Close

Genital Bölgede Kaşıntı

 

Genellikle kötü kokan akıntı, idrar yapma esnasında yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrı ile kendini gösteren sorunlardan biri genital bölgede kaşıntı problemidir. Hemen her yaştan kadında görülebilen genital bölge kaşıntısı ciddi derecede rahatsızlık verebilen bir sorundur.  

Normal şartlarda kokusuz ve renksiz akıntı sağlıklı bir genital bölge için normal kabul edilebilir. Ancak kaşıntı ile birlikte başka belirtilerin de olması genital bölgedeki doğal dengenin bozulduğunu gösteren bir durumdur. Genellikle kaşıntının en büyük nedeni mantarlar olarak gösterilir.

Kadınların pek çoğu hayatında en az bir kez genital kaşıntı problemi ile karşı karşıya kalırlar. Özellikle kronik hale gelen mantar enfeksiyonları, cinsel sorunlara neden olduğu gibi psikolojik sorunlara da yol açar. Mantar enfeksiyonu yapan mikroorganizmalar arasında en çok bilineni candida albikans’tır. Bu mikroorganizma genital enfeksiyonların %95’inden sorumludur. Bulaşıcı olduğu için genital kaşıntı problemi tedavi edilirken, eşlerin de aynı anda tedaviye dahil olması gerekir.

Genital Bölgede Kaşıntının Nedenleri

Genital bölgede kaşıntı yapan pek çok neden vardır. Onlardan bazıları şunlardır:

1. Antibiyotik kullanımı: Herhangi bir hastalık nedeniyle kullanılması gereken geniş spektrumlu antibiyotikler, genital bölgedeki pH değerini bozduğu için mantar oluşumuna zemin hazırlar. Kötü kokulu, sarı / yeşil renkte akıntı ile kaşıntının temel nedeni olarak penisilin grubu antibiyotikler gösterilebilir.

2. Gebelik: Kadınların gebelik döneminde vücutta pek çok hormon dengesi değiştir. Özellikle glikojen denilen maddenin artması sonucu genital bölgede mantar enfeksiyonu tetiklenebilir. Glikojen artışına bağlı olarak östrojen ve progesteron hormonlarının da artması ile birlikte şiddeti artan genital kaşıntı için mutlaka uzman doktordan yardım alınmalıdır.

3. Doğum kontrol hapları: Yüksek dozda alınan doğum kontrol hapları genital bölgenin dengesini değiştirir. Bu nedenle günümüzde daha düşük dozlarda doğum kontrol hapları kullanılır. Alınması gereken doz miktarı uzman doktor kontrolünde olmalıdır.

4. Naylon iç çamaşırı: Naylon içerikli çamaşırlar herkes için kötü bir kullanım olsa da genital bölgede nem ve ısı artışı yarattığı için kaşıntı probleminin artmasına neden olur. Bu tür iç çamaşırlarının sürekli olarak kullanılması genital bölgedeki enfeksiyonların kronik olarak tekrarlanmasına neden olacaktır.

5. Alerjen maddeler: Genital bölge için kullanılan tampon, ped, parfümlü temizleyiciler, renkli tuvalet kağıtları ile hijyen için kullanılan ilaçlar genital bölgede kaşıntıya neden olabilir.

6. Şeker hastalığı: Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı, vajinal akıntılarda şeker oranının artmasına neden olduğu için mantar enfeksiyonları için zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle şeker hastalığı olanların şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları tavsiye edilir.

7. İmmunosupresyon: Bağışıklık sisteminin baskılanması anlamına gelen immunosupresyon için kullanılan ilaçlar ile bu sorundan kaynaklanan sistematik hastalıklar genital bölgede enfeksiyona neden olabilir.

Genital Bölge Kaşıntısının Tedavisi

Genital bölge kaşıntılarında öncelikle kaşıntıya neden olan faktörün tespit edilmesi gereklidir. Uygulanacak olan tedavi için altta yatan nedene yönelik ilaç kullanımı gereklidir. Tedavi kapsamında genellikle soruna özel merhemler ile jel kullanımı önerilir. Destekleyici olarak pamuklu iç çamaşırı giyilmesi gibi önlemler de alınmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top