Close

Düşük cinsel isteğin sebepleri ve tedavisi

Cinsel isteksizlik ve tedavisi

Cinsel isteksizlik son zamanlarda çokça duyulan cinsel problemler arasında. Bu problemin birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler psikolojik, fiziksel veya beslenme alışkanlıkları dolayısı ile olabilmektedir. Cinsel isteksizliğin sebeplerinin bilinmesi kadar çeşitli tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. 

Cinsel isteksizlik nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenlerinin ilki yaştır. Yaş ilerledikçe cinsel performans da düşecektir. Erkekler için bu yaş 50-55 arasında iken kadınlarda 40-45 arasındadır. Yani bu yaşlara yaklaştıysanız cinsel isteğinizin düşmesi gayet doğal. Ama ne yazık ki günümüzde cinsel isteksizlik genç bireylerde de sıkça görülen bir problem olmaya başladı. 

Psikolojik cinsel isteksizlik 

Cinsel isteksizliğin birçok nedeni vardır. Ve bunların birçoğu da psikolojiktir. Bireyin depresyonda olması cinsel gücüne de sirayet edecektir. Bireyin ilişkisinin kötü gitmesi de bu psikolojik nedenler arasında sayılabilir. Birey aldatmış, aldatılmış ya da partneri ile kötü bir şeyler yaşamış olabilir. Daha önceki cinsel deneyiminden kötü bir sonuç almış olmak da bireyin psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Partnerine karşı duygusal bir şey hissetmemek de cinsel isteksizlik yaratabilir. En büyük cinsel isteksizlik sebeplerinden biri de kişinin kendi ile barışık olmamasıdır. Bu, durumları daha da işin içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır. Bu yüzden ne kadar kendinizle barışık olursanız cinsel ilişkinizden o kadar verim alırsınız. 

Fiziksel cinsel isteksizlik

Fiziksel cinsel isteksizlik de en temel soru yaşlanmadır. Kadınlarda menopoza girme erkeklerde de andropoza girme cinsel verimin düşmesine neden olur. Bunun yanında aşırı alkol ve sigara tüketimi de cinsel hayatı olumsuz etkiler. Sigara ve alkol erkeklerdeki sperm sayısının düşmesine sebep olur. Bu da erkeklerde cinsel isteksizlik sorununun ortaya çıkmasına sebep olur. Kronik bir hastalık sahibi olmak ve çeşitli ilaçlar kullanmak da cinsel isteksizlik yaratabilir. Aynı şekilde ameliyat sonrası da cinsel isteksizlik yaşanabilir.  Diğer fiziksel sebep ise aşırı kilolardır. Aşırı kilo hem fiziksel hem de psikolojik olarak cinsel isteksizliğe yol açar.  

Cinsel isteksizlik tedavisi

Cinsel isteksizlik sorunu ile karşı karşıya iseniz yapmanız gereken ilk şey üroloji polikliniğinden randevu almak olmalıdır. Doktor onayı olmadan herhangi bir cinsel istek arttırıcı ilaç alınması tehlikelidir. Sorun bir hastalıktan kaynaklanıyorsa doktorunuzun vereceği ilaç tedavisini uygulamaya başlamalısınız. Herhangi bir hastalık saptanamamışsa cinsel isteksizliğin nedeni psikolojiktir. Bu durumda çiftlerin birlikte psikiyatrik yardım alması gerekmektedir. Bu terapiler cinsel terapi, aile terapisi, bedensel egzersizler ve cinsel egzersizlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top