Close

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Ovulasyon nasıl izlenir?

Yumurtlama dönemi adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Ortalama olarak, bir kadının döngüsü normalde 28-32 gün arasındadır, ancak bazı kadınlar çok daha kısa veya daha uzun döngülere sahip olabilir. Yumurtlama dönemi son adet döneminin ilk günü (LMP) ile başlayarak veya bir sonraki beklenen periyottan 12-16 gün sonra hesaplanarak hesaplanabilir. Çoğu kadın, LMP’nin ilk gününden itibaren, 11 – 21. Gün arasında, herhangi bir yerde yumurtlama dönemini yaşar.

Yumurtlama dönemi, bir kadının döngüsünün “verimli zamanı” olarak adlandırdığı şeydir, çünkü bu süre zarfında cinsel ilişki, hamilelik şansını arttırır. Yumurtlama dönemi, bir döngü sırasında çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilir ve her ay farklı bir günde ortaya çıkabilir.  Döngünüzü izlemek yumurtlama dönemini kesin anlayabilmek için önemlidir ve neyse ki, kadınların en bereketli günlerini tanımlamasına yardımcı olacak bir dizi doğurganlık çizelgesi vardır.

Yumurtlamanın belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Bazal vücut ısısı izleme: Bazen BBT olarak adlandırılan bazal vücut sıcaklığınız, istirahat halindeki vücudunuzun sıcaklığıdır.  Döngünüzün başlangıcında, bazal vücut ısısı oldukça tutarlı kalır ve ortalamaları 36,2 ile 36,5 derece arasındadır. Yumurtlama dönemi yaklaştıkça, bazal vücut ısısında hafif bir düşüş olur ve bunu yumurtlamanın hemen ardından tipik olarak yaklaşık 0.4 ila 1.0 derece gibi keskin bir artış izler.  Yumurtlama döneminin ne zaman gerçekleştiğini belirlemenin yollarından biri de, bazal vücut sıcaklığınızı bir ay boyunca izlemektir.

Adet çizelgesi: Yumurtlama dönemini takip etmenin bir diğer basit ve ucuz yolu, döneminizin başladığı günleri kaydetmektir. Menstrüel siklusunuz normalse, 25 ila 35 gün arasında düzenli olarak yumurtlama dönemi yaşama olasılığınız vardır, yumurtlama, menstürasyondan yaklaşık 14 gün önce meydana gelir.  Yumurtlama döneminin olası belirtileri ile ilk karşılaştığınız zamanı yazdığınızdan emin olun.

Tüm bunların yanında yumurtlama döneminin yani tipik yumurtlama belirtileri arasında kramplar, servikal mukus artışı, meme hassasiyeti, ödem ve iştah veya duygudurum değişiklikleri sayılabilir, daha hassas bir koku duyusu da yumurtlamanın bir belirtisi olabilir.

Bazı kadınlar yumurtlama dönemi sırasında cinsel tahrikinin arttığını fark ederler. Bu, Doğa Ana’nın, türlerin canlı ve iyi kalmasını sağlamanın bir yolu olabilir!  Ancak, Amerikan Kadın Sağlığı Grubu başkanı Donnica L. Moore dediği gibi, “Cinsel dürtü hemen her şeyden etkilenebilir; belki bir kadeh şarap, belki de yumurtlama döneminizin ruh halinize olan etkisi olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top