Close

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma vajinal girişin ölçülerinin küçültülmesi ya da daha anlaşılır şekilde vajina giriş deliğinin küçültülmesi için yapılan bir müdahaledir. Bu operasyonun bir diğer adı da vajina gençleştirmedir, bunun nedeni ise kaslarda olan gevşemeyi sıkılaştırıyor olmasıdır.

Vajinoplastinin hayatımızdaki yeri

Genital bölgenin ana yapısını dış dudak, iç dudak, klitoris ve vajinal giriş oluşturur. Bazen ise vajinal giriş deliğinin anüse kadar genişlediği görülür. Bu durum doğum sonrası ya da yaşa bağlı olarak görülmektedir. Birkaç doğum sonrasında ise vajinal kasların eski halini alması zorlaşır.

Vajinoplasti, jinekolojik müdahaleler, yaşa bağlı ya da doğum sonrası elastikiyetini kaybeden kasların yeniden sıkılaşmasını sağlayan operasyona denir. Yapılan işlemin amacı vajina kaslarını sıkılaştırmaktır. Vajinal genişleme, erkeğin cinsel organı ile arasındaki uyuşmazlığın en önemli sebebidir. Bu durum cinsel ilişkiyi olumsuz etkiler; çünkü ilişki esnasında rahatsız edici çıkan sesler erkek veya kadının orgazm olamamasına neden olur. Durumun böyle olması da zaman içerisinde eşler arasında ciddi problemlere dönüşür. Böyle bir durum yaşıyorsanız endişeye kapılmanıza gerek yok. Vajinoplasti ile bu derdinizden kurtulmanız mümkün. 

Sadece cinsel hazzın azalması değil yaşlı kadınlarda da menopoz sonrası idrar kesesinin, bağırsağın ve rahmin sarktığı görülebilir. Dolayısıyla da genişlemiş bir vajina ile karşılaşabiliriz. Vajinanın eskisi gibi olmaması, ilişki esnasında vajinal bölgede fazlasıyla boşluk olmasından dolayı içeriye hava girişinin olması kadınlarda fazlasıyla rahatsızlık yaratır. Genişleyen vajina deliğini erkekler ilişki esnasında ya da sonrasında dile getirmezler ama laf aramızda ameliyat gerçekleştikten sonra yapılan araştırmalara göre erkeklerin aradaki farkı dile getirip daha mutlu oldukları görülmektedir. Kadınlarda ise vajinoplasti ameliyatı, kendilerine olan güveni hem decinsel ilişkide aldıkları zevki arttırmaktadır. Kısaca yapılan bu operasyonla eşler arasındaki gerginliğin giderilmesi ve pozitif gelişmelerin sağlandığı öngörülmektedir. Ancak cinsel fonksiyon bozukluklarının psikolojik ve genetik açıdan birçok nedeni olduğundan bu tür ameliyatların tüm cinsellik sorunlarına çözüm olması beklenemez.

Vajinoplasti ameliyat nasıl yapılır?

İşlem genel anestezi altında yapılmakta olup, ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Vajinoplasti ameliyatının yanı sıra labioplasti (iç dudak estetiği) de eş zamanlı uygulanabilir. Ameliyat sonrası son derece ağrısız olup, 1 gün hastanede müşahede altında tutulup ertesi gün çıkartılır ve takibi evden yapılır. İlk günün sonunda, yapılan tampon çıkarılır. Hasta taburcu edilir. Birkaç gün akıntı, sızıntı olması normaldir. Hastanın bölge temizliğine dikkat etmesi son derece önemlidir. Hastanın 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durması gerekir.  Ameliyat sonrası, vajina görünümünde bir bozukluk ya da iz problemi yaşanmaz. 

Estetik ameliyat sınıfında olmasına rağmen bu operasyon ailenin devamı ve mutluluğu için gerekli bir operasyon olarak görülmektedir. Evliliğin temel taşlarından biri olan cinsel hayatınızın ruhunuz üzerindeki etkileri açıkça ortadadır. Bu ufak problemi ortadan kaldırmanızın çok da zor olmadığını söyleyebiliriz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top