Close

Klitoris hakkında 4 bilgi

Klitoris için orgazm organı denilebilir. Bu çok hassas organ sayesinde kadınlar orgazm hazzını doruklarında yaşarlar. Aynı zamanda klitoris, sağlıklı cinsel yaşam için gereklidir.

Klitoris nedir?

Klitoris diğer adıyla venüs tepesi, kadınlarda vajinanın hemen üzerinde bulunan yaklaşık sekiz bin sinir ucuna sahip olduğu için çok hassas erektil cinsel organdır. Tüm memeli dişilerinde bulunmaktadır. Klitoris, penise anatomik ve embriyolojık olarak benzemektedir ancak penis gibi boşalma işlevine ve idrar borusuna sahip olmamasına rağmen birçok açıdan penise benzemektedir.

Kadınların büyük kısmı sadece cinsel ilişkiden orgazm olmazlar, klitorise dokunulduğu takdirde orgazm olurlar. Yinede unutulmaması gereken bir nokta klitorisin çok hassas olduğudur. Özellikle ilk cinsel ilişkide haz vermekten çok acı verebilir, hatta partnere karşı nefret hissedilebilir.

Görüntü itibariyle çıkıntılı kısmı penis başına benzemektedir. Gövde kısmı ise doku içine gömülüdür. Klitoris, büyüklük ve şekil açısından hiçbir kadında aynı değildir.

Klitoris, yaşam boyu büyümeye devam eder, klitoris boyutu kişiden kişiye değişir. Klitoris boyutu arttıkça, içinde bulunan sinir sayısı da artmaktadır. Cinsel orgazm sırasında tıpkı penis gibi sertleşir ancak penis kadar sertleşmez.

Klitorisin görevi

Klitoris dudaklarının şişmesi sayesinde vajina geriliyor ve penisin kolayca girmesi sağlanıyor ve yine bu dudakların şişmesi sayesinde idrar deliği kapanır. Bu sayede idrar deliğinden herhangi bir bakteri giremez.

Bunların dışında asıl görevi cinsel hazzı arttırmaktır.

Klitoris ve G noktası

Birçok kişi cinsel hazzı doruklarında yaşamak için kadının G noktasının keşfedilmesi gerektiğini düşünür. Ancak asıl hazzı veren klitoristir. G noktası, klitoristeki sinir uçlarının bittiği yerdir. Bu nokta keşfedildiği takdirde kadınlar için orgazm kolaylaşacaktır.

Kadınların en büyük cinsel problemi, orgazm olamamak ve boşalamamaktır. Bunun nedeni kadınların çoğunda asıl haz veren klitorisin keşfedilememesidir. Cinsel ilişki esnasında klitorise dokunulması, kadında cinsel hazzı ve orgazmı arttırır.

Klistoris estetiği

Kadınlar orgazm olamama şikâyetlerinden dolayı ve klitorisin aşırı büyük olması gibi durumlarda klitoris estetiği yapılmaktadır.  Çok gerekli olmadıkça klitoris estetiği yapılmamalıdır. Özellikle klitoris küçültme işlemi çok risklidir, kadın sünneti olarak da bilinmektedir.

scroll to top