Close

Yumuşacık Bir Cilde Sahip Olmayı Kim İstemez ki?

yumusacik-bir-cilde-sahip-olmayi-kim-istemez-ki

yumusacik-bir-cilde-sahip-olmayi-kim-istemez-ki

Vücut losyonu cildinize iyi bakmak, parlak ve canlı görünmesini sağlamak için en iyi alternatifler arasında yer alır. Cildin belki de en ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Cilde ihtiyacı olan nemi verirseniz o da en kısa sürede bunun meyvelerini size verecektir. Cildin nem ihtiyacını karşılamanız için birçok yöntem bulunuyor. Maske yapabilir, nemlendirici kremler sürebilir ya da en etkili cilt nemlendirme yöntemi olan vücut losyonu kullanabilirsiniz. Çoğu kişi, adını sıkça duymasına rağmen vücut losyonları hakkında yeterince bilgiye sahip değil. Vücut losyonları yalnızca vücudun ihtiyacı olan nem ihtiyacını karşılamakla kalmıyor. Kışın sıcak bir banyoya kim hayır diyebilir ki? Sık sık alınan duştan sonra cildin nem oranı büyük ölçüde düşer. Soğukların da etkisiyle cildin kuruması kaçınılmazdır. Cildin ihtiyaç duyduğu nem karşılanmazsa kurur ve çatlaklar oluşur. Bu durumda yardımınıza koşacak vücut losyonu, cildin nem oranının dengelenmesini sağlar. Ayrıca losyon, zengin içeriğiyle cildi besleyerek sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Genellikle vücut losyonu denildiğinde akıllara ilk krem geliyor. Fakat şunu bilmekte fayda var losyonlar kremlerden tamamen farklı özellikler taşır. En basitinden kremler vücut losyonlarına göre daha yoğun bir yapıya sahip olduğundan cilt tarafından emilimi daha uzun sürer. Losyonlar ise cilt tarafından oldukça hızlı emilir ve ciltte yapışıklık hissi bırakmaz. Cildiniz için birçok yararı bulunan vücut losyonlarını uygularken, en iyi etkiyi görmek için mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. “Vücut losyonu nedir?” gibi soruların cevabına gelin daha yakından bakalım…

Vücut Losyonu Nedir?

Body lotion nedir sorusunun en basit yanıtını vücudun kaybettiği nem değerini tekrar kazanmasını sağlayan bir bakım ürünü olarak yanıtlayabiliriz. Nem dengesini sağlamanın yanında cildi besleyerek parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Özellikle kış aylarında vücut losyonu, cildin temel ihtiyacıdır. Nem değeri çok düşük olan ciltlerde çatlaklar oluşur. Oldukça acı verici bir durum olan çatlaklar tedavi edilmezse daha büyük cilt sorunlarına yol açabilir. Vücut losyonunun cildiniz üzerinde etkili olabilmesi için kullanım şekline dikkat etmelisiniz. Doğru kullanılmadığı takdirde vücut losyonunun faydasını göremezsiniz. “Vücut losyonu nasıl kullanılır?” sorusunun cevabına gelin daha yakından bakalım:

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır
Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

Vücut losyonu nasıl kullanılır, sorusunun yanıtını iyi bilmek üründen alınacak performansı doğrudan etkiler. Özellikle banyo sonrası kullanılan vücut losyonu, sıcak su etkisiyle kuruyan cildinizin nem oranını dengeleyerek vücudu rahatlatır ve size huzur verir. Vücut losyonu kullanılırken yapılan en büyük hatalardan biri banyo sonrası vücudu yeterince kurutmadan losyon uygulamaya çalışmaktır. Unutmamakta fayda var vücut losyonları yalnızca doğru şekilde uygulandığında etki gösterirler. Banyo sonrası cildi yeterince kurutmadan vücut losyonu uygulanırsa, losyonun cilt tarafından emilmesi zorlaşır. Bu da losyonun cilde minimum fayda sağlaması anlamına gelir. Vücut losyonu sırasında cilde dairesel hereketlerle masaj yapmak, kan akışını hızlandıracağı için losyonun emilimini hızlandırır. Vücut losyonunu, vücudun her bölgesi için kullanıma uygun değildir. Her bölgenin ihtiyacı farklı olduğundan el, ayak, vücut ve yüz için ayrı bakım ürünleri kullanmalısınız. Yaz aylarında dışarıda fazlaca zaman geçirilen zamanda, zararlı güneş ışınlarının cildimize nüfuz ediyor. Bu sebeple yaz aylarında kullandığınız vücut losyonu içerisinde, sizleri zararlı güneş ışığından koruyan sdf bulunmalıdır. Son olarak hassas bir cilt yapısına sahipseniz kullanma talimatında ya da kutu üzerinde  “noncomedogenetic” yazılı ürünleri tercih etmelisiniz. Noncomedogenetic ürünleri gözenekleri tıkamadan bakım yapabilmenize olanak sağlar.

Adım adım vücut losyonu nasıl kullanılmalıdır gelin birlikte bakalım:

 • Vücut losyonunu duştan hemen sonra kullanmalısınız. Bu sayede cildinizin duşta kaybettiği nemi, cildinize geri kazandırabilirsiniz. Duştan hemen sonra cildinizi çok iyi bir şekilde kurulamalısınız. Yeterince kurulanmayan ciltte gözenekler kapalı olacağından losyonun emilimi bir hayli zordur.
 • Uygulama sırasında vücudunuza dairesel hareketler yaparak kan akışını hızlandırabilir ve losyonun emilim hızını artırabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz daha canlı ve taze bir görünüme kavuşur.
 • Vücudunuzda daha fazla kuruduğunu düşündüğünüz bölgelere öncelik verin. Ayrıca peeling yaparak vücudunuz üzerindeki ölü deriyi atarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Vücut Losyonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Vücut Losyonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Vücut Losyonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vücut losyonu seçerken oldukça hassas davranmalısınız. Cilt tipinize uygun olan vücut losyonunu seçmezseniz vücut losyonunun faydasından daha çok zararını görebilirsiniz. Tıpkı kremlerde olduğu gibi vücut losyonlarında da yüzlerce çeşit vardır. İhtiyacınız olan vücut losyonuna karar verirken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik:

 • Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz içerisinde shea yağı ve hyaluronik asit bulunan vücut losyonlarını tercih edin. Shea yağı ve hyaluronik asit içerikli losyonlar kuru olan cildinizi hem besler hem de nem dengesini sağlayarak bebeksi bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlar.
 • Eğer cilt kuruluğu çok ciddi boyutlarda ise seramidler içerikli güneş losyonlarına ihtiyacınız var demektir. Seramidler içerikli vücut losyonları, pul pul dökülen cildinizin kısa süre içerisinde yumuşak ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Eğer vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ara ara çatlaklar oluşuyorsa kakao yağı içeren güneş kremleri yardımınıza koşuyor. Kakao yağı içerdiği e vitamini ve nem dengeleyici özelliğiyle kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
 • Yıllar geçtikçe sizinle birlikte cildiniz de olgunlaşıyor. Olgun ciltler için macadamia yağı içeren vücut losyonlarına bakabilirsiniz. Macadamia losyonu ile kısa süre içerisinde genç bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.
 • Cilt yapınızın en olduğuna bakmadan jojoba yağı içeren vücut losyonu kullanabilirsiniz. Jojoba yağının cildi nemlendiremekten tutun cildi temizlemeye kadar birçok faydası bulunuyor.
 • Kadın cilt yapısı erkek cilt yapısına göre daha hassastır. Bu nedenle erkekler için özel olarak üretilen erkek vücut losyonu, kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
 • Yaz aylarında seçeceğiniz losyon, daha hafif bir yapıya sahip olmalıdır. Hafif vücut losyonları, yaz aylarında cildinizdeki ağırlaşmanın önüne geçer.
 • Zararlı güneş ışınları, cildinizde kurumaya ve yanmaya yol açar. Bu sebeple güneş kremi etkili vücut losyonlarını kullanabilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa vücut losyonunun içeriğini okumalısınız. Bu şekilde olası bir alerjik reaksiyonu önlemiş olursunuz.

Cildin Nem Düzeyini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Biyolojik, fiziksel ve çevresel faktörler cildin nem değerini etkiler. Özellikle anne ve babası kuru cilt yapısına sahip çocukların ciltlerinin kuru olması kaçınılmazdır. Yine aynı şekilde kuru bir iklime sahip bölgelerde yaşayan insanlar kuru bir cilt yapısına sahip olurlar. Cildin nem düzeyi nelerden etkilenir? Madde madde bakalım…

 1. Yaş: Yıllar geçtikçe vücudun nem değerinde azalma söz konusu olur. Yaş ilerledikçe yağ bezeleri görevini tam olarak yerine getiremez bu da ciltte kuruluğa sebep olur.
 2. Genetik: Genetik faktörlerler şüphesiz ki cilt sorunlarının oluşmasındaki en önemli etkendir. Birçok fiziksel özellik, anne ve babanın genlerinden alınır. Çok nadir olsa da anne ve babanın cilt tipinden farklı cilt tipine sahip çocuklar dünyaya gelebilir.
 3.  Çevre: Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklar ciltte kurumaya yol açar. Eğer aşırı soğuk ve aşırı sıcak iklim özelliklerine sahip bir bölgede yaşıyorsanız cildinizin kuruması gayet normaldir.
 4. Banyo süresi: Sıcak su altında çok fazla vakit geçirmeyi seviyorsanız cildiniz nem kaybeder ve kurur.
 5. Yiyecekler: Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz beslendiğiniz yiyecekler, yağlı bir cilde sahip olmanızda rol oynayan en önemli faktördür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top