daha iyi bir hal alarak öz güveninizin artması,
 • Daha dikkatli ve yüksek konsantrasyonlu olmak,
 • Değişik fonksiyonel antrenman yöntemleri ile günlük işlerinizi daha az zorlanarak yapabilir duruma gelmek,
 • Egzersiz esnasında derin nefeslerin nasıl kullanılacağını öğrenmek,
 • Yaşam kalitesinin artması,
 • Hayat boyu uygulayabileceğiniz günlük rutinler oluşturmak,
 • Hatalı yöntemler sonucu boşa harcamış olduğunuz zamanı bireysel yararınız için değerlendirmek,
 • Çalışan bireyler için en az zamanda, en fazla verimin alınması.

Bir personal training uygulamasından yukarıda belirtmiş olduğumuz ve daha pek çok durumu bekleyebilir, yeterince emek verince bir çoğuna ulaşabilirsiniz.

Personal Trainer ile Çalışmanın Faydaları
Personal Trainer ile Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer ile Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer’ın sizi yönlendirmedeki başarısı, kendi potansiyelinizin farkına varmanıza yardımcı olur. Bu farkındalık, yaptığınız egzersizleri daha etkili yapmanıza imkan vererek daha emin ve hızlı adımlarla hedeflerinize ulaşmanıza katkı sağlar. Aynı zamanda bilinçli spor yapacağınız için, sakatlanmaların büyük oranda önüne geçmiş olursunuz. Kısacası personal trainer yardımı ile antrenman yapmak siz ve sağlığınız için çok önemlidir. Personal trainerın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Personal trainer ile çalışmak ihmalleri önler. Bir personal trainer ya da partner ile çalışmamak, motivasyonu yüksek tutmayı ve antrenmanda süreklilik sağlamayı zorlaştıran bir etkendir. Kişiye özel eğitmen, hareketlerinizi sürekli takip ettiği ve direkt iletişimde olduğu için sporu ihmal etmenize izin vermez. Bunun sonucunda da düzenli olarak egzersizlerinizi yapıp, plana uyacağınız için hedeflere ulaşmanız daha kolay olacaktır.
 2. Eğitmen ile beraberken en yüksek performansı gösterirsiniz. Personal trainer programınızı oluştururken, var olan potansiyelinizin en yüksek derecede ortaya çıkmasına yönelik egzersizleri seçer. Bu nedenle de bireysel bir antrenman yaparken kendinizi mümkün olduğunca zorlamadan ve rahat hissettiğiniz uygulamalar yaparsınız. Etkili bir personal trainer, sizin sınırlarınızı sakatlanmanıza sebep olmayacak şekilde zorlayarak en yüksek verimi almanızı hedefler.
 3. Uygulayacağınız program her daim size özeldir. Mevcut durumunuzdaki eksiklikleri, artılarınızı ve planı uyguladıkça gösterdiğiniz gelişmeyi dikkate alarak programınızı şekillendirir. Eğitmen, sahip olduğu bilgiler, deneyimleri ve gözlemleri nedeni ile sizi sizden daha iyi tanır hale gelir. Tüm plan kişiye özel hazırlandığı için mümkün olan en kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz.
 4. Hem vücudunuz hem de siz yeni bilgiler öğrenirsiniz. Vücudunuzu şekillendirmek amacı ile öğrendiğiniz tüm egzersizler bir noktada spora karşı hakimiyet kurmanıza yol açar. Spor ile ilgili yeni pek çok bilgi öğrenebilir ve tüm hayatınızda bu bilgiler ışığında daha güvenli spor yapabilirsiniz.
 5. Büyük oranda motivasyon artışı yaşarsınız. Personal trainer, sizin düzenli bir plana ve programa uymanızı sağlayacağı için antrenmandan aldığınız zevkin artmasına katkı sağlayacaktır. Bunun en önemli nedenleri de düzen oluşturmayı sizin yerinize yapan birinin olması ve sizi, sizin yerinize düşünen bir uzman olmasıdır.
 6. Ani gelişen durumlar karşısında esnek programlara ve antrenman zamanlarına sahipsiniz. Bir personal trainer ile çalışırken beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldığınızda sizin uygunluk durumunuza göre program ve çalışma saatleri değiştirilebilir.
 7. Alanında uzman birilerinden yardım almak her zaman avantaj sağlar. Personal trainer, belirli eğitimleri tamamlayarak sertifika alıp bu alanda uzman olan kişilerdir. Deneyimleri ve bilgileri ışığında, ulaşmak istediğiniz noktaya en etkili ve en kısa yoldan gitmenize amaçlar ve yardımcı olurlar. Amacınızın ne olduğu fark etmeksizin her durumda bir profesyonelden yardım almak her daim en etkili yöntemdir. Yaptığınız antrenmanlarda kendinizi geliştirmek ve yaptığınız sporlar hakkında yeni bilgileri alanında uzman bireylerden öğrenmek çok önemlidir.
 8. Egzersiz yapmanın yanı sıra beslenme de vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Ulaşmak istediğiniz bir hedef varsa ya da bölgesel olarak çalışmaya ağırlık verecekseniz beslenme programı da antrenman programı kadar önemli hale gelir. Bu noktada bir personal trainer ile çalışırsanız egzersiz programının yanı sıra beslenme konusunda da size yardımcı olacaktır.  Antrenmandan önce ve sonra tüketmeniz gereken besinleri size açıklayacaktır.
 9. Sporda güvenliğinizi artırmış olursunuz. Kişiye özel eğitmen ile yapılan antrenmanlarda yanlış egzersiz sonucu oluşacak sakatlığın önüne geçilir. Bu sayede spordan alacağınız verim en yüksek seviyeye çıkmış olur. Bazen sporcular gecikmiş kas ağrısı sendromu yaşayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ağrılarınızı azaltma konusunda size yardımcı olacaktır.

Yazımızda belirtmiş olduğumuz personal trainer yardımının faydaları, tüm spor branşları için geçerlidir.

Personal Trainer ile Yapılabilecek Sporlar
Personal Trainer ile Yapılabilecek Sporlar

Personal Trainer ile Yapılabilecek Sporlar

Neredeyse tüm sporlar için personal trainer yardımı alabilirsiniz. Bazı sporlar için personal trainer desteği daha fazla tercih edilmektedir. O sporlar şu şekildedir:

Koşu: Personal trainer koşmak isteyenler tarafından tercih edilen bir durumdur. Kendi başınıza da koşabilirsiniz ama birtakım riskler vardır. Her yıl, koşu sporuna başlayan bireylerden %75-80’i sakatlanmaktadır. Bu sakatlanmaların pek çok nedeni vardır: Yanlış koşu mekaniği, yanlış ayakkabı seçimi, yanlış koşu zemini, yanlış antrenman sıklığı, yanlış nefes alma tekniği… Daha pek çok faktör sıralanabilir. Personal trainer, sizin nasıl beslenmeniz gerektiğini, hangi ayakkabıları tercih etmeniz gerektiğini, uyku düzeninin ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar uyumanız gerektiğini, antrenman sürenizi, hangi zeminlerde koşmaya başlamanız gerektiğini, nasıl nefes alıp vermeniz gerektiğini söyleyecektir. Eğitmen, size en doğru teknikleri öğretecek, sizin durumunuza en uygun olan programları belirleyecektir. Bir uzman desteği, sağlığınızı ve performansınızı çok daha iyi bir hale getirir.

Kick Box: Vücutta bulunan tüm kasları çalıştıran ve esnemeye yardımcı olan bir spordur. Bununla beraber kendinizi savunmayı da öğrendiğiniz bir spordur. Personal trainer yardımı ile daha etkili olarak öğreneceğiniz bir spordur. Eğitmenle çalışmak güvenliği sağlayacağı gibi oluşacak disiplin ile beraber konsantrasyon artışına da olanak verir.

Functional Training: Bu egzersiz, kombinlenmiş hareketlerden oluşur. Daha çok kas grubu devreye girer bu nedenle de bireyin kondisyonu, dayanıklılığı ve gücü artar.

Reformer: Vücut yapınızın daha dirençli, koordine ve dengeli olmasını istiyorsanız personal trainer tarafından size özel düzenlenecek olan reformer ile fonksiyonel uygulamalar yapabilirsiniz.

Fitness: Salon sporları arasında en fazla aktivite çeşidine sahip olan sporlardan biridir. Kişiye özel eğitmen yardımı ile pek çok amaca uygun çalışabilirsiniz. Düzenli fitness egzersizleri ile büyük değişimlerin farkına varabilirsiniz.

Power Plate: Çok yoğun çalışıyorsanız ve egzersize ayırabileceğiniz zaman kısıtlıysa bu programı deneyebilirsiniz. Personal trainer tarafından size özel hazırlanan yarım saatlik power plate egzersiz planları ile daha güçlü ve sıkı bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz.

Spora Fit: Yaşam kalitenizi ve kondisyonunuzu en üst dereceye çıkarabileceğiniz bu spor ile aynı zamanda daha kuvvetli, koordineli ve dengeli vücut yapısına ulaşabilirsiniz.

Miha: Zamansızlıktan spor yapmaya fırsat bulamayanlar, performansını yükseltmek isteyen aktif sporcular Miha Bodytec ile istedikleri vücuda sahip olabilir. Bu gruba ek olarak fizik tedavi ihtiyacı duyan bireyler de bu sporu tercih edebilir.

Yüzme: Omurgaya binen yükü azaltan ve omurga çevresindeki sırt ve omuz kaslarını güçlendiren yüzme sporu aynı zamanda postürün düzelmesine de büyük oranda katkı sağlar. Yağsız kas kütlesinde artışa sebep olarak güzel bir görünüme yardımcı olur. Boğulma tehlikesi olan bir spor olduğundan personal trainer ile öğrenmeye çalışmak güvenlik seviyesini oldukça artırır. Buna ek olarak çeşitli yüzme stillerini doğru öğrenip yüzme hızını artırmak konusunda da kişiye özel eğitmenle çalışmanın faydası oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top