Close

Sağlıklı Yaşama Adım Atın: 21 Günde Selülit Kürü ve 1 Haftada 8 Kilo Verdiren Lahana Kürü Tarifleri

selulit-neden-olur-nasil-gecer

selulit-neden-olur-nasil-gecer

Sağlıklı Yaşama Adım Atın: 21 Günde Selülit Kürü ve 1 Haftada 8 Kilo Verdiren Lahana Kürü Tarifleri

21 günlük selülit kürü, selülit sorununun kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayan etkili bir karışımdır.selülit, vücudun özellikle bacak kısımlarında portakal kabuğu görünümüne benzer bir dokunun oluşmasına verilen isimdir. Bu kötü görüntü hemen herkesi rahatsız eder ve bu durumun ortadan kaldırılmasına yönelik tedbir aranabilir. Selülit kürü de bu anlamda ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap veren bir çözümdür. 

 

Selülit, kalça, karın ve uyluk kısmının altındaki deri dokusunun portakal kabuğu kıvamına gelmesidir. Selülitli doku, girintili çıkıntılı bir görünüm alarak kişide metabolik bozukluklara da neden olur. Selülit oluşan bölgedeki yağ hücreleri lifli bantlarla bir araya gelerek kötü bir görüntü ortaya koyduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarının da habercisidir. 

 

Lahana kürü, selüliti ortaya çıkaran nedenleri ortadan kaldırarak cildin eski sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlar. Konu ile ilgili bilimsel çalışmalar incelendiğinde, selülitin tam olarak neden kaynaklandığına dair kesin bir bilgi yoktur.  Deri altındaki bağ dokusunun yağ tabakası ile etkileşimi sonucu selülit oluşumu ortaya çıkar. Genel anlamda selülitin ortaya çıkma nedenleri aşağıda sıralanmıştır. 

 

 • Genetik faktörler
 • Hızlı kilo alma ya da kilo verme
 • Hormonal değişiklikler
 • Sağlıksız beslenme
 • Sigara bağımlılığı
 • Durağan yaşam tarzı

Selülit Kürü Malzemeleri Nelerdir?

Selülit, günümüzde birçok kadında görülen yaygın bir problemdir. Bu sorun esasında lokal bir dolaşım bozukluğudur. Deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan bu sorunun üstesinden gelmek için selülit kürü, etkin bir çözümdür. Söz konusu kürü hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır. 

 • 4 tane beyaz lahana yaprağı
 • 0,5 Lt. içme suyu

Lahana Kürü Nasıl Yapılır?

Lahana kürü, hazırlanması çok pratik bir olan bir karışımdır. Aşağıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde kürünüzü hazırlayarak selülitlerden kurtulmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

 • Hazırladığınız 0,5 Lt. suyu bir tencerenin içine koyarak suyu iyice kaynatın. 
 • Su, en az 5 dk kaynadıktan sonra hazırdaki lahana yapraklarını kaynayan suyun içine atın. 
 • Tencerenin kapağını kapatın ve lahananın 15 dakika boyunca kısık ateşte pişmesini sağlayın.
 • 15 dakikalık pişme süresinin sonunda lahanayı ocaktan alın ve süzün. Süzülen suyu da cam bir kavanozun içinde ağzı kapalı şekilde muhafaza edin.   

1 Haftada 8 Kilo Verdiren Lahana Suyu Nasıl Tüketilir?

21 günlük selülit kürü, hazırlaması kolay olduğu kadar tüketimi de son derece pratik bir karışımdır. Lahana suyunu aç karna ya da tok karna tüketebilirsiniz. Karışımı aç karna içecekseniz yemeklerden 1 saat önce, tok karna tüketecekseniz de yemeklerden 2 saat sonra içmeniz gerekir. Kürü kullanmaya başladığınız ilk 3 gün boyunca sabah 1 bardak ve akşam 1 bardak olmak üzere günde 2 bardak içebilirsiniz. 

 

3 günlük kullanımdan sonra kür kullanımına ara vermeniz gerekir. 3 günlük sürenin sonlanmasını müteakip yine aynı yöntemle kür tüketimine başlayabilirsiniz. Bu programla 21 gün boyunca lahana kürünü tüketebilirsiniz. 21 günlük kullanım süresinden sonra selülitlerinizin önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz. 

 

Selülit kürünü kullandıktan sonra selülitlerinizdeki azalma yeterli düzeyde değilse 21 gün ara verdikten sonra aynı kürü tekrar uygulayabilirsiniz. Fakat tekrar uygulama sıklığında sürenin daha esnek olması gerekir. İkinci 21 günlük lahana kürü haftada 1 kez aç ya da tok karna sabah-akşam tüketilmelidir. 

 

Lahana kürünü tüketirken tadı çok hoş gelmeyebilir. Cilt güzelliğiniz için son derece faydalı olan bu karışımdan beklediğiniz verimi alacağınıza emin olabilirsiniz. Karışım tüketilirken kürün içine tatlandırıcı gibi eklemeler yapmak, kürün etkisini azaltacaktır. Bu nedenle karışımı hazırladığınız şekilde, saf olarak tüketmeniz daha uygundur. 

Lahana Kürünün Faydaları Nelerdir?

Lahana kürünün en önemli faydası, inatçı selülitlere karşı son derece etkili olmasıdır. Hazırladığınız karışımı aynı zamanda peeling olarak da kullanabilirsiniz. Yağ yakıcı özelliğe sahip olan bu karışım, selülitlerin yok edilmesinde % 100’e kadar etki sağlar. Kür, duştan sonra at kılı fırçası ile selülitli bölgeye 15 dakika boyunca uygulanabilir. Selülitli kısma dairesel hareketlerle yapılacak uygulama, kan dolaşımının düzenlenmesinde de etkili olacaktır. Lahana kürü, selülit haricinde de çok etkilidir. Bu kapsamda aşağıdaki etkileri sıralayabiliriz. 

 • Kan dolaşımını düzenleyerek damar sağlığına olumlu yönde etki eder. 
 • Damar tıkanıklıklarına faydalıdır. 
 • Bağırsak hareketlerini artırır ve metabolizmayı hızlandırır. 
 • Regl dönemindeki şiddetli ağrıları azaltır. 
 • İçeriğindeki zengin mineraller sayesinde vücut direncini artırır. 
 • Lahana suyunda bol miktarda antioksidan vardır. Bu sayede bağırsaklarında ortaya çıkan zararlı maddelerin dışarı atılması da kolay olacaktır. 
 • Vücuttaki ödem ve şişlik lahana suyu ile giderilebilir. 
 • Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlayan lahana kürü, kişiyi kolon kanserine karşı da korur.
 • Lahanada çok miktarda klor ve kükürt vardır. Bu da vücudu zararlı maddelerden arındırmaya destek olur. 
 • Düzenli kullanımı halinde vücuttaki iltihapların dağılmasını sağlar. 
 • Kansızlık problemi yaşayanlar için de lahana kürü çok etkilidir. Kısa sürede kan değerlerinin yükselmesini sağlar. 
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir. Damar sertliğini önlemeye destek olur. 
 • İçeriğinde çok miktarda mineral ve antioksidan olduğundan ciltte sivilce oluşumunu ve yağlanmayı engeller. 
 • Düzenli lahana suyu tükettiğinizde kendinizi dinç ve enerjik hissedersiniz. 
 • Solunumu rahatlatıcı etkisi vardır. Özellikle boğaz enfeksiyonunda tedavi edici etkisi vardır. Kısa sürede boğazı yumuşatır ve rahat nefes almayı sağlar. Bademcik üzerindeki iltihapların yok olmasında etkilidir. 

Lahana Kürünün Zararı Var Mıdır?

Her türlü besin maddesinin fazlası zarar olduğu gibi bilinçsiz tüketimden kaynaklı olarak lahana kürünün de bir kısım zararları söz konusu olabilir. Lahana kürü kullanım esnasında vücut çok fazla su kaybeder. Bu nedenle ishal problemi ile karşılaşabilirsiniz. Kürün kullanımı esnasında şişkinlikten kaynaklı olarak gaz sorunu ile de karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kürün bilinçsiz ve fazla miktarda tüketilmesinden kaynaklı olarak idrar yolları sorunu ile karşılaşma ihtimali vardır. Kullanım esnasında ishal olduysanız ishal durumu ortadan kalkana kadar kür uygulamasını bırakmanızı tavsiye ederiz. 

 

Selülit kürü hazırlanırken yapılan bir kısım hatalar da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kürün hazırlanmasında yapılan en büyük hata, kürün tüketiminin kolay olması için karışıma aroma eklenmesidir. Bir kısım kullanıcılar kürün hazırlanması sırasında karışıma bal ya da süt gibi ilave besinler katar. Bu da kürün etkisini azaltır ve selülit gidermede yetersiz kalmasına neden olur. Selülit kürü kullanırken uygulanacak en doğru yöntem, herhangi bir karışım olmadan kürün saf şekilde kullanılmasıdır. Kürün doğru hazırlanması halinde selülitlerden kısa sürede kurtulduğunuzu göreceksiniz.  

Lahana Kürünün Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Lahana kürü, selülit tedavisinin yanı sıra diyet yapanların da sıklıkla kullandığı bir karışımdır. Lahana, lifli bir yapıya sahip olduğundan bağırsakların çok daha kolay çalışmasını sağlar. Soğuk kış günlerinin de şifa deposu olan lahananın vücut direncini artırıcı etkisi de vardır. 

 

Selülit kürünün selüliti yok edici etkisi, derinin altındaki kan dolaşımını hızlandırarak yağ tabakasını dağıtmasından kaynaklıdır. Kürün düzenli kullanılması, portakal kabuğuna dönmüş yağ tabakasını kısa sürede dağıtacaktır. Bu sayede vücudun selülitli bölümü normal halini alacaktır.   

 

scroll to top